Problem bivših radnika "Košute" je decenijski i vjerujemo da će Vlada naći rješenje za nas.
To su poručili bivši radnici nekadašnje cetinjske fabrike, koji su se okupili pred zgradom Vlade. Oni su zahtijevali susret sa premijerom Milojkom Spajićem ali danas do toga nije došlo, pa su se okupljeni razišli oko 13 časova.
Stečajci "Košute" traže isplatu devet neisplaćenih plata za 693 radnika, u iznosu od 2.806.650 eura, i povezivanje radnog staža za njih 81.
Advokat radnika Petar Martinović kazao je da ulaze u devetu nedjelju protesta, ali da još nisu dobili odgovore od izvršne vlasti, zbog čega na miran način iskazuju nezadovoljstvo. Najavio je da planiraju radikalizaciju protesta tokom naredne sedmice te da se blokade puteva nastavljaju.
Martinović je prokomentarisao i izjavu ministra ekonomskog razvoja Nika Đeljošaja, koji je juče kazao da su ovi protesti politički motivisani. Đeljošaj je na pitanje šta će biti sa bivšim radnicima, kazao da iskreno ne zna.
"Da je riječ o političkom pitanju, ovdje ne bi dolazili ljudi od 80 godina. Ja nemam tu moć da povlačim ljude sa sobom. Ja i dalje mislim, bez obzira šat je on rekao, da će ova Vlada riješiti pitanje radnika. Vjerujemo da će Đeljošaj i Spajić naći modalitet i riješiti agoniju", kazao je Martinović.
On je dodao da će biti veliki problem ako se ljetnja turistička sezona dočeka sa sedmičnim blokadama. Stečajci "Košute" obustavljaju saobraćaj na liniji Cetinje-Podgorica svakog ponedjeljka na nekoliko sati. Martinović je istakao da još pregovaraju, ali da bi od naredne nedjelje, mogli početi sa više blokada sedmično.
"Vlada ne zna šta će ali mi znamo šta ćemo. Biće veliki problem ako dočekamo turističku sezonu sa blokadama. Turisti koji nisu tako vični vozači moraće da idu seoskim putevima i da drže glavu u šake, kao što mi držimo dok god se ne riješi ova situacija", kazao je on i naveo i da je opcija štrajka glađu, još uvijek na stolu.
Predstavnica radnika Dijana Vujović kazala je da se nada da će Vlada ispoštovati bivše radnike Košute. Pojasnila je da je riječ o dugogodišnjem naslijeđenom problemu, koji je pred 44. Vladu došao radi nemarnosti Privrednog suda, koji nije imao sluha za njih.
Kako je navela, nadala se i da će Skupština izglasati njihov amandman, čime bi bili uključeni u budžet za ovu godinu, ali se to nije desilo. Zato su kako je navela Vujović, izašli na ulice. Dodala je da su dva radnika preminula od kako su počeli sa protestima ali da vjeruje da će njihovo pitanje biti riješeno.
"Nije korektno pominjati da se radi o političkom skupu, da smo vama pričali jedno a onda nešto drugo. Vezati svaku stvar koja vam ne odgovara kao političku, nemojte to raditi", kazala je ona povodom izjave Đeljošaja.
Fabrika "Košuta" je otvorena na Cetinju 1961. godine, ali je 4. marta 1996. u njoj otvoren stečajni postupak koji je okončan 14. juna 2001. godine, ali bez isplate svih potraživanja radnicima.
Bonus video: