Rastu cijene vode, struje, komunalija...

Cijene vode i kumunalnih usluga mogle bi biti veće i za 50 odsto od početka naredne godine, a rast cijena električne energija može očekivati u procentu od pet do 10 odsto

Od januara povećanje cijena proizvoda i usluga za koje je povećan PDV i akcize, a najavljeno povećanje cijena brašna i peciva

106899 pregleda 265 reakcija 146 komentar(a)
Povećanje cijena od deset do 50 odsto: Šalteri za naplatu računa, Foto: Boris Pejovic
Povećanje cijena od deset do 50 odsto: Šalteri za naplatu računa, Foto: Boris Pejovic

Naredne godine može se očekivati rast cijena električne energije za pet do deset odsto, vode i komunalnih usluga za po 50 odsto, dijela proizvoda i usluga na koje je povećan porez ili akciza za oko deset odsto, ali i dijela prehrambenih proizvoda poput brašna i pekarskih proizvoda za deset do 20 odsto, saznaju “Vijesti”.

Regulatorna agencija za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti (REGAGEN) prošle godine je donijela odluku o odobravanju većih priznatih rashoda za Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) za njihovu stavku na računu od po 15 odsto u 2024. i u 2025.

Ovo je izazvalo povećanje ukupne stavke na računima za stuju od pet odsto za 2024. godinu, što je ublažila Elektroprivreda povećavanjem popusta za redovne platiše. Sada isto toliko povećanje slijedi i za račune od januara naredne godine, istovremeno EPCG ne samo da ne može više da povećava popust na svoj dio računa, već i razmišlja o povećanju svoje stavke koja značajnije nije mijenjana u posljednjih 15 godina.

Pred REGAGEN-om je u toku postupak za smanjenje stavki za Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) koje se nalaze na računu za struju za 5,6 i 1,7 odsto, ali bi to na ukupan račun imalo uticaj sa umanjenjem od oko dva odsto.

Vjerovatno povećanje cijena struje za 10 odsto

Tako da od januara sigurno dolazi do povećanje ukupne cijene struje za najmanje tri do četiri odsto, zbog usklađivanja stavki CEDIS-a i CGES-a, ako i EPCG ne odluči da poveća svoju stavku za poizvodnu cijenu struje (aktivna energija) koju može samostalno da mijenja bez potrebne saglasnosti regulatora. Ukoliko bi i EPCG povećala svoj dio stavke, procijenjeno povećanje moglo bi da iznosi oko deset odsto koliko je i navedeno u Reformskoj agendi Vlade.

Iz EPCG su prošle sedmice kazali da još analiziraju da li će povećati iznos svoje stavke na računu i da će to zavisiti od kretanja na tržištu narednih mjeseci. Za energetiku je naredna godina izazovna jer zbog završetka remonta osam mjeseci neće raditi Termoelektrana Pljevlja, najveći crnogorski proizvođač, pa će EPCG morati da uzovi struju za snabdijevanje svojih potrošača. Sadašnje cijene na međunarodnim berzama su dva do tri puta veće u odnosu na ono što EPCG sada naplaćuje od potrošača.

Cijene vode veće do 50 odsto

Kod REGAGEN-a, koji određuje opravdane troškove i za rad crnogorskih vodovoda, je zahtjev za povećanje cijena voda i do 50 odsto u odnosu na sadašnje.

Granski kolektivni ugovor (GKU) za komunalne djelatnosti potpisan je prošle godine između Vlade i reprezentativnog sindikata. Njime su povećanje zarade zaposlenih i u preduzećima za vodovod i kanalizaciju, a time i rashodi tih kompanija. Rast cijena radne snege se u regulisanu cijenu vode prihvataju kao opravdani troškovi, međutim zbog spora između vodovoda i REGAGEN-a cijene za potrošače nisu uvećane za 2024. godinu, već će to biti urađeno za narednu godinu.

Početkom naredne godine doći će do povećavanja cijena komunalnih usluga za odvoz i deponovanje otpada iz domaćinstava i privrede, a zahtjevi komunalnih preduzeća je da se ova naknada poveća za 50 odsto. U većini gradova cijena ove usluge nije povećavana od 2020. godine, iako su u međuvremenu komunalna preduzeća imala značajno povećavanje troškova za radnu snagu i gorivo.

Neophodan rast cijena komunalnih usluga

Ustavni sud je 2022. godine poništio dio Uredbe o bližim elementima i Metodologiji za određivanje cijena komunalnih usluga, što je onemogućavalo komunalnim preduzećima da povećavaju cijene svojih usluga.

Odbor komunalne privrede Privredne komore je u julu ove godine tražio od Vlade “urgentno donošenje” nove uredbe, jer je kako su tada naveli “neophodna hitna izmjena cjenovnika usluga komunalnih preduzeća jer komunalna privreda postaje nelikvidna i pitanje je vremena koliko još može izdržati u ovom stanju”.

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, koje je nadležno i za pripremu propisa za komunalne djelatnosti, tek je prije neki dan donijelo rješenje o formiranju radne grupe koja treba da pripremi izmjenu Zakona o komunalnim djelatnostima. Plan je da se prvo izmjeni Zakon pa tek onda donese nova uredba i metodologija o određivanju cijena komunalnih usluga, kako bi se izbjegla mogućnost da Ustavni sud ponovo poništi dio metodologije za obračun cijena.

Ministarstvo je prilikom formiranja radne grupe pozvalo zainteresovane da primjedbe dostave do 5. novembra ove godine. Očekivanja su da se izmjene zakona i uredbe usvoje do kraja godine, kako bi se nove uvećane cijene komunalnih usluga primjenjivale od početka naredne godine.

Dobavljači najavili rast cijena brašna, pekari još vagaju

Zbog rasta cijena pšenice na međunarodnim berzama, ali i rasta troškova električne energije i radne snage, izvoznici brašna i dobavljači najavili su crnogorskim trgovcima povećanje cijene pšeničnog brašna.

Za dio brendova brašna cijene će u crnogorskim marketima biti povećane već do 1. novembra za 10 do 20 odsto, dok je od ostalih dobavljača najavljeno povećanje do kraja godine.

Iz jedinog crnogorskog proizvođača brašna “MonteMlin” kazali su da berzanske cijene jesu malo porasle, ali da oni imaju zalihe po starim cijenama i da u nekoliko narednih sedmica, dok traju zalihe, neće povećavati cijene koje su među nižima u regionu. Nakon toga cijene će zavisiti od situacije na berzama.

Iz pekarske industrije “Vijestima” su nezvanično saopštili da su dobili najave povećanja cijena brašna, ali da još nisu donijeli odluke o povećanju cijena svojih pekarskih proizvoda.

“Ukoliko cijene brašna dugoročno porastu, uz najavljeni rast cijena struje i povećane troškove radne snage, vjerovatno će naredne godine doći do povećanja cijena pekarskih proizvoda. Trudićemo se da zadržimo cijenu za osnovnu vrstu bijelog hljeba”, kazao je sagovornik “Vijesti”.

Rast cijena i zbog povećanja PDV-a i akciza

Zbog povećavanja iznosa PDV-a na dio usluga i proizvoda, kroz program “Evropa sad 2”, sa sedam na 15 odsto od 1. januara naredne godine.

Na ovaj način PDV je uvećan za hotelske usluge, knjige i publikacije, na autorska prava, na usluge iz oblasti obrazovanja, književnosti i umjetnosti, na ulaznice za bioskop, pozorište, utakmice, koncerte, na korišćenje sportskih objekata, na solarne panele i na usluge u marinama.

Izmjenama zakona o akcizama uvedene su akcize od 25 centi po litru vina, povećan je obuhvat akciza za sokove i napitke u kojima ima šećera i zaslađivača, i akciza na goriva za industrijske i komercijane svrhe sa sadašnjih 25,9 centi po litru na 33 centa po litru. Uvedena je akciza na čvrsta goriva (ugalj, drvo, pelet) od 30 centi po gigadžulu bruto toplotne vrijednosti, do sada je na akciznom spisku bio samo ugalj. U akcizne proizvode je uvedena i električna energija, ali će akciza biti plaćana od trenutka ulaska Crne Gore u EU.

Akciza ulazi u osnovicu obračuna PDV-a od 21 odsto, pa 25 centi postaje 30 centi. Ali i to je dio osnovne cijene koji poizvođač vina prodaje kupcu, tako da će uz uobičajne trgovačke marže konačno povećane cijene litra vina iznositi oko 50 centi po litru.

Bonus video: