Uprava za kapitalne projekte inicirala raskid ugovora sa Turcima: Tri godine ugrađivali liftove, ali nisu završili

Ugovor vrijedan 718.492 eura podrazumijevao je izgradnju liftova ili rampi za kretanje osoba sa smanjenom pokretljivošću, što turska kompanija nije dovela do kraja, zbog čega će nadležni tražiti novog izvođača

10170 pregleda 2 komentar(a)
Lift postoji, ali ne radi: OŠ "Branko Božović" (Ilustracija), Foto: Luka Zeković
Lift postoji, ali ne radi: OŠ "Branko Božović" (Ilustracija), Foto: Luka Zeković

Osam crnogorskih škola ima ili lift ili rampu za kretanje osoba sa smanjenom pokretljivošću, ali nisu pušteni u rad, jer izvođač radova - kompanija Gökyol insaat ve sanayii a.s. iz Turske nije ispoštovala ugovorene obaveze.

Zbog toga je, rečeno je “Vijestima”, Uprava za kapitalne projekte naplatila penale i aktivirala bankarske garancije, ali i inicirala proceduru za raskid ugovora.

Posao će završiti drugi izvođač radova, a za čiji odabir će biti zaduženo Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija.

Ugovor, vrijedan 718.492 eura zaključen je 8. oktobra 2021. godine, a postavljanje liftova ili rampi u osam ustanova trebalo je da bude završeno u roku od sedam mjeseci, odnosno do polovine jula 2022. godine. Rok je prolongiran do februara ove godine, ali turska firma nije dovela posao do kraja.

“Nakon uspješno završenog evaluacionog procesa odabran je najuspješniji ponuđač. Ugovor br. PWA/MNE/IPAII/SOPEES/WKS/01-908/21-4018/1 zaključen je 8. 10. 2021. godine, na iznos 718.492,12 eura, sa periodom implementacije za završetak ugovorenih radova od sedam mjeseci. Nalog za početak izvršenja ugovorenih obaveza izdat je 8. 12. 2021. godine”, navode iz Uprave.

Projektom su obuhvaćene zgrade podgoričkih OŠ “Božidar Vuković Podgoričanin”, OŠ “Branko Božović”, OŠ “Pavle Rovinski” i OŠ “Štampar Makarije”, hercegnovska OŠ “Dašo Pavičić”, nikšićke OŠ “Ratko Žarić” i Srednja ekonomska škola, kao i bjelopoljska Srednja elektro-ekonomska škola.

“U svakoj od gore navedenih škola je ugrađen ili lift ili pokretna rampa, zavisno od toga koji tip je bilo moguće projektovati i izvesti, jer se radi o već izvedenim objektima. Svi liftovi, kao i pokretne rampe su dopremljeni i ugrađeni, ali nisu pušteni u rad iz razloga što izvođač radova nije izvršio atestiranje, a što je u skladu sa našim zakonodavstvom. Nakon komunikacije sa predstavnicima Ministarstva prosvjete, koji su korisnici ovog projekta, zaključeno je da će završetak preostalih ugovorenih radova, koji između ostalog, obuhvataju puštanje liftova i rampi u rad biti realizovan u najskorijem roku kroz ugovor sa drugim izvođačem radova, a za čiji odabir će biti zaduženo nadležno ministarstvo”, odgovorili su iz Uprave.

Naglašavaju da je do sada od ukupne vrijednosti projekta realizovano 605.158,43 eura.

“Radovi nisu završeni u predviđenom kao ni u produženom roku pa je Uprava za kapitalne projekte, kao ugovorno tijelo, obavijestila ugovarača o naplati penala predviđenih ugovorom kao i aktiviranju garancije. Zahtjev za aktiviranje garancije za dobro izvršenje posla je poslat banci koja je izdala garanciju i ista je naplaćena u iznosu od 10 odsto od vrijednosti ugovora. U toku je procedura vezana za raskid ugovora”, kazali su iz Uprave.

To što jedna podgorička škola ima lift koji ne radi, pa tako ni učenik koji koristi kolica ne može dalje od prizemlja, zbog čega problematizovao je i zaštitnik ljudskih prava i sloboda.

Ta institucija je ocijenila da je diskriminisan učenik petog razreda koji koristi kolica, ali i njegovi drugari iz odjeljenja.

“Zbog nepristupačnosti školskog objekta, nastava za djecu sa smanjenom pokretljivošću je organizovana na prizemlju, pa je jedno odjeljenje petog razreda izdvojeno u odnosu na ostala odjeljenja istog razreda. Ovakvo rješenje je uspostavljeno zbog nedostatka lifta, koji skoro dvije godine nije u funkciji usljed određenih tehničkih problema - nikada nije ni pušten u rad”, stoji u mišljenju koje potpisuje zamjenica zaštitnika Snežana Mijušković.

Ona ističe da zaštitnik razumije da su potrebna znatna novčana sredstva za izradu lifta, kao i da je potrebno vrijeme da se objekat u potpunosti prilagodi.

“…Zaštitnika zabrinjava činjenica da je u obrazovno-vaspitnim ustanovama u kojima su preduzimane radnje na prilagođavanju iste nijesu dovedene do kraja pa uložena sredstva i trud nijesu dali željene rezultate. U konkretnom slučaju, u izjašnjenju Ministarstva prosvjete nauke i inovacija se navodi da liftovi, koji su novi, nijesu stavljeni u funkciju i u drugim školama, koje su bile obuhvaćene projektom Uprave za kapitalne projekte, iz njima znanih tehničkih razloga. Zaštitnik cijeni da ovu situaciju treba što prije razriješiti”, naglasila je Mijušković.

Bonus video: