Budvanska opozicija pozvala je predsjednika Skupštine da zajedno sa svim odbornicima prošeta do poslovnog stambenog centra “TQ plaza“ i provjeri ko je od opštinskih funkcionera u lameli C dobio stanove, ustvrdivši da je riječ o “klasičnom primjeru korupcije i organizovanog krminala”.
Iako se očekivalo da će predlog izvještaja o realizaciji aktivnosti Akcionog plana za borbu protiv korupcije Opštine Budva za minulu godinu izazvati manju polemiku, pravu buru izazvala je tvrdnja šefa odborničkog kluba SNP Miomira Pejovića da je “zajednički posao Opštine i kompanije ’Trejd junik’ u izgradnji poslovnog centra ’TQ plaza’ u centru Budve, vrijednog 58 miliona eura, klasičan primjer korupcije”.
“Nama su ljudi anonimno dojavili upravo ono što svi u ovom gradu znaju - da u lameli C postoje stanovi koje su dobili funkcioneri Opštine. Pozivam ovaj dom da se svi zajedno uputimo tamo i sami se uvjerimo čiji su ti stanovi. Zabrinjavajuće je da se građani nama javljaju i prijavljuju korupciju, a ne državnim institucijama”, kazao je Pejović.
Na njegovu polemiku se nadovezao Stevan Džaković iz PzP-a, navodeći da “treba kucati od stana do stana i vidjeti ko tamo živi“.
“Treba kucati od stana do stana i vidjeti ko tamo živi“
“Odavno smo pitali nadležne da se kaže čiji je posljednji sprat. Treba tačno vidjeti u katastru ko je uknjižen na te stanove”, kazao je Džaković, ustvrdivši da je “po srijedi organizovani kriminal”.
Krade se imovina građana
Na tu tvrdnju Pejović je kazao da “ti funkcioneri nijesu ni malo naivni“.
“Ti stanovi su uknjiženi i dalje na ’Trejd junik’, a kada pronađu kupce, onda se kupoprodaja vrši u Moskvi, gdje funkcioneri uzimaju pare. Mi se bavimo potpuno prozaičnim temama, a suštinske rasprave ne vodimo”, kazao je Pejović.
Predsjednik SO Krsto Ljubanović pozvao je sve one koji imaju da kažu bilo šta protiv njega kao funkcionera da to urade, kao i da kažu ako imaju saznanja da je umiješan u bilo koju korupciju.
“Ti stanovi su uknjiženi i dalje na ’Trejd junik’, a kada pronađu kupce, onda se kupoprodaja vrši u Moskvi, gdje funkcioneri uzimaju pare"
Božidar Vujičić iz SNP naveo je da “svi oni koji ćute omogućavaju korupciju u lameli C poslovnog centra, kao i da se ukrade imovina građana”.
“Ćuteći pokazujete ravnodušnost prema tome. Iz kog razloga to radite najbolje vi znate”, poručio je Vujičić.
Vujičić je podsjetio Ljubanovića da je upravo on prvi u Skupštini iznio problem korupcije prije tri godine, kada je rekao da su njegovom rođaku tražene pare da mu se ucrta objekat u plan.
“Ćuteći pokazujete ravnodušnost prema tome. Iz kog razloga to radite najbolje vi znate"
Ljubanović je kazao da on nikada ne ćuti, već je uvijek, gdje god je imao argumente i dokaze, prvi „progovorio o svim problemima”.
“Nemam nikakve dokaze za to. Ako je neko radio mimo zakona i propisa treba da odgovara. Ovako nemam namjeru da paušalno govorim”, rekao je Ljubanović.
Opozcija je zamjerila i obrađivaču izvještaja o korupciji što “nijedno slovo nije napisao o brojnim aferama koje potresaju Budvu posljednju godinu dana, među kojima i onu u procesu ’Zavala’, zbog koje su opštinski čelnici bili uhapšeni”.
O Mićunovićevoj zgradi u petak
Iako se očekivalo da će glavna rasprava biti oko planskih dokumenata – Detaljnog urabanističkog plana „Budva-centar“, te lokalne studije lokacije „Mirište“, nakon gotovo dvočasovne rasprave usvojen je dnevni red, a te dvije „atraktivne tačke“ odložene su za petak, pod izgovorom “da na vrijeme nije dostavljen materijal odbornicima, niti je u “Budvu stigao obrađivač plana”.
Pravu medijsku prašinu prije dva dana podigao je poziv Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) upućen odbornicima da ne izglasaju planski dokument „Mirište“, kojim se, kako se ističe, legalizuju dvije zgrade, od kojih jedna osmospratnica izgrađene na zemlji biznismena Brana Mićunovića.
Predlog odbornika Nove Đorđa Vujovića da se odluka o usvajanju „Mirišta“ skine sa dnevnog reda, jer, kako je kazao, osmospratnica narušava ambijentalnu cjelinu seoskog područja gdje je dozvoljena maksimalna gradnja od dva sprata, skupštinska većina vladajuće koalcije DPS-SDP je odbila.
“Riječ je o nelegalnim građevinama, a ujedno studija lokacije nije usklađena sa planom višeg reda, odnosno prostornim planom”, kazao je Vujović.
Pinjatić u klupi
U skupštinske klupe vratio se i Đorđe Pinjatić, odbornik DPS-a, koji je pola godine proveo u pritvoru zbog slučaja „Zavala“, i time potvrdio svoju namjeru da će se vratiti svojim obavezama.
Pinjatić, koji je prije mjesec dana pušten da se zajedno sa bivšim gradonačelnikom Rajkom Kuljačom i potpredsjednikom Draganom Marovićem brani sa slobode, poslanik je DPS-a u republičkom parlamentu.
Pinjatiću je to bilo prvo skupštinsko pojavljivanje u ovoj godini.
Reževići, ipak, na dnevnom redu
Ni predlog Miomira Pejovića iz SNP-a da se sa dnevnog reda ukloni i odluka o prodaji hektra zemlje u Reževićima jer, kako je kazao, postoji sumnja o koruptivnim radnjama, pošto se ledina koja je ucrtana kao zelena površina prodaje nekom ko očigledno tu namjerava da gradi, nije usvojen.
“Niko nije normalan da kupuje pašnjak. Znači - neko mu je tu obećao da će se graditi”, kazao je Pejović.
Zbog odlaganja da se dvije glavne tačke, dva planska dokumenta, odlože za zasjedanje u petak, odbornik Liberalne partije Ante Petković podnio je ostavku na članstvo u skupštinskoj Komisiji o statutarnim pitanjima.
Bonus video: