Osnovni cilj Vlade u oblasti fiskalne politike je stvaranje preduslova za sveobuhvatnu reformu poreskog sistema, u cilju proširenja poreske baze, a samim tim i stvaranje novih izvora prihoda, saopštio je ministar finansija, Novica Vuković.
On je danas u Skupštini, prilikom rasprave o Predlogu fiskalne strategije Crne Gore za period od ove do 2027. godine, kazao da je to ključni razvojni dokument za vremenski okvir mandata Vlade, u kojem su definisane ključne mjere ekonomske fiskalne politike, kao i druge reforme u oblasti poslovnog ambijenta.
Vuković je naglasio da Crna Gora nije imala fiskalnu strategiju od 2021. godine.
„Upravo postojanje Fiskalne strategije omogućava predvidivost politike i vizije Vlade kako za privredu i investitore tako i za građane“, rekao je Vuković.
Prema njegovim riječima, svaka mjera predviđena Fiskalnom strategijom je pažljivo analizirana sa aspekta njenog uticaja na makroekonomsku i fiskalnu stabilnost, kao i na poslodavce i zaposlene.
Projektovano je da će državni budžet biti uskraćen između 180 i 200 miliona eura po osnovu smanjenja doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, ali će se to kompenzovati raznim mjerama.
Program podrazumijeva smanjenje poreskog opterećenja na rad, kako bi se rasteretili poslodavci u dijelu najvećeg fiskalnog troška – to je trošak na zarade.
Vuković je najavio i da nema povećanja opšte poreske stope poreza na dodatu vrijednost (PDV), poreza na dobiti i dohodak.
“Glavne karakteristike fiskalne politike u srednjem roku biće nastavak smanjenja poreskog opterećnja na rad, usklađivanje akcizne politike sa EU direktivama, smanjenje sive ekonomije, reforma poreske i carinske administracije i bolje upravljanje poreskim dugom”, poručio je Vuković.
Poslanik Pokreta Evropa sad (PES), Tonći Janović, rekao je da usvajanjem Fiskalne strategije šalju jasan signal privredi da je poreska politika transparentna i predvidiva u naredne tri godine.
„Nijesmo je imali od 2021. godine i ona je zakonska obaveza svake vlade. Ovo je stvaralo neizvjesnost kada je u pitanju domaća privreda i strane investicije od ad hoc promjena poreske politike“, naveo je Janović.
On je rekao da su kao potvrda te bojazni imali onih 100 miliona EUR koje je 43. vlada podigla po rekordnoj stopi od 12 odsto.
„Mi upravo od činioca 43. vlade dobijamo najviše kritika kada je u pitanju Fiskalna strategija, odnosno od onih koji nijesu bili kadri napraviti nijednu reformu ni fiskalnu strategiju“, ocijenio je Janović.
Prema njegovim riječima, decenijama niko nije mario za životni standard građana kojima su se godinama servirale mrvice sa stola partijskih funkcionera kroz minimalnu penziju od 145 eura i platu od 250 eura.
On je naveo da Fiskalna strategija podrazumijeva sve što naši penzioneri zaslužuju godinama.
„To nijesu mogli, jer je bila preča rasprodaja državne imovine i bogaćenje partijskih pojedinaca“, dodao je Janović.
Fokus Vlade je da, kako je objasnio, kroz taj dokument poveća standard građana a onda i da smanjenjem poreskog opterećenja koje je najniže u regionu privuku strane investitore.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Danijel Živković, rekao je da imamo Fiskalnu strategiju koji je plan Pokreta Evrope sad koji je propao i gubi podršku građana od izbora do izbora.
„Građanima ste u susret izborima obećali minimalac od 700 eura, što nije tako. Obećali ste prosječnu penziju od 600 EUR, kao i povećanje zarada od 25 odsto. U Vladi danas imate povećanje zarada od pet do sedam odsto“, rekao je Živković.
On je kazao da je obećano radno vrijeme od sedam sati, a da se vidi da od toga nema ništa.
„Takođe, rečeno je da ćemo imati prosječnu zaradu od hiljadu eura i od toga nema ništa“, dodao je Živković.
Prema njegovim riječima, premijer Milojko Spajić kad je bio ministar finansija u vladi Zdravka Krivokapića obećao hiljadu radnih mjesta u Pljevljima, milijardu EUR iz Japana i nultu stopu nezaposlenosti.
„Danas imate investitore koji odlaze iz Crne Gore, a ne ulažu u nju“, smatra Živković.
On je naveo da je životni standard građana manji nego prije 2020. kada se vide cijene stanova, zakupa stanova, u marketima, jer je jasno da je ta inflacija pojela povećanje zarada.
„Vi ste povećali namete jer ne znate kako da popunite rupe u budžetu. Za naredne dvije godine zaduženje mora iznositi preko dvije milijarde eura. To je ta čuvena bilbord rasipnička ekonomija koja ima za cilj da zaduži Crnu Goru i dovede pred grčki ili neki drugi scenario i uništi finansije Crne Gore“, smatra Živković.
Poslanik Građanskog pokreta URA, Miloš Konatar, kazao je da je dobra stvar što se donijela Fiskalna strategija, ali da ona treba da unaprijedi stanje finansija u Crnoj Gori i pruži smjernice kako da budemo bolji.
„Ovom Fiskalnom strategijom se 2027. godine ne poštuju kriterijumi iz Mastrihta. Ono što je izvjesno jeste to da će Crna Gora na kraju 2027. godine biti za milijardu eura zaduženija nego što je danas, u nominalnom iznosu“, rekao je Konatar.
On je dodao da osim milijardu više zaduženja, „nema ni daleko poznatog sedmočasovnog radnog vremena“.
Bonus video: