Postavljanjem kamena temeljca na Krnovskoj visoravni, ozvaničen je početak gradnje Vjetroelektrane (VE) "Gvozd", čija izgradnja će koštati 82 miliona eura, a radove će izvesti konzorcijum koji predvodi kompanija "Nordex". Instalisana snaga budućeg objekta, koji bi trebalo da bude završen za 18 mjeseci, je 54,6 megavata (MW), a buduća VE "Gvozd" godišnje će proizvoditi oko 150 gigavat sati (GWh) električne energije i pokrivaće potrebe za 25.000 domaćinstava.
Projeka, koji se realizuje kroz projektnu kompaniju "Green Gvozd" i biće u 100 procentnom vlasništvu Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) finansiraće se iz kredita od Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) s kojom je potpisan ugovor o kreditiranju u junu prošle godine, bez predviđenog učešća investitora, uz odgovarajući grejs period tokom izgradnje tako da će u suštini projekat sam sebe otplaćivati.
Prema riječima ministra energetike Saše Mujovića gradnja VE "Gvozd" predstavlja novu stranicu crnogorske istorije u stvaranju novih vrijednosti za generacije koje dolaze.
"Naš ključni zadatak je sprovođenje energetske tranzicije, a ona se ne može sproveti pasivnošću i kroz gotovo 40-godišnju apstinenciju izgradnje proizvodnih kapaciteta, niti kroz siromašno korišćenje potencijala sunca i vjetra. Energetska tranzicija traži odvažnost, dinamiku i ono što demonstrira egilno rukovodstvo EPCG", kazao je Mujović.
Podsjetio je da je potpisan ugovor o izgradnji osmog agregata HE "Perućica", kao I da slijede i drugi projekti, a da je "juče, danas i sjutra na sceni prava revolucija u korišćenju energije sunca".
"Mogu najaviti skoru implementaciju sistema za skladištenje električne energije kojima će potencijali energije sunca i vjetra biti dodatno iskorišteni. Ne znam da li smo svjesni, ali za ovih godinu dana kroz ove projekte mi smo praktično nadomjestili više od 60 odsto kapaciteta TE ‘Pljevlja’. Neka to bude lična karta našeg rada u prethodnom periodu", istakao je Mujović.
Prema njegovim riječima, VE "Gvozd" je važan projekat i način "kako se treba približiti razvijenoj Evropi i kako ispuniti ono što traže od nas".
"Idemo snažno krupnim koracima ka finalu, a finale smatram izgradnju velike elektrane kao što je HE ‘Kruševo’ i čvrsto vjerujem da ćemo u naredne dvije godine pokrenuti i taj projekat neka ovo bude naš legat dolazećim generacijama i vjetar u leđa koji", najavio je Mujović.
Predsjednik Odbora direktora EPCG Milutin Đukanović kazao je da paralno sa VE "Gvozd" razvijaju i projekat "Gvozd 2" čija će snaga biti 21 MW.
"Uradićemo u narednom periodu stotrine i stotine novih megavati izvora električne enregije. I ne treba niko da nas pita zbog čega zapošljavamo. Zapošljavaćemo još više jer ovo su rentabilni projekti. A šta je suština života – da imamo dobre projekte, a da tim projektima zapošljavamo naše građane da ne bi napuštali Crnu Goru", kazao je Đukanović.
Istakao je da vjeruje da će prvi megavatsati električne energije iz VE "Gvozd" biti krajem naredne godine, kao i da će projekat Solari 5000+ biti završen do 1. jula 2025.
"To znači da ćemo već tada imati 100 MWh solarnih elektrana na krovovima naših potrošača. Poslovna filofozija EPCG je proizvodi gdje trošiš, a to je pobjeda zelene ekonomije. Naša druga poslovna filozofija se ogleda da moramo da čuvamo našu vodu i kad imamo dovoljno sunca ne smijemo da trošimo vodu. Voda je suvo zlato u energetici. Crna Gora ima tu sreću da i kad grije sunce imamo koristi od proizvodnje električne energije, i kad pada kiša i kad vjetar duva proizvodimo električnu energiju. Razvoj energetike je istorijska šansa za Crnu Goru i EPCG će uraditi sve da tu šansu ne propusti", poručio je Đukanović i najavio još novih projekata.
"Početkom gradnje VE ‘Gvozd’ ispisuje se jedna nova, moderna istorija crnogorske elektroenergetske kompanije. Očekivana proizvodnja vjetroelektrane je oko 150 GWH čiste zelene energije koja će svakako doprinijeti boljem energetskom bilansu crnogorskog sistema i EPCG. Ova energija će učiniti i naš proizvod, električnu energiju, konkurentnijim na tržištu jer ćemo u svom proizvodnom portfoliu dobiti i ono što se zove energija iz vjetroelektrane... Sa ovom vjetroelektranom pokušavamo što mirnije prevazići energetsku tranziciju koja je neminovan, nezaustavljiv proces i mislim da će EPCG iz ove energetske tranzicije izaći kao pobjednik jer je u energetskoj tranziciji vidjela i svoju šansu i fokus za ulaganje u obnovljive izvore električne energije", istakao je izvršni direktor EPCG, Ivan Bulatović.
Predsjednik Opštine Nikšić, Marko Kovačević, kazao je da početak radova na izgradnji vjetroelektrane "Gvozd" nije samo još jedan građevinski projekat nego je to i simbol napretka, vizije i odlučnosti da "gradimo održivu budućnost za generacije koje dolaze".
"Ovo je prvi novi veliki državni proizvođač električne energije od 1982. godine, kada je otvorena Termoelektrana u Pljevljima, i pokazuje da smo spremni da napustimo stare modele i ulažemo u obnovljive izvore energije", kazao je Kovačević.
Izgradnja VE "Gvozd", prema njegovim riječima, za Nikšić znači mnogo više od elektrane - nova radna mjesta, unapređenje lokalne infrastrukture i jačanje ekonomskog potencijala.
"Što je potvrda da naš grad može i treba da bude centar inovacija, razvoja i energetske tranzicije. ’Gvozd’ je samo jedan u nizu projekata koje realizujemo sa ciljem poboljšanja života u našem gradu i širom Crne Gore. Uz ulaganja u energetiku, radimo i na razvoju saobraćajne infrastrukture, obrazovanja, zdravstva i ostalih oblasti koje direktno utiču na kvalitet života naših građana. Dragi sugrađani, budućnost koju stvaramo zajedno jeste budućnost u kojoj će Nikšić i Crna Gora biti prepoznati po svojoj snazi, inovacijama i odgovornosti prema prirodi. Ovaj dan je dokaz da možemo, znamo i hoćemo da koračamo naprijed“, poručio je Kovačević.
Remon Zakaria, šef kancelarije EBRD-a u Crnoj Gori, kazao je da je energetski sektor ključan za cjelokupan razvoj i napredak crnogorske ekonomije, a da je VE "Gvozd" za tu instituciju veliki i značajan projekat.
"Zahvaljući realizaciji drugog značajnog projekta, podmorskog kabla sa Italijom, Crna Gora će biti u prilici da električnu energiju izvozi i plasira ka Evropi što je jako bitno za cjelokupnu diversifikaciju ekonomije i uvećanje cjelokupnog BDP Crne Gore i istovremeno ozelenjavanje crnogorske energetike i poštovanja svih standarda zaštite životne sredine“, kazao je Zakaria.
Bonus video: