Situacija u kojoj je pet opština bez vlasti može uticati na slabiji učinak administracije, budući da izvršna vlast ne funkcioniše u punom kapacitetu, a bez rukovodstva i ostale službe mogu biti manje efikasne, ocijenjeno je iz Instituta alternativa.
Koordinatorka istraživanja u Institutu alternativa, Jovana Marović, ocijenila je da opštine imaju velikih problema i kada funkcionišu u punom kapacitetu.
„Dok stanje u kojem je pet opština bez vlasti i radi u uslovima neizvjesnih političkih kalkulacija ne može biti dobro za rješavanje ovih problema, a nije pogodno ni za privlačenje potencijalnih investitora“, rekla je ona agenciji MINA.
Takvo stanje, dodala je Marović, ne može biti dobro ni za realizaciju postojećih razvojnih projekata, budući da je, kako je navela, za ostvarivanje ovakvih projekata potrebno imati usklađen pravni, politički i regulatorni okvir, jake i stabilne institucije.
„Ovakva situacija, dalje, može uticati i na slabiji učinak administracije budući da izvršna vlast ne funkcioniše u punom kapacitetu a bez rukovodstva i ostale službe mogu biti manje efikasne“, kazala je ona.
Kako je saopštila, to što su Bar, Bijelo Polje, Kolašin, Pljevlja i Podgorica tri mjeseca bez vlasti ne može odgovarati nikome. „Ni političkim partijama, niti zaposlenima u ovim opštinama, a na prvom mjestu samim građanima, te svakako treba da svojim glasom na narednim izborima daju konačan sud o tome ko je za to odgovoran“.
Marović je rekla da se crnogorske opštine suočavaju sa brojnim problemima u vidu nekonsolidovanih finansija, nedovoljnog stepena realizacije brojnih obaveza koje proizilaze iz strateških reformskih dokumenata i razvojnih projekata, a vrlo često i sa nemogućnošću ispunjavanja „tekućih obaveza“.
„Finansije u crnogorskim opštinama već dugi niz godina karakteriše porast neizmirenih obaveza i kreditnih zaduženja, kao i visok nivo budžetskog deficita. Krajem prvog kvartala 2014. godine ukupan dug svih lokalnih samouprava je iznosio 171,05 miliona EUR, dok su ukupne neizmirene obaveze opština zakljuc&'780;no sa martom mjesecom iznosile su 108,61 miliona EUR“, kazala je ona.
Opštine, dodala je, imaju problem i sa ostvarivanjem primitaka.
„Pa je u prvom kvartalu 2014. godine u Baru ostvareno 2,13 miliona (a planirano 4,67), Bijelom Polju 1,54 (2,64), Kolašinu 0,77 (1,02), Podgorici 15,51 i Pljevljima 1,62 (4,42)“, saopštila je Marović.
Prema njenim riječima, visoko budžetsko zaduživanje i neizmirene obaveze proizilaze, imeđu ostalog, i iz slabog poslovanja i rukovođenja.
„Nijedna opština, dalje, do sada nije usvojila plan smanjenja broja zaposlenih, dok, uz izuzetak opština Mojkovac, Plužine i Tivat, sve opštine imaju višak zaposlenih“, zaključila je Marović.
Bonus video: