Poslanici Evropskog parlamenta (EP) poručili su crnogorskim kolegama da je neophodno vratiti povjerenje građana u državne institucije i da država učini sve kako bi odgovorila na pitanja koja su postavljenja izbijanjem afere Snimak.Šesti sastanak Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje Evropske unije i Crne Gore, nastavljen je danas u Podgorici, raspravom o nedavnim izborima, uključujući izmjene Izbornog zakona i njihovu primjenu. Predsjednik Delegacije EP za odnose sa Albanijom, Bosnom i Hercegovinom, Srbijom, Crnom Gorom i Kosovom, Eduard Kukan, apelovao je na sve da se istraže i riješe pitanja koja su se postavila izbijanjem afere Snimak i da država uradi sve što je u njenoj moći kako bi svi na izbore gledali kao na fer proces. To je, smatra on, istinski test za posvećenost Crne Gore evropskim vrijednostima. Predsjednik crnogorskog parlamenta, Ranko Krivokapić, kazao je da ta institucija mora osigurati primjenu prava, „čak i ako tužilaštvo, pravosuđe i policija nijesu djelotvorni u radu“. „Potrebno je da svi elementi učestvuju. Ne može se na jednom mjestu riješiti problem, potrebno je sve institucije da rade svoj posao. Legitimitet je jednako važan kao i zakonitost“, poručio je Krivokapić. Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Nada Drobnjak, govorila je o procesima prije, tokom i nakon izbornog dana i ocijenila da je proces bio transparentan i regularan.
Abazović: Nakon "Snimka" ništa nije istoPoslanik Pozitivne Crne Gore, Dritan Abazović, smatra da je predizborni period karakterisala afera Snimak i, kako je rekao, nakon nje ništa nije isto. Osim te afere, kako je rekao, izbore je obilježila i dilema da li je Filip Vujanović ustavan kandidat. „Nakon odluke Ustavnog suda da ima pravo da se kandiduje, to je dodatno usložilo proces. Institucije su na brojne nepravilnosti ostale nijeme“, kazao je Abazović. On tvrdi je Vujanović nelegalan i nelegitiman predsjednik i da će mu biti teško da obavlja tu funckiju. „Moramo da uredimo birački spisak, neophodno je da bude transparentniji. DIK ne smije više da radi po političkom principu. Izborni zakon treba mijenjati i možda da za članove DIK-a tražimo podršku dvotrećinske većine“, ocijenio je Abazović .On je mišljenja da je neophodno što prije pokrenuti parlamentartnu istragu. „Sve osim toga bilo bi ruganje demokratiji koje nikom nije potrebno“, poručio je Abazović. Abazović je parlamentarcima pokonio prevod transkripta sa sjednica DPS na engleski jezik. Kukan je zahvalio na poklonu, navodeći da će ga iskoristiti.
Lunaček: Nije bitno samo imati anketni odbor, već i kako će on donositi odlukeObrad Stanišić iz DPS pitao je da li ima demokratske stranke koja na sjednicama svoje partije ne rasparavlja o socijalnim problemima članstva.
"Naše sjednice su transparentne. Spremni smo za parlamentarnu istragu i sve istrage koje iz ovog slučaja proizilaze“, poručio je Stanišić, navodeći da je slučaj iskonstruisan. Poslanik Pozitivne, Darko Pajović, smatra da je afera Snimak pokazatelj kako se došlo do rezultata na parlamnentarnim izborima. „U svakom slučaju, iz te Afere naučili smo dvije stvari – moramo da posvetimo pažnju ažuriranju biračkih spiskova i ograničavanju socijalnih davanja“, poručio je Pajović. Profesionalizacija DIK-a, dodao je, takođe je neophodan preduslov. Poslanik EP, Ulrike Lunaček, kazala je da je nepovjerenje građana u institucije bitna stvar i signal crnogorskim vlastima a, kako je navela, pitanje je kako će Skupština i Vlada reagovati na to. „Neke stvari se moraju promijeniti, inače nećete biti uspješni. Nije bitno da imate ankentni obor već i da odlučite kako će to tijelo donositi odluke“, navela je Lunaček. Demokratija će, kako je rekla, biti ugrožena, ukoliko se ne riješi to pitanje.
Stanišić: Neki ne doživljavaju Crnu Goru kao svoju državuStanišić je upitao kako da pojedini poslanici vrate povjerenje u crnogorske institucije kada Crnu Goru ne doživljava kao svoju državu. Predsjednik Socijalističke narodne partije, Srđan Milić, smatra da transparentnost finansiranja izbornih kampanja i ažurnost biračkih spiskova ostaju otvorena i neriješena pitanja. „Bojim se da ako to ne riješimo ovdje, parlament se neće ni pitati i onda ćemo imati drugačiji način rješavanja problema“, poručio je Milić .Poslanik EP Frančesko De Anđelis smatra da je jako bitno da se poveća povjerenje u institucije i da to bude jedan od prioriteta. Nakon dvodnevnog rada, planirano je da članovi POSP-a danas usvoje preporuke kojima se potvrđuje ostvareni napredak u raznim oblastima u okviru procesa pridruživanja Crne Gore i EU i identifikuju oblasti u kojima u narednom periodu treba uložiti dodatne napore u cilju ispunjavanja evropskih standarda, neophodnih za punopravno članstvo u EU.
Bonus video: