Kompanija “Ulcinjska rivijera” ponovo je izadala u zakup Auto-kamp “Neptun” u još jednom pokušaju da oživi nekad najatraktivnije kampersko naselje na južnom Jadranu, dok istovremeno iščekuje sudski epilog imovinskog spora oko tog zemljišta na Velikoj plaži.
Kako je “Vijestima” kazao izvršni direktor “Ulcinjske rivijere” Ćamil Hodža, u ugovoru o zakupu zbog toga stoji klauzula da zakupodavac ne snosi odgovornost u slučaju da sud ne odluči u njegovu korist, te da bi tada ugovor automatski bio raskinut.
Na račun ulcinjskog hotelijera već je legla prva rata u iznosu od 15.000 eura na godišnjem nivou, iako novi zakupac još nije kamp stavio u funkciju. Petogodišnji ugovor o zakupu teče od marta ove godine. Zakupac je u obavezi da stanje u naselju dovede do nivoa funkcionalnosti i privređivanja i da ga tako i ostavi.
Hodža je kazao da je trenutno u Auto-kampu nemoguće uložiti značajnija sredstva jer se ne zna sudbina zemljišta, pa je firma odlučila da ga izda na period od pet godina.
“Ko god da uloži sredstva u tu investiciju, to radi na sopstveni rizik. Uzevši sve to u obzir, mi smo napravili srednjoročni plan firme, a to je da u narednih pet godina ulažemo u poboljšanje kvaliteta objekata na Adi, posebno na osposobljavanju 34 kućice starog dijela, koje su više od 30 godina van funkcije. Poslije tog perioda, u međuvremenu, imali bismo jasniju sliku spora oko ‘Neptuna’. U slučaju okončanja spora u našu korist, krenuli bismo u ozbiljniju investiciju u tom naselju koje je u ovom trenutku u haotičnom stanju”, kazao je Hodža.
U posljednjih osam godina “Ulcinjska rivijera” izdavala je “Neptun” dva puta, oba puta neuspješno, jer zakupci nijesu poštovali odredbe iz ugovora.
“Posljednji ugovor iz 2021. prošle godine raskinuo sam ja, jer zakupac nije plaćao kiriju u iznosu od 11.000 eura. Prethodni zakupac u naselju je ostavio haos. Ove godine odlučili smo da zakupac kiriju plati odmah nakon potpisivanja ugovora i tako nastavi nakon svake godine zakupa”, naveo je Hodžić.
Sve krenulo nakon zemljotresa 1979.
Auto-kamp je lociran na dijelu Velike plaže koji se zove Brijeg odmora. Zauzima, prema podacima iz katastra, ukupno 72.201 metar kvadratni.
Lokacija, piše u arhivu “Ulcinjske rivijere” koja gazduje “Neptunom”, ima izrazite prednosti za auto-kamp jer je pod rastinjem guste hrastove šume, a od morske obale, odnosno pjeskovite plaže, udaljen je oko 200 metara.
“Neptun” je otvoren nakon zemljotresa 1979. Bilo je nekoliko prikolica, u njima su bile porodice koje su ostale bez domova i nešto malo gostiju. Turistički bum uslijedio je godinu kasnije kada je Slovenija Ulcinju donirala 100 auto-kamp prikolica, od kojih je veći dio završio ispod hrastova na Velikoj plaži.
U arhivi “Ulcinjske rivijere”, gdje se opisuje sanitarni čvor, piše da su u krugu auto-kampa izgrađene dvije grupacije sanitarno-servisnih objekata sa armirano-betonskim serklažima i temeljima.
“Zidovi su obrađeni spolja fasadeksom, a s unutrašnje strane zavisno od namjene. Krovna konstrukcija je drvena, a krovni pokrivač ćeramida. Podovi su od livenog i brušenog teraca. Objekti su istovjetni i po tehničkim karakteristikama i sadržajima”, piše u dokumentu, te se navodi da su osnovni sadržaji sanitarna grupacija sa sanitarijama i tuševima i servisni prostori za kuvanje, pranje, peglanje i slično.
Ukupna površina jednog objekta iznosila je 370 m2, odnosno 740 m2 oba.
Na uređenom prostoru kampa nalazile su se 63 kamp-prikolice. U dokumentima piše da su se sastojale od dva ležaja… Dvije od tih kućica bile su opremljene za pekarsku proizvodnju.
U kampu je bilo i 160 kasetnih frižidera.
Dalje se navodi da je vodosnabdijevanje riješeno priključkom na gradski vodovod, kanalizacija sopstvenim sistemom, dok su se otpadne vode odlivale u septičku jamu. Napajanje strujom vršeno je preko sopstvene trafo-stanice.
U kampu je bio i višenamjenski objekat, s recepcijom, administracijom, aperitiv i snek-barom… Takođe, bio je i magacinski i prostor za roštilj, dva kioska, kontejner, saobraćajnice…
Objekti kampa sagrađeni su od 1977. do 1985. godine.
U auto-kampu bio je izgrađen i kružni asfaltni kolovozni put površine 3.832 m2… U samom kampu komunikacije su bile pješačke. Ukupna površina pješačkih betonskih staza iznosila je 730 m2. Parking prostor kampa bio je površine 1.600 m2.
Prostor namijenjen kampovanju, piše u dokumentu arhiva, urađen je u dijelu pod šumom. Teren je izravnjan, zatravljen, a izvedeni su priključci za struju - ukupna površina kampnog prostora iznosila je 6.960 m2.
O svemu tome danas svjedoče urušeni objekti, zarasle i ispucale staze, rastinje, poneki zarđali priključak za struju... i hrastovi...
Bonus video: