Crna Gora još jednu sezonu dočekuje bez vještačkog osnježavanja na državnim skijalištima: Zavisni od snijega i ove zime

“Novitet su dva ski-lifta na skijalištu “Kolašin 1600”, te ski poligon za početnike na skijalištu Savin kuk i privremeni objekat za obuku početnika skijaša, koji se sastoji od pokretne trake i tjubing staze na Žabljaku”.

Turistički poslenici iz Žabljaka i Kolašina se nadaju da sezona neće biti kao prošlogodišnja bez skijaških dana Direktor “Skijališta Crne Gore” Đuro Milošević nije odgovorio na pitanja redakcije u vezi sa pripremom ovogodišnje zimske sezone.

22501 pregleda 34 reakcija 21 komentar(a)
Očistili i markirali četiri planinarske staze: Juče u Kolašinu, Foto: Dragana Šćepanović
Očistili i markirali četiri planinarske staze: Juče u Kolašinu, Foto: Dragana Šćepanović

Crna Gora je juče na sjeveru dočekala snijeg, ali ostaje pitanje da li će ga biti dovoljno za održavanje skijaških dana tokom predstojeće zimske turističke sezone.

Prošla zima, nažalost, nije donijela ni snijeg ni priliku za skijanje, zbog čega su turistički centri Žabljak i Kolašin pretrpjeli značajne gubitke.

Alternativa nedostatku snijega je vještačko osnježavanje, međutim, država i ovogodišnju sezonu dočekuje bez sistema vještačkog osnježavanja na državnim skijalištima, dok je samo privatno skijalište “Ski Resort - Kolašin 1450” obezbijedilo sistem vještačkog osnježavanja.

Iz Ministarstva turizma su kazali “Vijestima” da je odavno prepoznata potreba za alternativnim rješenjima u nedostatku snijega, te je ovo ministarstvo započelo aktivnosti u vezi stvaranja uslova za vještačko osnježavanje na državnim skijalištima.

“Za predstojeću turističku sezonu novitet su i dva ski-lifta na skijalištu Kolašin 1600, te ski-poligon za početnike na skijalištu Savin kuk i privremeni objekat za obuku početnika skijaša, koji se sastoji od pokretne trake i tjubing staze na Žabljaku”, kazali su u Ministarstvu turizma.

Visoko zavisni od sniježnih padavina

Vlada je nedavno usvojila na predlog Ministarstva turizma plan za pripremu zimske turističke sezone u kome piše “ treba istaći da će i ova turistička sezona biti visoko zavisna od sniježnih padavina, kao posledica klimatskih promjena i da se odavno ukazala potreba da skijališta moraju imati alternativna rješenja koja podrazumijevaju i obezbjeđivanje infrastrukture za vještačko osnježavanje”.

Navedeno je da “Skijališta Crne Gore” treba da usvoje cjenovnik za cijenu ski-karata ski-centra “Kolašin 1600” kao i predlog cjenovnika za zajedničku ski-kartu, ali i da obave pregovore sa privatnim ski-centrom vezano za zajednički ski-pas u cilju potpisivanja ugovora o zajedničkoj ski-karti oba ski-centra. “Vijesti” su direktor “Skijališta Crne Gore” Đura Miloševića 28.oktobra pitale za detalje u vezi pripreme ovogodišnje sezone, ali on nije odgovorio na uput redakcije

“Nedostatak snijega više ne smije biti iznenađenje. Skijališta, ski-staze i ostala zimska turistička infrastruktura postaju baza za razvijanje noviteta u ponudi zimskih centara u uslovima bez snijega, kao što su, između ostalog, panoramski ski-liftovi; staze za nordijsko hodanje, za suvi bob, staze za avanturističke pješačke, planinarske i biciklističke ture; wellness/spa kao segment zdravstvenog turizma, i slično. Crna Gora je bogata sa aspekta raznolikosti prirodnih, socio-kulturoloških, istorijskih i etničkih karakteristika što predstavlja kvalitetnu osnovu za razvijanje specifičnih i jedinstvenih vidova turističke ponude, kazal isu u Ministarstvu turizma, kojim rukovodi ministarka Simonida Kordić.

Iz ovog resora navode da će cjelogodišnji turistički proizvod biće osnov za re-brendiranje Crne Gore kao turističke destinacije, jer će se uz praćenje savremenih trendova, razvijati u skladu sa potrebama savremenih turista.

“Naime, kroz digitalnu transformaciju, individualizacija u pružanju usluga postaje sve zastupljenija i u Crnoj Gori, tj. naš proizvod se u sve većoj mjeri formira shodno direktnim potrebama i željama turista, čime i bolje pozicioniramo Crnu Goru na međunarodnoj turističkoj mapi. Ministarstvo turizma intenzivno radi upravo na prevazilaženju sezonalnosti, pa se diverzifikacijom turističke ponude i usluga, obezbjeđuju preduslovi za razvoj cjelogodišnje ponude, koja nije uslovljena zvaničnom ljetnjom i zimskom turističkom sezonom. Naš cilj je Crna Gora kao održiva turistička destinacija sa tzv.365 ponudom. Stoga je diverzifikacija turističkog proizvoda, uz širenje ponude prostorno, na cijelu Crnu Goru, i vremenski, i u periodima prije i poslije glavne sezone, okosnica naših planova koji se definišu u programskim i strateškim dokumentima”, naveli su u ministarstvu, dodajući da nije dobro turizam oročavati datumima već ponuditi široku lepezu našim i stranim gostima tokom čitave godine.

Improvizacije

Direktor turističkog centra “Durimitor” Marinko Purić “Vijesitma” je kazao da očekuju bolju turističku sezonu od prošlogodišnje

“Kako su pripreme za zimsku sezonu odrađene i TC “Durmitor” u punom kapacitetu dočekuje zimsku turističku sezonu, a novo u ponudi će biti traka i poligon za najmlađe posjetioce i skijaše. Projekat je završen krajem ljetnje sezone.Očekujemo naravno bolju zimsku sezonu od prošlogodišnje, jer prošle sezone nijesmo imali niti jedan skijaški dan. Aktivnosti koje smo sproveli u jesenjem dijelu pripreme zimske sezone se tiču redovnih remotna i priprema, ispitivanja čeličnih užadi, mehaničkih radova na svim instalacijama, pripremu i ravnanje staza”, naveo je Purić.

Prema njegovim riječima prošla zimska sezona je prošla bez ijednog skijaškog dana, a TC “Durmitor” je pretrpio velike gubitke usled nedostatka snijega pa se nadaju da ova zimska sezona koja dolazi neće biti kao prošlogodišnja.

“U slučaju da bude pokušaćemo da uradimo neke inprovizacije kako bi obezbijedili bar jednu stazu za skijanje. S obzirom na to da imamo akumulaciju u neposrednoj blizini staza pokušaćemo da proizvedemo snijeg kako bi imali skijanje da bar jednoj stazi. Svakako imamo i altrernativne sadržaje u smislu panoramskog razgledanja Durmitora i turističke vožnje žičarom, hajking i razne kulturne događaje koji će doprinijeti poboljšanju zimske ponude Žabljaka”, rekao je Purić.

On je kazao da će zimska turistička sezona zvanično početi sredinom decembra, a skijaška sezona će početi kad se steknu svi uslovi propisani zakonom, da bi se organizovalo skijanje na stazama.

Direktorka Turističke organizacije Kolašin Zorice Milašinović je kazala da se nada da se ove godine neće ponoviti scenario kao prošle godine kada je u pitanju nedostatak snijega, ali ako se to desi akcenat će staviti na organizaciju pješačkih tura, hodanju na krpljama.

“U tom dijelu kroz projekat podsticajnih mjera koje je raspisalo Ministarstvo turizma odradili smo čišćenje i markaciju četiri planinarske staze na Sinjavini: Torna, Jablanov vrh, Gusar i Gradište. Ubrzo će biti gotovi i flajeri za te staze i postavljena info tabla sa trekovima novih staza. Odradili smo uređenje i markaciju pješačke/biciklističke staze Kolašin - Radigojno - Trebaljevo. U saradnji sa Bjelasica trail i TO Mojkovac, planirana je organizacija zimske trke”, navela je Milašinović.

Sve spremno za održavanje puteva: Juče na Žabljaku
Sve spremno za održavanje puteva: Juče na Žabljakufoto: Slavko Radulović

Prema njenim riječima, kada je riječ o zimskoj turističkoj sezoni, tradicionalno će imati Bozićni bazar koji planiraju ove sezone ranije da otvore u prvoj polovini decembra.

“U sklopu bazara ćemo organizovati raznovrstan muzičko-zabavni program, kao i programe za djecu (što će zavisiti od vremenskih uslova). Od 10. do 19. januara će se održati četvrti Winter Art festival u sklopu kojeg će nastupiti Verica Čuljković, Marko Prentić i Amira Medunjanin, a uz to ćemo imati i radionice za učenike škole gitare”, navela je Milašinović.

Kako piše u Planu za pripremu zimske turističke sezone na skijalište “Ski Resort – Kolašin 1450” (privatno skijalište) završeni su snimanje sajli, remont žičara, servisiranje mašina (tabača) i servisiranje sistema za vještačko osnježavanje.

Kroz kapitalni budžet (potprogram “Unapređenje turističke ponude”) realizuju se dva

projekta izgradnje dva fiksna ski-lifta tipa “sidro” i “tanjir” na državnom Ski-centru “Kolašin 1600”.

“ U toku su radovi na izgradnji predmetnih ski liftova za koje je plan da budu stavljeni u funkciju za

predstojeću zimsku sezonu 2024/2025. Sa izvođačem radova “Novi volvox” potpisani su ugovori, za ski-lift “sidro” u iznosu od 2.079.855.54 eura, dok za je za “tanjir” potpisan ugovor u iznosu od 1.506.315,54 eura”, piše u Plkanu za pripremu zimske turističke sezone.

Cijene da opravdaju kvalitet ponude

U okviru istog programa kroz kapitalni budžet realizovan je projekat izgradnje ski-poligona za početnike na skijalištu “Savin kuk” na Durmitoru koji se sastoji od pokretne trake i tjubing staze na lokalitetu skijališta “Savin kuk”.

“Tender je raspisan u prvoj polovini 2023. godine, javno nadmetanje je završeno i 12. 10. 2023. godine je potpisan Ugovor sa Izvođačem “Eurozox” vrijednosti 338.800 eura. Dana 12. 7. 2024. godine potpisan je zapisnik Uprave za kapitalne projekte o primopredaji izvedenih radova i opreme korisniku - Turističkom centru “Durmitor” i Ski-poligon će biti u funkciji za predstojeću zimsku sezonu”, piše u dokumentu.

“Vijesti” su pitale šta su sugestije Ministarstva turizma turističkim poslenicima kada je u pitanju cjenovna politika u zimskoj turističkoj sezoni.

“Smatramo da visoke cijene, koje su između ostalog izazvane geo-političkim dešavanjima i inflatornim kretanjima, mogu negativno uticati na turističku ponudu, naročito kada kvalitet usluge ne prati takve cjenovne poteze. Zato svi treba da uložimo dodatni trud da kreiramo adekvatan “turistički paket” koji će biti na zadovoljstvo i gostiju i privrednika. Važno je reći da je zajednički zadatak da ulaganjem dodatnih napora unaprijedimo kvalitet ponude i nivo usluge, te time stvorimo ambijent gdje će cijena opravdati ponuđeni kvalitet”, kazali su u Ministarstvu turizma.

Kakosu dodali formirano je koordinaciono tijelo za pripremu i praćenje odvijanja turističkih sezona, koje čine predstavnici više ministarstava, Aerodroma CG, opština, turističkih organizacija, resornih odbora Skupštine i Privredne komore.

“Razgovaramo o svim trendovima i problemima, pokušavajući da što prije i najbolje nađemo rješenje koje će pozitivno uticati na ponudu ali i profit”, naveli su u Ministarstvu turizma.

Prioritet održavanje prilaznih puteva do zimskih turističkih centara

Uprava za saobraćaj je planom održavanja puteva u zimskom periodu, prilazne puteve do zimskih turističkih centara (“Bablja greda” - Ski centar “Kolašin 1450”, “Kolašin 1600”, Žabljak – Ski-centar “Savin kuk”, Nikšić - Vučje, Lubnice - Jezerine) uvrstila su prvi prioritet održavanja.

“Pripreme za predstojeću zimsku sezonu teku uobičajenom dinamikom. U toku je procedura nabavke potrebnih količina soli i kamene sitneži za posipanje puteva, kao i nabavka, remont i priprema mehanizacije i opreme potrebne za održavanje puteva u zimskom periodu”, piše u nedavnom usvojenom Vladinom planu za pripremu ovogodišnje turističke sezone.

Iz Uprave za saobraćaj jew juče ocijenjeno da je sve je spremno za održavanje regionalnih i magistralnih puteva tokom predstojeće zime,te da je to zaključeno na sastanku predstavnika Uprave za saobraćaj sa predstavnicima Uprave policije, Ministarstva saobraćaja, Crnagoraputa i Auto-moto saveza Crne Gore.

Čekaju CBCG da bi objavili prihode od turizma u ovoj godini

Iz Ministarstva turizma su kazali da će tačne podatke o prihodima od turizma za devet mjeseci ove godine imati krajem novembra, kada ćemo imati ukupan iznos jer očekujemo da tada Centralna banka (CBCG) objavi prihode od stranih turista.

“Očekujemo da će ukupni prihodi do kraja godine biti na približno istom nivou kao prošle godine jer podaci Monstata pokazuju da je broj noćenja na nešto većem nivou i to za 1,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Ovo tim prije jer su vremenske prilike tokom oktobra i novembra bile zadovoljavajuće, što je osnova za optimistična očekivanja”, kazali su u Ministarstvu turizma.

Prema podacima CBCG u 2023. godini, kako su naveli u ovom resoru, prihodi od ino-turizma iznosili su 1,51 milijardi eura, što je za 42,93 odsto više u odnosu na 2022. godinu i 37,21 odsto više u odnosu na rekordnu 2019. godinu.

Bonus video: