Opozicija umije da ponudi i izbori se za rješenja

“Nije lako opstajati u crnogorskoj političkoj areni znajući da su kritike koje iznosite na račun vlasti u značajnoj mjeri tačne, a da ta ista vlast u kontinuitetu obnavlja mandate i drži ključne poluge moći. Sam proces smjene crnogorske vlasti se odvija mukotrpno, a opterećen je i činjenicom da je ona sklona raznim vidovima zloupotreba u čijoj su srži brojni pojavni oblici političke korupcije"
97 pregleda 44 komentar(a)
opozicija Crna Gora
opozicija Crna Gora
Ažurirano: 10.01.2016. 15:54h

Obaranjem spornih taksi i zakona kao i usvajanjem rješenja kojima se štite građani, opozicija je uz podršku Socijaldemokratske partije (SDP), uspjela da zaustavi neracionalne vladine odluke i pokazala političku snagu. Osporavanjem neracionalnih vladinih odluka, kao što je uvođenje takse za gorivo, opozicionari su uspjeli da ponude konkretna politička riješenja i opovrgnu tvrdnje premijera Mila Đukanovića da je opozicija nekompetentna.

Izvršna direktorka Centra za građansko obrazovanje (CGO) Daliborka Uljarević smatra da je suprotstavljanjem vladi kroz palament i inicijativama Ustavnom sudu opozicija pokazala da ima političku kondiciju. Ona je podsjetila da se o većini opozicionih inicijativa ranije po pravilu nije ni raspravljalo u parlamentu.

“Nije lako opstajati u crnogorskoj političkoj areni znajući da su kritike koje iznosite na račun vlasti u značajnoj mjeri tačne, a da ta ista vlast u kontinuitetu obnavlja mandate i drži ključne poluge moći. Sam proces smjene crnogorske vlasti se odvija mukotrpno, a opterećen je i činjenicom da je ona sklona raznim vidovima zloupotreba u čijoj su srži brojni pojavni oblici političke korupcije. U takvom ambijentu, klijentelističke mreže su daleko moćnije od ideoloških i programskih osnova”, smatra Uljarevićeva.

Za razliku od prethodnih godina kada su njihove inicijative uglavnom završavale u fiokama, poslanici opozicije su prošle godine u dva navrata uspjeli da ponište vladinu odluku o taksama za gorivo, zaštite građane od nepovoljnih kreditnih uslova i obezbijede majkama sa troje djece pravo na nadoknadu.

Istovremeno su, uz pomoć SDP-a, uspjeli i da pokrenu parlamentarni dijalog za održavanje fer i demokratskih izbora. Nezavisni poslanik Dritan Abazović navodi da te uspjehe opozicija tek treba da kapitalizuje na narednim izborima.

“Najveći uspjeh je ustavna inicijativa za ukidanje takse na gorivo, što je bila pljačka. Umanjeni su gubici na elektroprenosnoj mreži i izborene su nadoknade za majke. Nakon velikih problema smoglo se snage da se stvori politički dijalog iz kojeg svakako mora nešto proizići, nećemo više imati izbore kao ranije”, tvrdi Abazović.

Nakon inicijative kluba nezavisnih poslanika predvođenih Nevenom Gošovićem, Ustavni sud je poništio Vladinu odluku da se za autoput i reprezentativni sport plaća taksa od sedam centi po litru goriva. Na izmaku godine parlament je oborio predlog zakona o akcizama čiji je cilj bio povećanje cijena goriva.

Na predlog Demokratskog fronta opozicija je uz glasove SDP-a usvojila Zakona o konverziji kredita u švajcarskim francima, kojim je omogućeno da se krediti sa klauzulom vezani za švajcarski franak vraćaju u eurima po kamatnoj stopi od 8,2 odsto. Zahvaljujući glasovima SDP-a i Bošnjačke stranke parlament je usvojio i zakon prema kojem će majke sa troje i više djece moći da koriste doživotnu naknadu u iznosu koji će biti određivan na osnovu njihovog radnog staža.

Ističući da se moglo uraditi i više, šef poslaničkog kluba SDP-a Džavid Šabović podsjeća da je opozicija imala podršku dijela vladajuće koalicije. “Mislim da je opozicija imala više razumijevanja kod pojedinih poslanika iz vlasti koji su glasali za par njihovih projekta. Granica između pozicije i opozicije u parlamentu je sve tanja i tome se radujem”, naveo je Šabović, dok Uljarevićeva tvrdi da su u parlamentu skinute maske. “Sad znamo ko se za što zalaže, kakve su stvarne vrijednosti koje partije njeguju i ko je stvarna opozicija a ko sarađuje sa vlašću, bilo kroz otvorenu podršku štetnim odlukama ili hraneći je svojim radikalizmom”, tvrdi Uljarevićeva.

Perić: Opozicija više brinula o međusobnim obračunima

Poslanik Pozitivne Crne Gore Srđan Perić smatra da je opozicija, u slučajevima zaštite najranjivijih socijalnih grupa, pokazala da partije mogu mijenjati stvari na bolje i kada nijesu na vlasti.

“Sa druge strane, nažalost, postalo je bitnije ko će biti veći opozicionar i koliko će biti oštar prema kolegi, nego da li će doprijeti do birača i biti prepoznat po rješenjima koja nudi”, tvrdi Perić, dok politički direktor DPS-a Tarzan Milošević ističe da se opozicija previše bavila politikom. “Kad bih ja lično bio opozicija, bavio bih se konkretnim stvarima, projektima i davao konkretne ponude građanima, šta to možemo da uradimo za njih. Previše bavljenja politikom ne donosi dobro nikom“, zaključio je Milošević.

Previše se igralo po taktu DPS-a

Uljarevićeva tvrdi da je opozicija tokom prošle godine sa različitih strana izvršila dovoljno jak pritisak da vlast pristane na dijalog o uslovima za fer i slobodne izbore. Podsjećajući da je Skupština na zahtjev opozicije i uz podršku SDP-a formirala Radnu grupu parlamentarnog dijaloga, ona je ocijenila da je, i pored pokušaja da se proces obesmisli, to pokazalo da je u toku transformacija crnogorske političke scene.

“No, da bi se ove godine ostvario uspjeh, opozicija mora pokazati više zrelosti, strateškog planiranja, posvećenog terenskog rada i sposobnosti da svoje teme pozicionira, a ne samo da reaguje na one koje DPS stavi na dnevni red. Dobro osmišljene akcije, a ne iznuđene reakcije bi trebalo da budu dominantnije u radu opozicije, jer se time sužava prostor vladajućoj strukturi za manipulacije kojima sebe stavlja u poziciju onog ko uspostavlja pravila igre, a samim tim ima i početnu prednost”, rekla je Uljarevićeva.

Bonus video: