Predizborni period parlamentarnih izbora u izgradnji lokalne infrastrukture obilježilo je i angažovanje Vojske Crne Gore, koja je na teritoriji glavnog grada probijala nekoliko lokalnih puteva i sjekla šiblje u veoma nepristupačnim područjima Podgorice, pokazuje dokumentacija u posjedu Istraživačkog centra MANS-a i lista “Vijesti”.
Glavni grad i Ministarstvo odbrane su neposredno prije raspisivanja parlamentarnih izbora i tokom kampanje, od maja do kraja jula 2016. godine, potpisali tri ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji, kojima se vojska obavezala da bez nadoknade do kraja godine posiječe šiblje i sanira nekoliko dionica.
Prvi ugovor potpisan je u maju, drugi na dan raspisivanja izbora 11. jula, a treći krajem jula, kada je već zvanično počela predizborna kampanja. Ugovore su u ime Glavnog grada i Ministarstva odbrane (MO) potpisali gradonačelnik Slavoljub Stijepović i bivša ministarka odbrane Milica Pejanović Đurišić.
Ugovorom iz maja 2016. predviđeno je proširenje i sanacija puta Draževina-Buronje, a rok za izvođenje radova je 120 radnih dana. Drugi ugovor potpisan je 11. jula, istog dana kada je predsjednik Filip Vujanović raspisao parlamentarne izbore, a predviđa proširenje i rekonstrukciju puta Preoč - Kržanja - Mokra - Širokar - Rikavac - Koštica - Korita u roku od 140 radnih dana.
Posljednji ugovor Pejanović-Đurišić i Stijepović potpisali su 29. jula, a dokument tretira “sječu šiblja na lokalnim putevima”, koje bi trebalo da bude završeno u roku od 140 radnih dana tokom 2016. godine.
Potpisani ugovori su tipski i njima se Ministarstvo odbrane obavezalo da za potrebe investitora, bez naknade, svojom radnom snagom, mehanizacijom, alatom i drugim potrebnim uređajima, izvede probijanje puteva ili izvrši sječu šiblja.
Kako se navodi, Vojska Crne Gore je svoj interes pronašla u tome da se kroz sprovedene radove vrši praktična obuka pripadnika inženjerske jedinice i njihovo osposobljavanje za zadatke u ratnim i mirnodopskim uslovima, te daje pomoć i podršku civilnim strukturama i stanovništvu. Glavni grad Podgorica je svoj interes našao u dobijanju novih puteva, iako ta lokalna samouprava posjeduje svoj budžet i svoju Agenciju za izgradnju i razvoj Podgorice, koja je zadužena za izgradnju lokalne infrastrukture.
Objašnjavajući zašto Vojska izvodi radove lokalne infrastrukture, iz MO kažu da se na ovaj način ostvaruje ušteda materijalnih sredstava, jer bi za obuku na terenima unutar kasarne morali potrošiti iste količine goriva bez vidljivih rezultata rada, a i osposobljenost vojnika bi bila umanjena.
Dodaju da je u novembru 2015. godine, Generalštab napravio Plan inžinjerijskih radova u 2016. godini.
“Rezultati ovakvog osposobljavanja vojnika su vidljivi. U prethodnim godinama osposobili smo i sertifikovali značajan broj pripadnika inžinjerijske jedinice za rukovanje inžinjerijskim (građevinskim) mašinama, kao i određeni broj instruktora za obuku na inžinjerijskim mašinama. Ako uzmemo u obzir da na teritoriji Crne Gore ne postoji ustanova koja se bavi osposobljavanjem ovakvih profila zanimanja, koja su potrebna mnogim građevinskim preduzećima, ovakav sistem obuke umnogome je značajan i za državu”, ocijenili su iz ovog resora.
Inžinjerske jedinice rade u kontinuitetu, ne samo za izbore
Iz ministarstva napominju da inžinjerijska jedinica nije prekidala radove tokom više godina, jer pravila o obuci nalažu da ona teče u kontinuitetu. Navode da se ne može govoriti o zloupotrebi Vojske i da je u proteklih pet godina, na ovaj način, sanirano više lokalnih puteva, u više od 10 opština. Iz Glavnog grada smatraju da od ovog partnerstva svi imaju koristi: "Vojska koristi priliku da u redovnim okolnostima stavlja u funkciju mehanizaciju i inženjeriju, dok Glavni grad, po vrlo povoljnim uslovima, vrši izgradnju i rekontrukciju saobraćajnica, najčešće, u ruralnim djelovima grada. Najveću korist, svakako, imaju građani, jer se povećava njihov kvalitet života".
Ovaj tekst je sačinjen uz podršku Evropske unije i Ambasade SAD u Podgorici. Za sadržaj ovog teksta odgovorna je isključivo Mreža za afirmaciju nevladinog sektora-MANS, a stavovi iznijeti u ovom tekstu se ni u kom slučaju ne mogu smatrati stavovima donatora.
Bonus video: