Pravilnik Ambasade SAD jači od zakona

Spor troje bivših radnika i poslanstva SAD ušao u 14. godinu suđenja. Sudski troškovi i obeštećenje radnicima do sada palo na teret državnog budžeta Crne Gore

17490 pregleda 24 reakcija 24 komentar(a)
Foto: Savo Prelević
Foto: Savo Prelević

Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici mogla je 2012. godine dati otkaz za troje zaposleni na osnovu svog Priručnika za lokalno zaposleno osoblje Srbije i Crne Gore, bez obzira što su ti otkazi bili suprotni Zakonu o radu Crne Gore, navedeno je u novoj presudi Osnovnog suda u Podgorici, kojom ovaj neobični spor ulazi u dvanaestu godinu trajanja.

Ovaj sud je takvu odluku donio nakon što je u ponovljenom suđenju prihvatio odluku Suda za ljudska prava u Strazburu da je ipak nadležan da odlučuje u predmetima po tužbama protiv Ambasade SAD i nakon što je, po presudi iz Strazbura, iz državnog budžeta plaćeno 54 hiljade eura naknade i sudskih troškova ovoj trojici radnika jer im Crna Gora nije omogućila pravnu zaštitu i suđenje u razumnom roku pred domaćim sudovima.

Jedan od troje radnika otpuštenih radnika Veselin Nenezić, predao je žalbu i na novu presudu Osnovnog suda u kojoj se navodi da je pogrešno i nepotpuno utvrđeno činjenično stanje, kao i da je pogrešno primijenjeno materijalno pravo. Njegov pravni zastupnik u žalbi navodi da Osnovni sud novom presudom zanemaruje navode iz odluke Suda u Strazburu iz kojih proizilazi da se u konkretnoj pravnoj stvari ima primjenjivati međunarodno pravo i pravo Države Crne Gore.

On se poziva na Zakon o rješavanju sukoba zakona sa propisima drugih zemalja, koji važi u vrijeme davanja otkaza, kojim je definisano da je mjerodavno pravo za materijalno potraživanje koje proističe iz ugovora o radu pravo države u kojoj se rad obavlja ili se obavljao. Takođe, ukazuje da su otpušteni radnici ostvarivali sva prava iz radnog odnosa po propisima domaćeg prava, kao što je uplata poreza i doprinosa, pravo na dnevni, sedmični i godišnji odmor, prijavu Poreskoj upravi o statusu zaposlenja...

U žalbi se navodi i da nije jasno kako Osnovni sud daje primat priručniku Ambasade u odnosu na domaće zakone i međunarodne konvencije.

Iz Ambasade SAD su na pitanja “Vijesti” o ovom sporu odgovorili da ne žele komentarisati nepravosnažne presude.

Ovaj slučaj je zanimljiv jer je riječ o prvoj takvoj tužbi protiv neke strane ambasade, kao i zbog toga što se Osnovni sud ranije po tužbi iz 2012. godine proglasio nenadležnim, da odlučuje po tužbi protiv Ambasade SAD. Nenedležnost su zatim potvrdili i svi domaći sudovi do Vrhovnog. Jedan od troje radnika Veselin Nenezić, tada je podnio i žalbu Ustavnom sudu, ali kako taj Sud nije odgovarao u predviđenom roku, sa još dvoje kolega koji su dobili otkaz u ambasadi i imali ista iskustva pred domaćim sudovima, podnio je tužba Sudu za ljudska prava u Strazburu.

Sud u Strazburu je u oktobru 2016. godine donio presudu, u kojoj navodi da su za sve troje prekršena ljudska prava i da crnogorski sudovi moraju biti nadležni za vođenje ovih sudskih postupaka protiv strane ambasade. Presudom je određeno i da država Crna Gora plati troškove obeštećenja zbog toga što im kao svojim građanima nije omogućila pravnu zaštitu pred domaćim sudovima. Iz državnog budžeta su plaćene 54 hiljade eura za naknadu sudskih troškova u ovom postupku.

Bonus video: