Demokratska partija socijalista (DPS) i Socijaldemokratska partija (SDP) pozvala je članove da masovno podrže formiranje opštine Gusinje, dok su predstavnici albanskih stranaka, koje su dio vladajuće koalicije, pozvali na bojkot današnjeg konsultativnog referenduma.
Predstavnici Demokratske unije Albanaca (DUA), Force i Demokratskog saveza protive se formiranju nove opštine navodeći da bi ona bila ekonomski neodrživa i da bi se time prekinula istorijska veza Plava i Gusinja.
Građani Plava danas će se na konsultativnom referendumu izjasniti o inicijativi za vraćanja statusa opštine Gusinje, koje je postalo dio plavske opštine nakon 1954. godine. Referendum će biti organizovan na 30 glasačkih mjesta, a da bi se smatrao uspješnim potrebno je da na birališta izađe najmanje 30 odsto upisanih glasača.
Zbog referenduma juče se sastao plavski odbor DPS-a koji je pozvao članove da podrže formiranje nove opštine. Prvi čovjek plavskog DPS-a Husnija Šabović podsjetio je da je njegova partija pokrenula inicijativu za opštinu Gusinje, navodeći da će formiranje nove opštine poboljšati uslove građana. On je kazao da referendum ne dijeli građane Plava i Gusinja.
“Recite mi koja su to dva brata, koji žive u dvije kuće, a život im je lošiji nego pod jednim krovom. Ukoliko Gusinje dobije opštinu, to neće biti na štetu Plava jer će se stvoriti pretpostavke za kvalitetnu budućnosti”, kazao je Šahmanović.
Predstavnici albanskih partija, međutim, upozoravaju da će nova opština pojačati podjele i povećati siromaštvo u tom kraju. Pozivajući sunarodnike na bojkot referenduma, oni su upozorili da Albance o tome niko nije konsultovao.
“Plavska opština je među najnerazvijenijim u Crnoj Gori, a formiranjem opštine Gusinje na malom prostoru dobili bi dvije siromašne opštine bez ikakve infrastrukture i predispozicija za razvoj. Dovoljan dokaz o razvijenosti je podatak da se u plavskoj opštini, koja ima 15 hiljada stanovnika, ne mogu izvaditi ni vozačke dozvole, već se taj posao završava u Beranama”, navodi se u pozivu albanskih partija.
Predstavnici albanskih stranaka u parlamentu podržali su prošle godine inicijativu za formiranje opštine Petnjica, a godinama se zalažu za formiranje punopravne opštine Tuzi. U koalicionom sporazumu manjinskih stranaka sa DPS-om, albanske stranke tražile su decentralizaciju, što podrazumijeva formiranje novih opština.
Poslanik SDP-a Džavid Šabović smatra da je za tu partiju formiranje opštine Gusinje veoma važno, podsjećajući da su socijaldemokrate to pitanje potencirale na svim stranačkim promocijama.
“Mi ćemo danas izaći svi, kao da se radi o nekom pitanju koje je vrlo važno. Tako žele naši članovi iz Gusinja, a mi smo tu da ih podržimoi“, kazao je Šabović, dok je gradonačelnik Plava i funkcioner Bošnjačke stranke Orhan Šahmanović kazao da je pozvao članove da podrže formiranje nove opštine.
„Činilo se da se ne možemo ujediniti, ali je ipak došao trenutak da su ujedinjene sve vjere, nacije i partije, jer je trenutak da vratimo Gusinju sjaj“, kazao je funkcioner Socijalističke narodne partije (SNP) Mihailo Jovović ispred SNP-a.
Zakonom o teritorijalnoj organizaciji predviđeno je da rezultate konsultativnog refenduma potvrdi Skupština opštine iz koje se formira nova opština, da bi nakon toga odluka bila proslijeđena Vladi. Nakon što posebna komisija da mišljenje na inicijativu, konačan stav daje i vlada, nakon čega se parlament izjašnjava o izmjenama zakona o teritorijalnoj organizaciji, kojim se formira nova opština. Tu zakonsku proceduru do sada je prošla samo inicijativa za formiranje opštine Petnjica, o kojoj će se poslanici izjasniti na proljeće, dok datum referenduma za opštinu Tuzi još nije zakazan.
„Mislim da ćemo na referendumu dobiti rezultat koji će obavezati predstavnike politike da ispune dogovor o povraćaju statusa opštine kako bi Gusinje krenulo naprijed“, kazao je predsjednik MZ 2. avgust dr Rusmin Laličić.
Podrška stiže i iz Njujorka
Nijesu rijetki predstavnici dijaspore koji su u Gusinje doputovali samo zbog referenduma za vraćanje statusa opštine. Navodeći da su brojni Gusinjani koji su novogodišnje praznike iskoristili da svrate u Gusinje, Esko Omeragić iz Njujorka je u zavičaj stigao samo zbog referenduma.
On je kazao da je dijaspora zainteresovana za napredak Gusinja.
“Veliki je broj ljudi iz Njujorka koji su na putu ka Gusinju, a mnogi dolaze samo da glasaju i vraćaju se svojim poslovima. Dali smo podršku državi i sada moramo dati podršku svome mjestu“, tvrdi Omeragić.
Iz Njujorka je došao i Džavid Kastrat, koji navodi da je u rodni kraj do sada dolazio samo ljeti. „Sada sam došao da bih podržao svoje mjesto, kako bi sjutra administracija pomogla ljudima koji ovdje žive i bila im na usluzu. Mi smo uvjek tu da pomognemo koliko možemo“, smatra Kastrat, dok Selim Čekić iz Njujorka tvrdi da samo opština Gusinje može stvoriti bolje uslove za život građana.
Biznismen i menadžer Fondacije “Gusinje“ Refik Radončić istakao je da je na donatorskoj večeri te fondacije prikupljeno preko 100.000 dolara za predreferendumske aktivnosti. „Mnogima su bila puna usta opštine, a došao je dan da se to i pokaže. Želimo da damo primjer kako treba raditi, jer sam siguran da ćemo biti kao opština podstrek i inspiracija drugim opštinama“, kazao je Radončić.
Galerija
Bonus video: