Spajić obećao rješenje za “Vektru Jakić”

U pljevaljskoj kompaniji proizvodnja je prekinuta 12. decembra 2018. godine, kada su zaposleni upućeni na Biro rada

18131 pregleda 55 reakcija 7 komentar(a)
Sa jednog od protesta radnika Vektra Jakić u Pljevljima, Foto: Goran Malidzan
Sa jednog od protesta radnika Vektra Jakić u Pljevljima, Foto: Goran Malidzan

Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić kazao je da će pitanje kompanije Vektra Jakić u Pljevljima, u kojoj je prekinuta proizvodnja prije šest godina, biti riješeno u mandatu aktuelne vlade.

On je to kazao na Panelu koji je organizovala njegova partija preksinoć u Pljevljima odgovarajući na pitanje jednog od građana, šta Vlada namjerava da uradi kako bi ova fabrika ponovo počela da radi.

Spajić je kazao da je pitanje Vektre Jakić kompleksno s imovinsko-pravne strane.

“Pitanje Vektre Jakić je veoma kompleksno s imovinsko-pravne strane gdje imamo i kreditore i bivše investitore koji su jako loše radili. Tako da je tu jedna pravna zavrzlama koja nije lako rješiva. Ja kažem pred svima da ćemo ovaj problem sto odsto riješiti u mandatu ove vlade i da ćemo se potruditi da se, ne samo vrati drvoprerada u Pljevlja, nego da se proizvodi namještaj ili neki drugi drvni proizvodi koji su mnogo većeg stepena proizvodnje, a ne samo primarna proizvodnja”, rekao je Spajić ne navodeći detalje kako to planiraju da urade.

Stečaj u kompaniji Vektra Jakić otvoren je krajem prošle godine na zahtjev Poreske uprave.

Uprava prihoda i carina od 20. oktobra 2021. godine traži stečaj u kompaniji “Vektra Jakić” zbog duga za porez i koncesije od 7,4 miliona eura.

Više od 270 povjerilaca prijavilo je potraživanja u ukupnom iznosu koji prelazi 150 miliona eura.

Najviše potraživanja oko 113 miliona eura prijavila je OTP banka, a Poreska uprava nešto više od 13 miliona eura.

Bivši radnici prijavili su potraživanja u iznosu od preko 300.000 eura. Lovćen osiguranje prijavilo je potraživanje od 333.200 eura, Vektor sistem sekjuriti 218.600, Elektroprivreda 188.800, Opština Pljevlja 119.400, pljevaljska Čistoća i Vodovod 91.700 odnosno 73.100, kompanija Glečer Herceg Novi 40.000, Magma iz Podgorice 31.600 eura, Centralna banka Crne Gore 15.300...

Uvođenje stečaja u pljevaljsku kompaniju “Vektra Jakić” pozdravili su bivši radnici tog drvoprerađivačkog preduzeća, kojima je vlasnik Dragan Brković ostao dužan više zarada.

Smatraju da će na ovaj način bivši radnici brže doći do svojih potraživanja.

Predstavnik bivših radnika Žarko Mazalica, ranije je “Vijestima” kazao da je Brković zaposlenima ostao dužan između 15 i 40 zarada, a radni staž im nije povezan za četiri godine.

“Mi, radnici, koji smo najugroženiji predali smo potraživanja Agenciji za mirno rješavanje sporova da nam predmet ne bi zastario.”

Istakao je da isplatu zaostalih zarada čeka 150 bivših radnika.

“Od tog broja 80 je podnijelo tužbe, a samo njih 20 je uspjelo da naplati potraživanja”, rekao je Mazalica.

Bivši radnici “Vektre Jakić” prošle godine više puta su protestovali ispred preduzeća u kojem su godinama radili, nakon što vlasnik pljevaljske kompanije Dragan Brković, kako tvrde, nije održao obećanje u vezi s isplatom zaostalih dugovanja.

Od 2007. skoro sva imovina “Vektre Jakić” je pod hipotekom. Vlasnik svih nekretnina – zemljišta i zgrada ove fabrike je mađarska OTP banka zbog nevraćenog kredita.

U kompaniji “Vektra Jakić” proizvodnja je prekinuta 12. decembra 2018. godine, kada su zaposleni upućeni na Biro rada. Fabrici je odavno isključena struja i voda zbog neplaćanja računa.

Bonus video: