Izvještaj Evropske komisije (EK) o Crnoj Gori prepoznao je napore koje je Agencija za zaštitu konkurencije (AZK) uložila u cilju ispunjavanja obaveza u pregovorima u oblasti zaštite konkurencije i kontrole državne pomoći, kazao je predsjednik Savjeta Agencije, Dragan Damjanović.
On je ukazao da je u ovogodišnjem Izvještaju pohvaljeno jačanje administrativnih kapaciteta putem, između ostalog, izbora vršioca dužnosti zamjenika direktora Agencije.
“Takođe, navedeno je da se usklađivanje s pravnom tekovinom na planu kontrole državne pomoći nastavilo usvajanjem podzakonskih akata, dok je kao značajan korak naprijed u oblasti sprovođenja zakona na polju zaštite konkurencije istaknuta odluka o zabrani kartelskog udruživanja iz decembra prošle, kao prvi takav primjer nakon osam godina”, naveo je Damjanović u saopštenju.
On je dodao da je u Izvještaju potcrtano i da je Agencija u oblasti državne pomoći realizovala aktivnosti fokusirane na informisanje i podizanje svijesti, usmjerene ka davaocima pomoći i sudijama, te da se saradnja između AZK i davalaca državne pomoći iz sistema javne uprave na centralnom i lokalnom nivou intenzivirala.
U poređenju s Izvještajem o Crnoj Gori za prošlu godinu, prema riječima Damjanovića, evidentiran je povećan broj izdatih rješenja u vezi koncentracija na tržištu.
Evidentiran je i veći broj pokrenutih postupaka za pojedinačna izuzeća sporazuma od zabrane, kao i više pokrenutih postupaka za ispitivanje potencijalne povrede konkurencije i odluka vezanih za državnu pomoć.
Damjanović je kazao da je ipak, generalno gledano, uprkos opisanom progresu kada je u pitanju rad AZK, poglavlje 8 - Konkurencija među rijetkim pregovaračkim poglavljima za koje je navedena opšta ocjena da u proteklom periodu, po pitanju ispunjenja preporuka EK, nije bilo napretka.
“Svjesni smo izazova koji stoje pred nama u završnici evropskog puta Crne Gore, saglasni smo s navodima Brisela o tome da je potrebno još raditi ne bi li predmetno poglavlje moglo biti zatvoreno u roku, i uvažavamo konstruktivne kritike Komisije, naročito u pogledu potrebe daljeg jačanja saradnje između nadležnih institucija na nacionalnom nivou”, rekao je Damjanović.
On je, osvrćući se na prethodne korake koje je preduzela Agencija, istakao i da bilježe pomake u dobrom smjeru i kada je u pitanju rad sudova nadležnih za pitanja konkurencije i državne pomoći.
Damjanović je ukazao da je nastavljen rad na novim verzijama zakona o zaštiti konkurencije i okontroli državne pomoći, što je najvećim dijelom u nadležnosti ministarstava ekonomskog razvoja i finansija, i da se njihovo usvajanje očekuje u periodu između posljednjeg i sljedećeg Izvještaja EK.
On je rekao da bi zato dijelom neočekivano oštar ton kojim je ocijenjeno ono što je postignuto u pregovaračkom poglavlju 8 na nivou cijelog sistema trebalo da svim involviranim institucijama posluži kao dodatna motivacija da, do publikacije narednog Izvještaja, ulože dodatne napore.
“Ne bi li Izvještaj za Crnu Goru za narednu godinu kada je u pitanju poglavlje posvećeno politici konkurencije bio najpozitivniji od početka pregovaračkog procesa, te ne bismo li zajedničkim snagama što skorije crnogorske standarde vezane za konkurenciju i državnu pomoć ujednačili s onim evropskim, na dobrobit svih građana i privrednih subjekata u našoj zemlji”, naveo je Damjanović.
Bonus video: