Stoltenberg: Proširenje NATO je uvijek u korist nove države članice

"NATO neće pokušavati da interveniše u domaćoj debati u Crnoj Gori. Svakako je najbolje da to sami rješavate", poručio je generalni sekretar NATO.
82 pregleda 76 komentar(a)
Jens Stoltenberg, Foto: Savo Prelević
Jens Stoltenberg, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 11.06.2015. 18:10h

Kad god je dolazilo do proširenja NATO, to je uvijek bilo u korist nove države članice, doprinosilo je stabilnosti, miru i prosperitetu naroda u toj državi , ali i snazi i stabilnosti čitave Alijase i stabilnosti u Evropi. Mislim da je Crna Gora važna zato što igra važnu ulogu u ovom dijelu Evrope. To je dobro za Crnu Goru, za ovaj region, za zapadni Balkan, da imamo što više mira i stabilnosti, kazao je Jens Stoltenberg generalni sekretar NATO u intervjuu za TV Vijesti.

TV Vijesti: Pošto crnogorski sudovi do danas nisu donijeli ni jednu presudu za visoku korupciju, da li bi ispunjavanje takvog zadatka povećalo šanse Crne Gore za pozivnicu?

Stoltenberg: Što više vidimo konkretne mjerljive rezultate, gdje se te nove institucije i novi zakoni primjenjuju, to bolje. Te strukture su manje više na mjestu, ono što je potrebno je da vidimo da funkcionišu i da donose konkretne rezultate. Istovremeno moramo poštovati činjenicu da pravosuđe mora biti nezavisno. Nije na političarima da odlučuju ko ce biti osuđen nego je to na nezavisnim sudovima.

TV Vijesti: U ovom trenutku podrška javnog mnjenja članstvu Crne Gore je 37, 38 procenata. U kojoj mjeri taj nivo podrške može biti prepreka da Crna Gora u ovoj godini bude pozvana u Alijansu?

Stoltenberg: Podrška javnosti je važna jer kada NATO pozove novu državu članicu važno je da to ima široku podršku u državi koja teži članstvu. Ali u isto vrijeme mislim da je važno podvući da je na Crnoj Gori da odluči da li želi članstvo. NATO neće pokušavati da interveniše u domaćoj debati u Crnoj Gori. Svakako je najbolje da to sami rješavate.

TV Vijesti: Dobar dio crnogorske javnosti vjeruje da će u dobijanju pozivnice ključnu ulogu imati geostrateške prilike, tačnije odnosi sa Rusijom u svjetlu krize u Ukrajini, a ne to da li će Crna Gora ispuniti do kraja uslove koji se pred nju postavljaju. Što je Vaš odgovor na to?

Stoltenberg: Dobro je za Crnu Goru, dobro je za region, a i za NATO, da je Crna Gora sposobna da nastavi evoatlantske integracije. Kad god je dolazilo do proširenja NATO, to je uvijek bilo u korist nove države članice, doprinosilo je stabilnosti, miru i prosperitetu naroda u toj državi , ali i snazi i stabilnosti čitave Alijase i stabilnosti u Evropi. Mislim da je Crna Gora važna zato što igra važnu ulogu u ovom dijelu Evrope. To je dobro za Crnu Goru, za ovaj region, za zapadni Balkan, da imamo što više mira i stabilnosti.

TV Vijesti: Našoj televiziji je prije tri mjeseca iz pres službe predsjednika Francuske Fransoa Olanda, saopšteno da u ovom trenutku, u Alijansi postoji saglasnost da nijedna od četiri zemlje koje su kandidati za članstvo, nijesu spremne da se pridruže NATO savezu… Vjerujete li u konsenzus svih članica NATO, kada je u pitanju poziv Crnoj Gori u Alijansu ?

Stoltenberg: NATO je organizacija zasnovana na kosenzusu, što znaci da svaka država ima istu ulogu, isto mjesto za stolom. Crna Gora će imati mjesto za stolom ako odluči da se pridruži i bude pozvana. 28 ministara NATO je prošlog mjeseca potvrdilo da je naš stav nepromijenjen. Nastavićemo intenzivirane I fokusirane razgovore sa Crnom Gorom o vladavini prava, o reformama, a potom ćemo napraviti procjenu i do kraja godine donijeti odluku o tome da li je Crna Gora ostvarila dovoljan napredak u reformama da bi dobila pozivnicu.

Bonus video: