Nastavak Skupštine akcionara Instituta "Simo Milošević" odložen je za 21. januar, tako da danas nije bilo glasanja o Planu restrukturiranja i Odluci o dokapitalizaciji.
Prema informacijama "Vijesti" do tada će u Plan restrukturiranja biti unijete izmjene koje je tražio vodeći manjinski akcionar "Vila Oliva" Žarka Rakčevića, a odnose se na odustajanje od prodaje prve faze Instituta, da se može prodati samo dječje odjeljenje i to Vladi za potrebe osnovne škole u Igalu.
Izostao je dogovor oko načina dokapitalizacije, jer je Vlada pred sjednicu ponudila drugačiji predlog u odnosu na onaj koji je na dnevnom redu za koji mali akcionari smatraju da je nezakonit.
Takođe Rakčević je tražio da Vlada odustane od namjere da se zemljište u kompleksu Instituta, kod Titove vile, prenamjenuje u građevinsko za izgradnju stanova i poslovnih prostora, a zatim proda. Vlada je prihvatila i ovaj njegov zahtjev.
Ostalo je da se do 21. januara pokuša postignuti dogovor oko načina buduće dokapitalizacije, jer je Vlada danas pred Skupštinu akcionara predala drugačiji predlog odluke o dokapitalizaciji po kojem bi Vlada bila privilegovana u dobijanju novih akcija dokapitalizacijom u odnosu na ostale akcionare. Odnosno mali akcionari ne bi mogli učestvovati u dokapitalizaciji srazmorno svom sadašnjem procentualnom učešću.
Rakčević je na Skupštini kazao da je ovaj predlog suprotan Zakonu o privrednim društvima i Zakonu o tržištu kapitala i da ga neće podržati. Na ovaj način dokapitalizacije država bi sa uloženih 15 miliona dobila dodatnih preko deset odsto akcija, dok bi "Vila Oliva" sa dodatno uloženih oko 2,8 miliona imala pad učešće sa 27 na 24 odsto.
Rakčević je na Skupštini predložio da "Vila Oliva" sama pokrije sve dugove Instituta sa 23 miliona eura i spasi kompaniju stečaja. Vlada je za sada odbila taj predlogh obrazlažući to time da bi ovaj akcionar tada imao 41 odsto akcija.
"Nije tačno da je ovaj PLan restrukturiranja i ovakav način dokapitalizacije jedini za izlazak Instituta iz krize. Norme EU o državnoj pomoći kažu da je ona posljednji vid za spašavanje neko kompanije a da se do tada moraju pokušati svi ostali načini. Prednost se daje privatnom kapitalu, zaštiti manjskih akcionara i svim tržišnim načinima spasavanja kompanije. Mi smo ponudili da sami pokrijemo sve dugove Instituta, kao i da se zemljište u kompleksu Instituta, koje se sada vodi na državu, vrati Institutu kako bi kompanija mogla da uzme dugoročne kredite i sama obezbjedi novac ra restrukturiranje. Imamo dokumentaciju iz 1996. i 1997. godine gdje je država na osnovu ovog zemljišta dobila akcije Instituta, dakle zemljište je moralo biti uknjiženo na Institut", kazao je Rakčević "Vijestima".
On je potvrdio da je bio protiv namjere Vlade da kompleks zemljišta kod Titove vile pretvori u građevinsko zemljište za izgradnju stambeno-poslovnog kompleksa.
Da bi bio usvojen Plan restrukturiranja potrebno je da za njega glasaju akcionari koji imaju u vlasništvu najmanje dvije trećine akcija. Država ima 56,4 odsto akcija odnosno za uspješno usvajanja plana i odluke o dokapitalizaciji neophodan im je dogovor sa "Vilom Oliva" koja posjeduje 27,4 odsto akcija.
Bonus video: