Lista 50 najjeftinijih zemalja za život: Crna Gora u sredini

Kako je objašnjeno, kao parametri za sastavljanje liste, GoBankingRates je rangirao zemlje na osnovu četiri dostupne mjere koje je objavio Numbeo, online baza podataka cijena: indeks lokalne kupovne moći, cijena zakupa nekretnina, cijena namirnica i indeks potrošačkih cijena
0 komentar(a)
sokovi, prodavnica, Foto: Vesko BELOJEVIĆ
sokovi, prodavnica, Foto: Vesko BELOJEVIĆ
Ažurirano: 13.05.2017. 10:30h

Američki magazin Time objavio je listu od 50 najjeftinijih zemalja na svijetu za život, a među njima je i Crna Gora.

Kako je objašnjeno, kao parametri za sastavljanje liste, GoBankingRates je rangirao zemlje na osnovu četiri dostupne mjere koje je objavio Numbeo, online baza podataka cijena: indeks lokalne kupovne moći, cijena zakupa nekretnina, cijena namirnica i indeks potrošačkih cijena. Poređenja u rezultatima su vršena sa standardom života i cijenama u Njujorku.

Crna Gora (26. mjesto na listi) se ističe po niskim cijenama namirnica, dok je kupovna moć negdje na sredini liste najjeftinijih zemalja za život. U poređenju sa Njujorkom, kupovna moć je niža za 44,6 %, zakup jeftiniji za 88,8 %, namirnice za 68,9 %, dok je indeks potrošačkih cijena niži za 61 %.

Srbija je na ovoj listi zauzela 18. mjesto. U odnosu na ostalih 49 zemalja, cijena zakupa nekretnina je treća najniža, sa prosječnom cijenom zakupa jednosobnog stana od oko 155 eura u Novom Sadu, navodi se u tekstu i dodaje da su cijene namirnica (za 73,2 % jeftinije nego u Njujorku) i indeks potrošačkih cijena (66,8 % jeftiniji) niski, ali i kupovna moć (za 52,4 % niža) stanovništva.

Što se tiče regiona, Bosna i Hercegovina je na 11. mjestu liste. Kako piše Time, posjeduje pristojnu kupovnu moć, nisku cijenu zakupa nekretnina, namirnica i indeksa potrošačkih cijena. Kao primjer se navodi Sarajevo gdje su ukupni mjesečni troškovi najma i ostalih troškova između 550 i 650 eura.

Hrvatska se nalazi na 47. mjestu. Kupovna moć je niža za 36,1 %, cijena zakupa nekretnina je 90% jeftinija, namirnice 58,8 %, a indeks potrošačkih cijena 51,2 %. Kako se navodi u tekstu, cijena zakupa nekretnina je niža nego u većini zemalja sa liste, a kao primjer je navedeno da soba u Zagrebu košta 325 eura.

Slovenija je na 36. mjestu. Zanimljiv podatak je da Slovenija ima višu kupovnu moć od svih 50 zemalja na listi, a u odnosu na Njujork je niža za 13%. Cijena zakupa je jeftinija za 86,5 %, namirnice za 57,4 %, a indeks potrošačkih cijena 47,4 %.

Prvih deset zemalja na listi najjeftinijih zemalja za život koju je objavio Time su Južna Afrika, Indija, Kosovo, Saudijska Arabija, Kazahstan, Zambija, Oman, Paragvaj, Češka i Makedonija

Bonus video: