Socijalni savjet preglasavanjem dao saglasnost na dvije minimalne zarade od 600 i 800 eura

Izmjene zakona biće upućene Skupštini na razmatranje i glasanje. Ovo je prvi put da je značajna izmjena zakona usvaja na Socijanom savjetu preglasavanjem, jer je praksa da bude postignut konsenzus, odnosno saglasnost svih socijalnih partnera

75601 pregleda 146 reakcija 55 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Socijalni savjet je danas preglasavanjem dao saglasnost na izmjene Zakona o radu koje predviđaju formiranje dvije minimalne zarade od 600 eura za radnike sa diplomom srednje škole i niže i od 800 eura za zaposlene sa visokom školom i fakultetom.

Sjednica je održana elektronski i od 24 člana za ovaj predlog je glasalo 17 predstavnika, dok su četiri bila protiv i jedan uzdržan, a nisu glasala još dva člana. Ove izmjene zakona biće upućene Skupštini na razmatranje i glasanje.

Socijalni savjet čine osam predstavnika Vlada, osam predstavnika Unije poslodavaca i po četiri predstavnika Saveza sindikata i Unije slobodnih sindikata.

Protiv je glasalo svih četvoro predstavnika Unije slobodnih sindikata, jer smatraju da je takva podijela na dvije minimalne zarada u suprotnosti sa samoj definiciji i prirodi minimalne zarade, kao da nije u skladu sa konvencijom Međunarodne organizacije rada i direktivom Evropske unije.

Savez sindikata i Unija poslodavaca su ranije saopštili da podržavaju predlog, ali nisu svi njihovi predstavnici glasali za.

Ovo je prvi put da je značajna izmjena zakona usvaja na Socijanom savjetu preglasavanjem, jer je praksa da bude postignut konsenzus, odnosno saglasnost svih socijalnih partnera.

Uvođenje dvije minimalne zarade je dio i nacrta fiskane strategije Vlade kao i političkog programa "Evropa sad 2" kako bi se statistički došlo do prosječne zarade od 1.000 eura.

Bonus video: