Utvrđen Predlog zakona o mjerama sigurnosti prilikom istraživanja podmorja

Novi zakon će, kako se dodaje, obezbijediti izvođenje operacija istraživanja i proizvodnje ugljovodonika na siguran način, bez negativnih posledica po životnu sredinu, lica i imovinu, odnosno ograničavanje posledica mogućih nesreća tokom izvođenja operacija sa ugljovodonicima

3946 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Saša Matić/Vlada Crne Gore
Foto: Saša Matić/Vlada Crne Gore

Vlada je danas utvrdila Predlog zakona o mjerama sigurnosti pri istraživanju i proizvodnji ugljovodonika u podmorju.

"Predlogom zakona će se implementirati Direktiva 2013/30/EU o sigurnosti operacija sa ugljovodonicima u podmorju koja propisuje uslove kojih se moraju pridržavati operatori prilikom sprovođenja operacija sa ugljovodonicima u podmorju, kao i obaveze države u pogledu kontrole realizovanja operacija od operatora, a sve u cilju sprečavanja velikih nesreća tokom izvođenja ovih operacija“, navodi se u saopštenju nakon sjednice Vlade.

Novi zakon će, kako se dodaje, obezbijediti izvođenje operacija istraživanja i proizvodnje ugljovodonika na siguran način, bez negativnih posledica po životnu sredinu, lica i imovinu, odnosno ograničavanje posledica mogućih nesreća tokom izvođenja operacija sa ugljovodonicima.

Vlada je utvrdila Predlog zakona o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti.

U diskusiji je naglašeno da se predloženim zakonom uvodi red u ovoj oblasti prema evropskim standardima, što doprinosi razvoju tržišta nepokretnosti u Crnoj Gori i podiže kvalitet usluge za korisnike – kupce i prodavce nepokrenosti, koji mogu biti pojedinci i kompanije.

"Takođe, njegovom primjenom će se ojačati konkurentnost privrednih subjekata u ovom sektoru poslovnih usluga, čime se poslovni ambijent u Crnoj Gori ujednačava sa onim u EU, što crnogorsko tržište nepokretnosti čini atraktivnijim za strana ulaganja“, rekli su iz Vlade.

Predlogom je, kako je objašnjeno, predviđeno formiranje registra koji bi sadržao evidenciju preduzeća odnosno preduzetnika koji ispunjavaju uslove za obavljanje djelatnosti posredovanja, čime će se, ujedno, zainteresovana javnost zaštiti tako što će se obezbjediti jednostavan i besplatan uvid u evidenciju registra (online registar).

"Jedan od ciljeva je podizanje nivoa usluge u oblasti prometa nekretnina što se postiže polganjem stručnog ispita, kao preduslova za obavljanje djelatnosti, što je vrlo značajno jer se istim obezbjeđuje da agenti koji pružaju usluge posredovanja, bilo kao preduzetnici, bilo u sistemu pravnog lica – agencije za nekretnine, posjeduju odgovarajući minimum znanja iz relevantnih propisa“, navodi se u saopštenju.

Implementacijom tog zakona biće, kako se ocjenjuje, ojačana ukupna pravna sigurnost u Crnoj Gori, čime će se pružiti podrška legalnom poslovanju i u značajnoj mjeri onemogućiti siva ekonomija.

Usvojena je Informacija o projektu Velje brdo, u kojoj se navodi kako je, polazeći od činjenice da je Glavni grad centar od državnog značaja, procijenjeno da je politiku urbanizacije potrebno učiniti primjerenom okolnosti da u njemu živi oko 90 odsto podstanara na nivou naše države, odnosno riješiti stambeno pitanje za oko 42 hiljade osoba.

"S druge strane, potrebno je stvoriti preduslove za racionalno i namjensko korišćenje prostora Veljeg brda i definisati pravce razvoja Glavnog grada u skladu sa principima održivog razvoja. Kako je u toku izrada izmjena i dopuna Prostorno-urbanističkog plana Glavnog grada Podgorice, a uzimajući u obzir sve ulazne podatke i postavke Generalnog urbanističkog plana Podgorice, kao i uticaje kontaktnih zona i stečenih urbanističkih obaveza, pristupilo se prenamjeni i planiranju ovog vrijednog prostora“, navodi se u saopštenju.

Donošenjem ovog planskog dokumenta utvrdiće se javni interes za eksproprijaciju nepokretnosti, radi izgradnje planiranih objekata, shodno Zakonu o planiranju prostora i izgradnji objekata.

Bonus video: