Odbor za politički sistem odgodio je izjašnjavanje o kandidatima za izbor članova Tužilačkog i Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika, kao i o Predlogu tužilačkog savjeta za izbor vrhovnog državnog tužioca, zbog toga što nijesu svi poslanici prisustvovali sjednici.
Predsjednik Odbora, Rifat Rastoder, konstatovao je postojanje kvoruma, ali je smatrao da je, zbog objektivnog odsustva ostalih poslanika, bolje da se izjašnjavanje odgodi za narednu sjednicu.
Poslanici su danas raspravljali o poziciji advokata koji su konkurisali za članove Sudskog i Tužilačkog savjeta, o tome da li bi u slučaju izbora na te funkcije bili u konfliktu interesa, kao i da li treba tražiti mišljenje Komisije za sprječavanje konflikta interesa.
Nakon glasanja, odlučeno je da parlament ipak o tome neće konsultovati Komisiju i da će odlučivati na osnovu informacija koje već posjeduje.
Odbor nije podržao ni predlog poslanice Socijalitičke narodne partije (SNP), Snežane Jonice, koja je smatrala da na dnevni red uopšte ne treba stavljati izjašnjavanje o VDT-u, jer je, kako je pojasnila, zakonom o državnom tužilaštvu i amandmanima na Ustav predviđeno samo njegovo saslušanje, a da se izjašnjava plenum.
Rastoder je kazao da je nelogično i neprirodno da se o tom aktu ne izjašnjava, imajući u vidu da je već obavljeno saslušanje, navodeći da Odbor ne bira, već samo plenumu šalje mišljenje.
Poslanik Demokratske partije socijalista, Milorad Vuletić, kazao je da je i on imao sličan stav kao Jonica, ali da smatra da je logično da se u formi predloga konstatuje da kandidat ispunjava tražene uslove, a da se Skupštini predlaže da se izjasni.
On je kazao da je potrebno utvrditi da li u slučaju advokata ima konflikta interesa, kao i da je najbolje da se o tome izjasni nadležna Komisija, navodeći da postoje još neke dileme koje bi trebalo razjasniti i da je zato bolje da se sjednica odgodi.
Poslanica Socijaldemokratke partije, Draginja Vuksanović kazala je da u toj stranci smatraju da nema konflikta interesa, da se advokati prijave i konkurišu za članove Sudskog i Tužilačkog savjeta, ali da bi konflikt interesa nastupio ukoliko bi bili izabrani, a ne bi zamrzli advokatsku funkciju.
Poslanik Demokratskog fronta Slaven Radunović kazao je da bi bilo loše za reforme ukoliko bi se eliminisala mogućnost da advokati konkurišu za ta mjesta.
“Na toj poziciji treba nam što više nezavisnih ljudi, a upravo su advokati takvi. To da li će on doću u situaciju da glasa za nekog sudiju kod kog će mu možda nekad doći predmet, mnogo je manji rizik nego da isključimo sve advokate”, rekao je on.
Prema riječima Radunovića, sreća je što se dosta advokata prijavilo za te pozicije, dodajući da oni najbolje poznaju sudije i znaju ko su korumpirani.
”To je pokušaj da se broj uglednih pravnika smanji na broj koji se može kontrolisati i vrši pritisak kao u slučaju afere Snimak”, rekao je on.
Vuletić je odgovorio da je to zamjena teza, da niko advokatima ne zabranjuje da se prijave, ali da se mora riješti dilema da li bi u slučaju izbora za članove savjeta mogli da obavljaju advokatsku funkciju. ”Smatram da zato treba da se izjasni Komisija da mi ne bi tumačili svako iz svoje vizure”.
Radunović je kazao da bi, u slučaju da se odluči da zbog konflikta interesa advokat ne može nastaviti da se bavi tom djelatnošću, to automatski odredilo mnoge da povuku kandidature, jer ne bi pristali da rade samo za naknadu od 300-400 eura u Savjetima, jer bi im egzistencija bila ugrožena.
“To je isto kao da im kažete kao da ne mogu da budu izabrani. Kad nekom kažete da ostane bez hljeba ako će da bude član Sudskog savjeta znači da mu onemogućavate da se bira, i to je opstrukcija”, rekao je on.
Rastoder je kazao da ne treba miješati stvari, navodeći da će sami kandidati i Komisija odlučiti da li će morati da postupaju na određen način.
“Mi ne odlučujemo i nemamo ingerencije da nekog natjeramo da ne može nešto da uradi. Nemamo nikom pravo uskratiti da bude u kombinaciji za glasanje, kao što mu nismo mogli pravo da konkuriše”, rekao je on.
Prema riječima Rastodera, optužbe poslanika nemaju veze sa osnovanim argumentima.
“Čak i da dobijemo mišljenje od nadležen Komisije da li je konflikt interesa, to nikog ne obavezuje, zato što onda taj kandidat sam, ako busde izabran, dolazi ii ne u sukob sa zakonom, pa Komisija odlučuje”, pojasnio je on.
Poslanik SNP-a Obrad Gojković rekao je da vlast nije sigurna da li će proći njeni kandidati i da zato hoće da suzi izbor, zbog lakše kontrole.
“Bilo je prostora prije saslušanja da se traži mišljenje Komisije. Nijesmo toiko neznaveni da ne znamo procedure. Ovdje postoji prikriveni interesi i pokušaj uticaja na pravosudne organe”, rekao je on.
Poslanik DPS-a Zoran Vukčević kazao je da se o ekonomskom aspektu može raspravljati u smislu dovoljne naknade za članstvo u tim savjetima, ali da je mišljenje Komisije nije zatraženo iz tehničkih, a ne političkih razloga.
Jonica je kazala da je i na ranijim sjednicama tražila da se zatraži mišljenje Komisije ,a smatrala je da treba i Kolegijum predsjednika parlamenta da se izjasni o tome da li je Odbor nadležan da se izjašnjava o VDT-u, ali ni taj predlog nije prihvaćen.
Bonus video: