Analiza CEDEM-a: Država glavna tema izborne kampanje

Analizom je obuhvaćeno osam političkih subjekata, koji su u posmatranom periodu imali više od 20 narativa – Demokratska partija socijalista (DPS), Demokratski front (DF), Koalicija Ključ, Socijaldemokratska partija (SDP), Demokrate, Pozitivna, Socijaldemokrate i Bošnjačka stranka (BS)
3 komentar(a)
CEDEM, Foto: Screenshot (TV Vijesti)
CEDEM, Foto: Screenshot (TV Vijesti)
Ažurirano: 13.10.2016. 17:32h

Politički subjekti su u prvom dijelu kampanje najviše govorili o državi, u različitom kontekstu, dok su ekonomija, zapošljavanje i druga životna pitanja bila manje zastupljena, pokazala je analiza koju je uradio Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM).

Glavni metodolog CEDEM-a, Miloš Bešić, kazao je da se analiza odnosi na prvi dio kampanje, odnosno na period od 14. do 30. septembra, i najavio da će nakon izbora analizirati drugi dio.

Analizom je obuhvaćeno osam političkih subjekata, koji su u posmatranom periodu imali više od 20 narativa – Demokratska partija socijalista (DPS), Demokratski front (DF), Koalicija Ključ, Socijaldemokratska partija (SDP), Demokrate, Pozitivna, Socijaldemokrate i Bošnjačka stranka (BS).

Ostale partije, kako je pojasnio Bešić, nijesu bile dovoljno prisutne u javnosti da bi se u analizi bavili njihovim narativima.

"Na ovim izborima se najviše govori o državi, državnim pitanjima, svemu što ima prefiks državnog, zatim o građanima i konceptu građanskog“, kazao je Bešić.

Interesantno je, kako je naveo, da su kriminal i korupcija mnogo manje prisutni nego što je to bilo na ranijim izborima.

"Evropska unija je, takođe, mnogo manje prisutna. Ovo su, od 1997. godine, prvi izbori gdje nijedna partija u svom sloganu ne koristi prefiks Evropa i evropski, što je indikativno s obzirom na to da se nalazimo u fazi evropskih integracija“, kazao je Bešić.

On je rekao da o državi najviše govori DPS, u kontekstu da ta partija „brani državu“.

"DPS se predstavlja kao zaštitnik države i državnosti, dok opozicija kritikuje državu kakva jeste“, naveo je Bešić.

Prema njegovim riječima, o promjenama najviše govore Ključ, DF i Pozitivna.

"Svi ostali procenti su relativno niski. Naravno, DPS gotovo i ne govori o promjenama uopšte“, dodao je Bešić.

On je rekao da o razvoju najviše govore SD i DPS, dok sve ostale partije mnogo manje govore o toj temi.

O ekonomiji i ekonomskim pitanjima takođe najviše govori SD, zatim Ključ, DPS i Pozitivna.

"Ekonomija, naprosto, nije toliko česta tema kao što bi se to moglo očekivati s obzirom na to da ekonomska situacija nije sjajna“, kazao je Bešić.

On je rekao da se kriminal i korupcija najzastupljeniji u narativima DF-a, Ključa, Demokrata i SDP-a.

"BS nijednom nije pomenula kriminal i korupciju u svojim narativima, prosto se ne bave time. DPS jeste, u pet odsto narativa što je jako nisko, ali čak i oni ponekad pomenu te teme“, naveo je Bešić.

On smatra da se o kriminalu i korupciji malo priča zato što su te riječi „diskurzivno istrošene“.

"Kada jednu riječ upotrijebite nebrojeno mnogo puta, i ona ne napravi nikakvu promjenu, ona diskurzivno gubi svoj kapacitet. To je ono što je opozicija uradila u posljednjih nekoliko godina. Kad ljudi danas čuju riječi kriminal i korupcija, kao da su čuli – dobar dan“, pojasnio je Bešić.

Analiza je pokazala da je, kada je riječ o EU, svaki drugi narativ na tu temu DPS-a, i nešto malo SDP-a.

"Generalno, EU nije posebno interesantna tema na ovim izborima, za razliku od prethodnih kada je bila omiljena, naročito kod vladajućih partija“, kazao je Bešić.

Kada je u pitanju NATO, DPS je imao najviše afirmativnih narativa, a DF i ključ kritičkih.

"Interesantno je da Demokrate nijednom nijesu pomenule NATO kao temu“, istakao je Bešič.

On je ocijenio da su, kada je riječ o narativima, kampanje DF-a i koalicije Ključ veoma slične.

"Mislim da će veliki broj glasača biti zbunjen njihovim narativima, zato što su previše slični, i opredjeljivaće se po nekom drugom kriterijumu“, kazao je Bešić.

On je ocijenio da, ukupno gledano, vrsta narativa u kampanji objektivno najviše odgovara DPS-u.

"Zašto je opozicija pristala na tu igru, to je drugo pitanje. Ja da sam opozicija, izmjestio bih svoje narative sa pitanja države, pa bih dozvolio da DPS je brani sam od sebe, ili od koga već. Ali, opozicija, nažalost, dozvoljava da bude predstavljena kao neko ko napada državu, i onda DPS ima legitimno pravo da je brani“, precizirao je Bešić.

On smatra da je greška u opoziciji. „Oni treba jasno i nedvosmisleno da kažu da država nije u opasnosti od njih, da je to i njihova država, i onda bi se igra promijenila. Dok se to ne desi, uvijek ćemo imati igru u kojoj, čini mi se, DPS ima prednost koju ostali igrači mogu stići“.

On je, na pitanje da ocijeni koliko je ova kampanja „prljava“ u odnosu na ranije, kazao da CEDEM nije radio cjelokupnu analizu, i da će to učiniti nakon izbora.

"Inače, mislim da je ova kampanja manje prljava nego što se očekivalo, s obzirom na broj aktera, dinamiku i nivo animoziteta koji postoji“, dodao je Bešić.

Bonus video: