Traže lokaciju gdje će vezati brod u Baru

Luka Bar na svom gatu može da prihvati brodove sa maksimalnim gazom (dio broda ispod površine mora) do 5,5 metara, dok je gaz broda “AF Mia” od 6,6 do 6,8 metara. “Port of Adria” čiji gat zadovoljava dužinu gaza ispostavila skup cjenovnik za svoje usluge pa se za sada odustalo od prihvata broda kod te privatne kompanije

44169 pregleda 126 reakcija 30 komentar(a)
Plan da linija do Italije funkcioniše cijele godine(ilustracija), Foto: BORIS PEJOVIC
Plan da linija do Italije funkcioniše cijele godine(ilustracija), Foto: BORIS PEJOVIC

Pitanje vezivanja broda za prevoz putnika i automobila “AF Mia” kompanije “Adria Ferries” koji bi od 3. jula trebalo da plovi na relaciji Drač - Bar - Ankona još uvijek nije riješeno budući da je ovaj brod ne može pristati na gatu V Luke Bar zbog veličine njegovog gaza (dio broda ispod površine mora), saznaju “Vijesti” iz više nezvaničnih izvora.

Gaz broda “AF Mia” iznosi od 6,6 do 6,8 metara, a na gatu V može pristati brod sa maksimalnim gazom do 5,5 metara.

Jedna od opcija je da se u ovaj posao uključi privatni operater “Port of Adria” čiji gat zadovoljava dužinu gaza broda, međutim, kako saznaju “Vijesti”, ispostavila je skup cjenovnik za svoje usluge, pa se sada traži rješenje kako da se brod veže u Luci Bar.

“Ministarstvo saobraćaja i pomorstva, u saradnji sa “Barskom plovidbom” i operaterima na lučkom području analizira sve potencijalne modele koji bi se odnosili na prihvat broda, imajući u vidu da je brod “AF Mia” kompanije AdriaFerries dužine 200,65 metara, a da je takođe potrebno imati u vidu da je u pitanju “Ro-Ro” brod, odnosno da su potrebni odgovarajući uslovi i za iskrcaj i ukrcaj vozila”, kazali su iz Ministarstva saobraćaja i pomorstva kojim rukovodi Filip Radulović.

Ono što je izvjesno je da će se kontrola putnika obavljati na gatu Luke Bar.

“Planirano je da se granične i carinske formalnosti obavljaju na putničkom terminalu na gatu V gdje su se i do sada obavljale kada su plovili trajekti “Barske plovidbe”, kazali su iz Ministarstva saobraćaja.

Port of Adria, bivši Kontejnerski terminali Luke Bar, privatizovana je početkom 2014, kada je državni paket akcija od 62 odsto prodat za osam miliona eura, uz obavezu da dodatnih 13,5 miliona ulože u program restrukturiranja, a nakon završetka tog posla, u periodu od pet godina, još sedam miliona u nove investicije.

Jedno od pitanja koje treba da se riješi i ko će se baviti prodajom karata i u taj posao bi trebalo da se uključi državna “Barska plovidba”.

“Zavisno od modela za koji se opredijele AdriaFerries i “Barska plovidba”, uslijediće i definisanje međusobnih odnosa, prava i obaveza između svih subjekata uključenih u ovaj poduhvat. Svakako, prije zaključivanja ugovora uradiće se analize svih troškova i potencijalnih zarada te će se na osnovu toga definisati obim učešća Barske plovidbe”, kazali su u Ministarstvu saobraćaja.

Predstavnici firme Adria Ferries su se u oktobru prošle godine sastali sa Odborom direktora “Barske plovidbe” i tada je, kao je saopšteno, iskazana spremnost da se formira mješovita crnogorsko-italijanska kompanija, sa ciljem obezbjeđivanja nabavke broda koji bi obnovio trajektnu liniju između Crne Gore i Italije.

“Adria Ferries je iskazala spremnost da se preciziraju mogućnosti međusobne saradnje, sa akcentom na formiranje mješovite crnogorsko-italijanske kompanije, sa kojom bi, zajedničkim ulaganjem, bila obezbijeđena realizacija nabavke feri broda, čime bi se na adekvatan način obnovila trajektna linija između Crne Gore i Italije u najskorije vrijeme”, navodi se u saopštenju Barske plovidbe.

Uradiće se analize svih troškova i potencijalnih zarada te će se na osnovu toga definisati obim učešća Barske plovidbe

“Suvlasnik kompanije “Adria Ferries” Alberto Rossi, sa 67 odsto vlasništva i banka Intesa Sanpaolo, suvlasnik sa 33 odsto, prošle godine su ostvarili promet od 68,2 miliona eur ai izvršili isplatu dividende od 18 miliona eura, što najbolje govori da se radi o veoma respektabilnoj kompaniji u sektoru međunarodnog trajektnog prevoza putnika i robe”, saopšteno je lani iz “Barske plovidbe”.

“Barska plovidba” od prodaje svog trajekta “Sveti Stefan II” u staro željezo u maju 2017. nema adekvatan brod kojim bi održavala redovnu pomorsku liniju između Crne Gore i Italije. Stoga je u posljednjih nekoliko godina sarađivala sa najvećim hrvatskim putničkim brodarom - kompanijom Jadrolinija. U međuvremenu je i taj posao završen, jer je Jadrolinija prodala trajekt “Dubrovnik” koji je saobraćao na relaciji Bar - Bari.

Brodu “Sveti Stefan II” koji je prodat u staro željezo je 2016. godine obuzeta klasa od strane italijanskih vlasti, jer nije bio siguran za plovidbu.

Kompanija “Tnitsea Shipping” Ltd Madeira iz Portugala lani je trebalo da uspostavili liniju Bar-Brindizi, ali je jednostrano je otkazala aranžman. Sa tom kompanijom “Barska plovidba” je imala zaključen aranžman i trebalo je da bude generalni agent u luci Bar, od kraja juna do početka septembra.

U dogovore uključena i ambasada Republike Italije

Iz Kabineta premijera Milojka Spajića je krajem maja saopšteno da je postignut dogovor između “Barske plovidbe” i “Adria ferries” i trajekt koji će spojiti Crnu Goru i Italiju krenuće već početkom jula.

Oni su kazali da je dogovor rezultat višemjesečnih pregovora, koji se vode posredstvom Vlade Crne Gore i uz podršku ambasadorke Italije Andreine Marsele, te da je bio sastanak u kabinetu Spajića.

“Tokom sastanka sa predstavnicima dvije kompanije, je bilo riječi o tehničkim stvarima, a istaknuto je da je neophodno uraditi određene korekcije na pristaništu, kako bi se mogli iskoristiti puni kapaciteti feribota “AF Mia”, koji “Adria ferries” namjerava da koristi za ovu liniju. U tom smislu je apostrofirano potencijalno korišćenje pristaništa u Port of Adria, kao trenutnom rešenju”, navedeno je u saopštenju u kome se dodaje da je plan da linija funkcioniše tokom cijele godine.

Bonus video: