Sindikat: Rad Rudnika uglja i TE Pljevlja u punom kapacitetu se ne smije dovoditi u pitanje prije 2050.

Treba imati ambiciju da se poveća udio obnovljivih izvora energije, ali da ta činjenica ne smije ugroziti nijednog građanina Crne Gore, a naročito ne građane Pljevalja i zaposlene u Rudniku uglja, kaže predsjednik predsjednik Sindikalne organizacije tog preduzeća Miladin Sekulić

5274 pregleda 5 komentar(a)
Foto: Rudnik uglja Pljevlja
Foto: Rudnik uglja Pljevlja

Rad Rudnika uglja i Termoelektrane Pljevlja u punom kapacitetu se ne smije dovoditi u pitanje prije 2050. godine, kazao je predsjednik Sindikalne organizacije Rudnika uglja Miladin Sekulić.

"Pošto se sve više govori u javnosti da Crna Gora mora biti ambicioznija u cilju ostvarenja klimatskih ciljeva do 2050, zahtijeva reakciju Sindikalne organizacije Rudnika uglja Pljevlja. Značaj Termoelektane i Rudnika uglja u smislu proizvodnje električne energije je veoma visok, jer zahvaljujući ovim privrednim subjektima proizvodi se oko 45% električne energije u Crnoj Gori, a u nekim mjesecima čak i preko 80%. Crna Gora kao država ne smije sebe svrstavati ni sa zemljama u okruženju, a kamo li sa razvijenim zemljama Evropske unije koje su svoj prosperitet doživjele upravo na (kako je to danas moderno reći) 'prljavoj industriji'. Uprkos pritiscima, neke zemlje u okruženju, kao izlaznu godinu u proizvodnji energije iz uglja uzele su 2050, iako se suočavaju sa ogromnim problemima u funkcionisanju njihovih rudnika. Takođe Bosna i Hercegovina kao i Srbija imaju više elektrana koje rade na ivici rentabilnosti i u dogledno vrijeme će biti isključene sa mreže što će u značajnoj mjeri smanjiti emisiju CO2 gasova. Bez obzira na poteškoće sa kojima se suočavaju, u izradi Nacionalnih Energetskih i Klimatskih planova godnu izlaska iz uglja postavili su veoma visoko", saopštio je Sekulić.

Kazao je da treba imati ambiciju da se poveća udio obnovljivih izvora energije, ali da ta činjenica ne smije ugroziti nijednog građanina Crne Gore, a naročito ne građane Pljevalja i zaposlene u Rudniku uglja.

"Sve glasnija zagovaranja o gašenju Rudnika i Termoelektrane značajno utiču na raspoloženje zaposlenih i stvaraju nesigurnost i bojazan za radna mjesta, što se može odraziti na poslovanje kompanije. Upozoravamo da, ako je to cilj, nikako nismo na dobrom putu. Sindikalna organizacija Rudnika uglja uvijek će biti uz svakog zaposlenog i pružiti ruku svakom dobronamjernom donosiocu odluka. Naši interesi se moraju prilagoditi prije svega potrebama države, njenih građana i zaposlenih u realnom energetskom sektoru, pa tek onda interesima drugih, ko god da su. Na kraju poruka naše Sindikalne organizacije, da se rad Rudnika uglja i Termoelektrane u punom kapacitetu ne smije dovoditi u pitanje prije 2050. godine i da se odmah krene u realizaciju novih projekata koji će Pljevljima donijeti izvjesniju budućnost", rekao je Sekulić.

Bonus video: