Švercerski poslovi juče uhapšene grupe u akciji Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO), preplitali su se s ilegalnim biznisima takozvanog “Grand” klana, ali i grupe Miloša Medenice, takođe okrivljene za krijumčarenje cigareta.
To pokazuje i dio imena juče uhapšenih policajaca, ali i telefonske poruke sa Skaj aplikacije, koje su razmjenjivali neki od optuženih u predmetu protiv bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice i njenog sina Miloša.
Policajci Predrag Vučurović, Dragan Backović i Predrag Mijušković, zatim Saša Pekić i Srđan Jokić, kao i Podgoričanin Goran Janketić, uhapšeni su juče ujutru u operaciji Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) i službenika SPO.
Nova akcija je, tvrde izvori “Vijesti”, uslijedila nakon višemjesečnog rada na prikupljanju dokaza protiv najvažnijih stubova u šemi višegodišnjeg, međunarodnog šverca cigareta preko Luke Bar.
Službenik Uprave policije Backović slobode je lišen i u februaru, tada kao dio grupe kojom, kako tvrde iz SDT-a, rukovodi Aleksandar Aco Mijajlović.
Pekić, koji se označava jednim od šefova švercerske ekipe, nekad je bio jedan od zvaničnih suvlasnika kompanije “Tehnomaks”, koja se pominje u dokumentu Uprave carina iz 2022. godine u kontekstu šverca cigareta.
Iz te firme, međutim, juče su negirali da je uhapšeni i dalje jedan od njihovih neformalnih vlasnika, navodeći da “gospodin Vesko Petranović ima 100 odsto udjela u kompaniji”.
I njegovo ime se, međutim, uz Pekićevo pominje u zvaničnom dokumentu državnog organa, koji je 25. avgusta 2022. godine upućen Vladi, a zatim proslijeđen SDT-u.
U šematskom prikazu funkcionisanja, organizacije i hijerarhije krijumčarenja cigareta, taj državni organ uz Pekićevo navodi i ime aktuelnog vlasnika kompanije.
U opširnim spisima Uprave o najčešćim švercerskim rutama, navode da su na čelu te krijumčarske piramide navodno članovi klana “Grand”, odnosno Mijajlović, zatim kompanije “Playmaker” Đorđija Đoka Pavićevića, a na dnu ljestvice je i kompanija “Tehnomaks”.
Mijalović i Pavićević, kao i više osoba s njim povezanih, već su procesuirani zbog milionskog šverca cigareta.
“Prethodno navedene kriminalne aktivnosti, prema operativnim podacima, podržavala je i obezbjeđivala firma ‘Tehnomaks’, čiji su vlasnici Vesko Petranović i Saša Pekić iz Podgorice, koji su, između ostalog, pružali logističku podršku povezanim licima i članovima ekipe takozvanog klana ‘Bemaks’”, piše u dokumentu tadašnje Uprave prihoda i carina.
“Vijestima” je rečeno da će Specijalno državno tužilaštvo i Specijalno policijsko odjeljenje nastaviti operaciju hapšenja povezanih osoba za koje se sumnja da su učetvovali u švercu cigareta ili pranju novca stečenog nelegalnim poslom.
Skaj
U jednoj od prepiski sa Skaja iz grupe Miloša Medenice, jedan od optuženih Marko Vučinić odgovara na pitanja sagovornika o švercu cigareta, pa sredinom 2020. godine konstatuje da “sad od tog posla nema ništa...”
“Dešava li se što kumara oko cigara”, pita ga saradnik koji je pisao pod šifrom B67S20.
Ista osoba onda poručuje da ima sigurno vađenje “ako treba”...
“Kumara imaju cigari Peconijevi dolje, ako imate vađenje... to možemo da odradimo, dobra je lova, pošto ovaj moj ne smije to da radi”, navodi u jednoj od poruka.
Potom dodaje da je “velika lova” u pitanju: “Imam vađenje 3 šlepera, ali ne uvijek, ali u dan moraju 3”, pojašnjava on.
Potom kaže da zna da ih “dosta ima”, ali da mogu da uzimaju novac u kontinuitetu... Kaže i da “Z. Đurišić ima kontakt”, da je “radio s ovima iz Texnomaxa, pa su se razišli”...
“Da jasno oni ubijaju iz tehno maksa”, konstatovao je Vučinić.
Podrška policajaca
Prema zvaničnom dokumentu Uprave prihoda i carina, vrh švercerske piramide iz klana “Grand” i “Bemaks” krijumčario je brendove cigareta “merlin”, “trokadero”, “FM”, “king” i “mančester”.
“Najčešći tranzit cigareta se odvijao preko Slobodne carinske zone Luke Bar. Kao zemlje porijekla javljaju se zemlje off shore zone, Bliski istok, sjevernoafričke države, Ruska Federacija, UAE, Kina, Turska, Moldavija, Bugarska, Ukrajina, Bjelorusija, Albanija, Grčka, Kipar, a krajnja destinacija je tržište EU - Italija, Španija i Velika Britanija”, piše u dokumentu UPC urađenom dok je na njenom čelu bio Rade Milošević (URA).
Milošević je kasnije i sam uhapšen zbog sumnje da je učestvovao u švercu cigareta, ali taj slučaj još nije dobio pravosudni epilog.
U istim spisima piše i da je po jednom kontejneru “putovalo” i do pedeset hiljada paketa cigareta, a da je sve činjeno uz podršku špeditera.
Prema tim podacima, oni su sređivali papirologiju koja je pomagala da se duvanski proizvodi švercuju “pod maskom” druge robe - plastične i staklene čaše, hrana za kućne ljubimce, namještaj...
“Na osnovu operativnih aktivnosti službenika Uprave prihoda i carina, došli smo do operativnih saznanja da je jedan dio cigareta nelegalnim kanalima plasiran na sivo tržište na teritoriji Crne Gore, dok je drugi, odnosno, veći dio distribuiran prema zemljama iz okruženja, a skrivane su na ‘štek lokacijama’ u magacinima na široj teritoriji Podgorice - Tuzi, Danilovgrada”...
U tom dokumentu objašnjava se da su te aktivnosti “snažno podržavali određeni visokopozicionirani pripadnici Uprave policije”.
“Koji su involvirani u kriminalnim strukturama, o čemu svjedoče i brojni izvještaji EUROPOL-a i međunarodnih istraga”.
Vijesti nemaju informaciju da li istraga SDT-a ima veze s dokumentom UPC.
Pomagale informacije iz službe
“Vijesti” su ranije obajavile dio spisa specijalnih tužilaca, prema kojima je policijski službenik Dragan Backović spasio 800 paketa cigareta Golubu Vojinoviću, prenoseći mu povjerljive službene podatke.
Tokom dislokacije tih ilegalnih proizvoda, pomogao im je i član kriminalne grupe pod nadimkom Lauda, tvrde iz SDT-a.
U njihovim spisma protiv takozvanog “Grand” klana, navodi se da je taj granični policajac koristio telefon s aplikacijom za zaštićenu komunikaciju i kolegi iz kriminalne organizacije na taj način dostavljao policijske informacije koje su im pomagale u švercu duvanskih prizvoda.
Povjerljive izvještaje, piše u tužilačkim dokumentima, Backović je obezbijedio obavljanjem policijskih poslova, pa je saradnika iz grupe obavijestio da policijski službenici iz organizacionih jedinica policije iz Podgorice preduzimaju službene radnje u pravcu otkrivanja krivičnih djela.
“Na koji način mu je pribavio korist u vidu raspolaganja i korišćenja informacija Uprave policije, omogućavajući mu da tako dobijene podatake i informacije koristi za usmjeravanje svojih radnji í sklanjanje 800 paketa neocarinjenih cigareta različite vrste koje je okrivljeni Golub Vojinović prikrivao na kamionskoj prikolici, na neutvrđenoj lokacij na teritoriji Podgorice”, navodi se u spisima.
Specijalni tužioci konstatuju da su njih dvojica, kako ne bi bili otkriveni, potom s još nekoliko neidentifikovanih pripadnika kriminalne organizacije, od kojih dvojica imaju nadimke Snićko i Lauda, prikrivali navedene neocarinjene cigarete.
Vučurović radio kao komandir u Graničnoj policiji
Uhapšeni Predrag Vučurović radio je kao komandir u Graničnoj policiji u Plužinama, dok je Srđan Jokić rođeni brat Dejana Jokića, uhapšenog u akciji protiv takozvanog “Grand” klana.
“Vijestima” je rečeno da će Specijalno državno tužilaštvo i Specijalno policijsko odjeljenje nastaviti operaciju hapšenja povezanih osoba za koje se sumnja da su učetvovali u švercu cigareta ili pranju novca stečenim nelegalnom poslom.
Ktitora odlikovao mitropolit Joanikije
Osumnjičenog Sašu Pekića na Ognjenu Mariju u ljeto 2022. godine odlikovao je mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, kao najvećeg ktitora Srpske pravoslavne crkve u obnovi crkve Svetog arhangela Mihaila u selu Krnjice u Crmničkoj nahiji.
Poglavar Mitropolije crnogorsko-primorske odlikovao je Pekića zlatnim likom Svetog Petra II - Lovćenskog Tajnovidca, za “nesebičnu pomoć i djelatnu ljubav pokazanu u oslikavanju hrama Svetog arhangela Mihaila u Krnjicama”.
Bonus video: