Građevinski biznis u metrpoli turizma, nekada jedan od najunosnijih, polako se izgleda oporavlja, nakon godina stagnacije. Na to ukazuju i podaci opštinskog Sekretarijata za urbanizam, po kome je tokom prošle godine izdato ukupno 67 građevinskih dozvola , što je za deset više nego godinu prije toga.
U Budvi je lani je odobrenagradnja ukupno 189.623,33 kvadrata bruto građevinske površine poslovno-stambenih objeta, porodičnih kuća i pomoćnih objekta. Upravo na toliku kvadraturu Služba za naplatu komunalija je obračunala naknadu građevinarima.
„U izvještajnom periodu od 01. januara do 31. decembra 2016. godine Sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine podnešeno je 635 zahtjeva za izdavanje urbanističko-tehničkih uslova za izgradnju objekata, dogradnju ili rekonstrukciju postojećih objekata. Od ukupnog broja zahtjeva, izdato je 412 urbanističko-tehničkih uslova, na 61 zahtjev je odgovoreno mišljenjem, obavještenjem, tekstualnim tumačenjem ili uvjerenjem, dok se 162 zahtjeva nalaze u postupku rješavanja. Ovjeren je 149 projekat za izgradnju i rekonstrukciju objekata i 14 elaborata za uklanjanje postojećih objekata. Podnijeta su 226 zahtjeva za izdavanje građevinske dozvole. Izdato je 67 građevinskih dozvola i donijeta su 72 zaključka o obustavi postupka. Odbijena su ukupno 2 zahtjeva i 3 zahtjeva su odbačena. U ovom Sekretarijatu trenutno je u toku 59 postupaka za izdavanje građevinskih dozvola , od kojih je u 23 predmeta donesen zaključak o prekidu postupka“, navodi se u godišnjem izvještaju Sekretareijata za urbanizam, koji će se sjutra naći pred odbornicima lokalnog parlamenta.
Tokom 2015. resorni sekretarijat je izdao 57 građevinskih dozvola, 2014. godine izdao je 85 građevinsiih dozvola, dok su 2013. izdate 92 građevinske dozvole. U 2012. i 2011. Sekretarijat za urbanizam izdao je po 118 građevinskih dozvola .
Nova gradska uprava ove godine je uvela moratorijum na gradnju u najeksluzivnijoj zoni Budve i Petrovca, pa se očekuje da će ova godina ipak biti jedna od „građevinski najslabijih“ u protekloj deceniji.
Stručnjaci i mnogi Budvani saglasni su da je grad urbanistički ruiniran neplanskom i nedozvoljenom gradnjom, tokom “buma” sredinom prošle decenije
Bonus video: