Podjele u Crnoj Gori nijesu nastale po dolasku sadašnje vlasti, već prije sto godina, saopštio je predsjednik Vlade Duško Marković tokom premijerskog sata.
On je u parlamentu odgovarao na pitanje predstavnika kluba Socijalističke narodne partije i Demosa Miodraga Lekića „da li mu se desilo da zauzet državotvornim poslovima ne vidi vrijednosno propadanje države – od dubokog socijalno-ekonomskog rascjepa stanovništva do sve veće dezintgracije društva po etnonacionalnim osnovama“.
Marković je odgovorio da je do vrijednosnog propadanja Crne Gore u novijoj istoriji, ali i cijelog regiona, došlo u posljednjoj deceniji 20. vijeka.
„Najmanje smo mi u Crnoj Gori doprinijeli krvavoj balkanskoj deceniji, ali bez obzira što smo sačuvali zemlju i narod u ratu razaranja, sukoba i velikog broja žrtava, nije se moglo izbjeći suočavanje sa brojnim posljednicama pa i po vrjednosni sistem jednog društva“, rekao je Marković.
Kako je istakao, tek obnovom crnogorske nezavisnosti stekli su se uslovi da „sudbinu uzmemo u naše ruke“.
„Bio je to uslov svih uslova da spiralu vrjednosnog propadanja zaustavimo, a točak okrenemo u suprotnom smjeru“, rekao je Marković.
On je kazao da im Lekić na tom istorijskom dostignuću nije bio od pomoći.
„Naprotiv, trudili ste se koliko ste znali i umjeli da osporite majski referendum. Srećom pa nijeste uspjeli u tome“, naveo je premijer.
On je kazao da ne vidi vrijednosno propadanje države.
„Država je svoj obnovljeni i ojačani vrjednosni sistem verifikovala člantstvom u NATO, daleko najvećim napredkom u pristupanju Evropskoj uniji, kroz nikada snažniju ugled na međunarodnoj sceni, koliko god da ste bili zauzetni ne može biti da to ne vidite. Može biti jedino da ne želite“, rekao je Marković.
On je naglasio da podjele u crnogorskom društvu nijesu nastale po dolasku sadašnje vlasti, već da je do najvećeg rascjepa došlo prije 100 godine i da crogorsko društvo, sa manje ili više uspjeha, vida te rane cijeli vijek.
„Dijeli smo se mnogo puta tokom ovih 100 godina. Trebaće nam još mudrosti, strpljena, dobre volje i vremena da izađemo iz začaranog kruga podjela i ojačamo koheziju u društvu“, poručio je Marković.
Premijer je pozvao na dijalog i na davanje predloga, rješenja, inicijativa kojima bi se bavili „bez dnevno političkiih kalkulacija i usko stranačkih intersa“.
„Ovo govorim sa spremnošću da zajedno radimo na smanjivanju podjela i jačanju povjerenja. To bi dodatno osnažilo stabilnost Crne Gore u inače nestabilnom okruženju, ili vrjednosnu i političku koheziju u građanskom drušvu“, poručio je Marković.
On je pitao kako je vlast zloupotrijebila Njegoša.
„Uvijek smo rekli da je Njegoš najveća crnogorska vrijednost i svih u državi“, rekao je Marković.
Prema njegovim riječima, vlast ne podstiče podjele i razdore u Crnoj Gori.
„Ako mislite da treba da odćutimo da je prije 100 godina Crna Gora izgubila državu na brutalan način, da je naš suveren protjeran, da je okupirana, da je ovo srpsko, a ne crnorsko more, onda se razlikujemo“, odgovorio je Marković.
On je poručio da će vlast državu braniti svim političkim i demorkatskim sredstvima.
Bonus video: