Nacrtom novog Zakona o željeznici predloženo je formiranje Agencije za željeznice - nezavisnog regulatornog tijela, što je jedan od zahtjeva Evropske unije (EU).
Agencija bi naslijedila sadašnju Upravu za željeznicu, koja je pod nadležnošću Ministarstva saobraćaja i pomorstva.
Iz Ministarstva je “Vijestima” rečeno da je Nacrt zakona u fazi usaglašavanja sa Sekretarijatom za zakonodavstvo, te da se očekuje da će do sredine ovog mjeseca biti upućen relevantnim institucijama na davanje mišljenja i konačno Vladi na usvajanje.
“Imajući u vidu završna mjerila za zatvaranje Pregovaračkog poglavlja 14 - saobraćajna politika, od kojih se tri odnose na željeznicu, usvajanjem ovog Zakona planirano je da se postigne stepen usaglašenosti u cilju konačnog zatvaranja poglavlja. Iako su važeći propisi iz oblasti željeznice usaglašeni sa III paketom EU propisa preko 80%, u međuvremenu je objavljen i IV paket, pa se primjenom novog Zakona o željeznici postiže konačno otvaranje tržišta u željezničkom saobraćaju i jačanje konkurencije, a takođe se postiže i nezavisnost regulatornog organa”, pojasnili su u Ministarstvu saobraćaja.
Odluke podložne sudskoj kontroli
U Ministarstvu su istakli da je u posljednjem izvještaju o napretku jedno od mjerila za zatvaranje Poglavlja 14 obezbjeđivanje nezavisnosti regulatornog organa.
“U smislu člana 55 RECAST Direktive EU, koja je stub za uspostavljanje jedinstvenog željezničkog tržišta, a koja je transponovana u Nacrt Zakona o željeznici, država mora uspostaviti nacionalno regulatorno tijelo za željeznički sektor, koje je samostalno u organizacionom i hijerarhijskom smislu u odnosu donošenje odluka pravno odvojeno i nezavisno od bilo kojeg drugog javnog ili privatnog tijela. Shodno članu 56 tačka 10 Direktive, države moraju osigurati da su odluke koje donosi regulatorno tijelo podložne sudskoj kontroli. U ovom momentu, Uprava za željeznice je pod ministarstvom, odnosno odluke Uprave podliježu reviziji ministarstva kao drugostepenog organa, što ne zadovoljava uslove iz Direktive EU, o nezavisnosti regulatora”, naglasili su u Ministarstvu saobraćaja.
Nacrtom se u potpunosti, kako su kazali, definiše pravni okvir vezan za prava putnika, uključujući i posebne norme za OSI (osobe sa invaliditetom). Osim navedenog, predviđeno je zaključivanje višegodišnjeg ugovora sa upravljačem željezničke infrastrukture, a namjera je kontinuirano i kvalitetno planiranje radova i neophodnog novca na održavanju infrastrukture, kao i bolja kontrola trošenja budžetskih sredstava namijenjenih za ove potrebe.
“Zakon predviđa strože propise za dobijanje licenci za prevoz putnika i robe. Do sada su bile licence na neograničeno vrijeme, a novim zakonom se one obnavljaju na svakih pet godina”, istakli su u Ministarstvu saobraćaja.
OSI prava
Kada su u pitanju prava OSI, definisano je da željeznički prevoznici i upravljači infrastrukturom, uz aktivno učešće reprezentativnih organizacija OSI i osoba sa smanjenom pokretljivošću, utvrđuju ili uvode nediskriminativna pravila pristupa u svrhu prevoza tih osoba.
“Upravljač infrastrukture ili upravljač stanice i željeznički prevoznik će se dogovoriti o obezbjeđivanju i upravljanju pomagalima za ukrcavanje, kao i o pružanju pomoći i alternativnog prevoza kako bi se utvrdilo koja je strana odgovorna za rad sredstava za ukrcavanje i alternativni transport. Rezervacije i karte se prodaju osobama sa invaliditetom i osobama sa smanjenom pokretljivošću bez dodatnih troškova”, precizirano je u Nacrtu zakona, koji se propisuje da se na svim željezničkim stanicama mora obezbijediti pristup OSI.
Željeznički prevoznici i šefovi radnih jedinica, precizirano je u nacrtu zakona, dužni su da obezbijede da sve osoblje, uključujući i novozaposleno, koje na svojim redovnim dužnostima pruža direktnu pomoć OSI i osobama sa smanjenom pokretljivošću, prođe obuku u vezi sa invaliditetom kako bi znali kako da zadovolje njihove potrebe.
Za kašnjenje vozova novčana nadoknada
Željeznički prevoznici na internet stranici moraju omogućiti putnicima da podnose pritužbe, odnosno reklamacije na njihov rad.
“Žalba se podnosi u roku od tri mjeseca od incidenta na koji se odnosi. Željeznički prevoznik je dužan da u roku od 30 dana da obrazložen odgovor ili, u opravdanim slučajevima, obavijesti putnika do kog datuma u roku do tri mjeseca od dana prijema reklamacije putnik može očekivati odgovor”, piše u Nacrtu zakona.
Nacrtom su predložena nova rješenja koja se odnose na status Uprave za željeznice, prava putnika, teretnih koridora i pograničnih sporazuma, dok su urađena poboljšanja u oblasti otvaranja tržišta, obaveze javnog prevoza, rada uslužnih objekata i naplati različitih vrsta naknada.
Definisana su i prava putnika u slučaju kašnjenja vozova ili otkazivanja. U tim slučajevima putnici će imati pravo na naknadu.
Zaposleni iz Uprave prelaze u Agenciju
Nacrtom Zakona je precizirano da će se Savjet Agencije za željeznici imenovati u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona, a direktor u roku od tri mjeseca od dana imenovanja Savjeta.
“Agencija za željeznice preuzima prava, obaveze i zaposlene Uprave za željeznice u skladu sa propisima koji se odnose na osnivanje Agencija, u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona. Uprava prestaje da postoji danom preuzimanja prava i obaveza od Agencije”, piše u Nacrtu zakona.
Dalje je pojašnjeno da druga pitanja koja se odnose na rad i funkcionisanje Agencije za željeznice, kao što su prostorna, kadrovska i informatička opremljenost izvršiće se u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Bonus video: