Odbor za bezbjednost i odbranu je prethodne godine najviše radio na jačanju kontrolne uloge parlamenta, izjavio je čan tog skupštinskog tijela Obrad-Mišo Stanišić.
Član odbora iz Demokratske partije socijalista (DPS) smatra da se to radno tijelo pokazalo učinkovitim u parlamentarnoj kontroli nad službama odbrane i bezbjednosti.
“Usvajanjem zakona o parlamentarnom nadzoru dali smo značajan doprinos radu parlamenta kada je u pitanju njegov nadzor nad izvršnom vlašću. Mislim da smo dali dobar podstrek i ostalim tijelima crnogorskog parlamenta da jačaju parlamentarnu kontrolu nad onim subjektima za koje su nadležni”, kazao je Stanišić.
On je podsjetio da je Odbor za bezbjednost protekle godine organizovao kontrolna saslušanja direktora Uprave policije Veselina Veljovića, Agencije za nacionalnu bezbjednost Vladana Jokovića, vrhovne državne tužiteljke Ranke Čarapić i direktora Uprave za sprečavanje pranja novca Predraga Mitrovića.
Oni su u Odboru saslušani zbog propusta u agenciji “Balkanski ratnik”
Oni su u Odboru saslušani zbog propusta u agenciji “Balkanski ratnik”. Stanišić smatra da su članovi Odbora tokom tih saslušanja pokazali ozbiljnost i imali profesionalan pristup.
“Bez obzira na teme koje su ponekad bile vruće, vodila se konstruktivna rasprava. Ponekad smo donosili zajedničke zaključke, iako oko njih nijesmo bili jednoglasni. Zaključci su se razlikovali u nijansama, ali je bitno da su ih striktno poštovali i realizovali oni na koje su se odnosili”, smatra Stanišić, navodeći da Odbor ima odličnu saradnju sa organima koje nadzire.
On smatra da ne stoje tvrdnje da poslanici vladajuće koalicije filtriraju teme o kojima će odbor raspravljati i sprečavaju svaku inicijativu opozicije. Stanišić smatra da optužbe nijesu opravdane, jer prema zakonu o parlamentarnom nadzoru opozicija ima pravo da jednom u toku redovnog zasjedanja predloži temu o kojoj će odbor raspravljati.
“Mislim da su to više političke konstatacije, jer prema zakonu je definisano da opozicija ima pravo da predloži temu kojom će se odbor baviti. To je i predviđeno da bismo izbjegli konstatacije da vlast diktira teme kada su u pitanju i kontrolna ili konstitutivna saslušanja. Ne smije se zaboraviti da je dio kontrolnih saslušanja organizovan zahvaljujući predlozima DPS-a, a tu mislim na kontrolno saslušanja iz februara prošle godine. To dokazuje da se teme ne biraju, nego vrijeme i događaji sami nameću teme sa kojima se bavimo na ovom odboru”, kazao je on.
Stanišić je podsjetio i da je odbor, krajem prošle godine, parlamentu na usvajanje predložio zakon o parlamentarnom nadzoru. Na pisanju tog zakona, kako je kazao, radili su članovi odbora iz vlasti i opozicije i konsultovan civilni sektor.
On je podsjetio da je to skupštinsko tijelo organizovalo i dvije sesije Cetinjskog parlamentarnog foruma, navodeći da odbor ima jaku saradnju sa sličnim parlamentarnim tijelima u regionu.
Nije bilo vremena za Veljovićev izvještaj
Predsjednik Odbora za odbranu Mevlidin Nuhodžić je kazao da to radno tijelo nije odlagao razmatranje Izvještaja o radu Uprave policije, već zbog dinamike rada parlamenta nije stigao o tome da raspravlja.
Pokret za promjene (PzP) optužio je DPS da namjerno prolongira raspravu o Izvještaju o radu Uprave policije, jer bi debata o tom dokumentu mogla dodatno da ugrozi poziciju Veselina Veljovića.
Nuhodžić je agenciji MINA kazao da je izjava Medojevića zasnovana na neargumentovanim razlozima: „Ne radi se ni o kakvom odlaganju razmatranja Izvještaja niti o kakvoj političkoj trgovini između DPS-a i Socijaldemokratske partije, već je dinamika rada Skupštine i skupštinskih odbora u junu i julu bila izuztetno frekventna“.
Pokret za promjene (PzP) optužio je DPS da namjerno prolongira raspravu o Izvještaju o radu Uprave policije, jer bi debata o tom dokumentu mogla dodatno da ugrozi poziciju Veselina Veljovića
Kako je naveo Nuhodžić, Odbor je razmatrao izvještaje o radu u prethodnoj godini Ministarstva unutrašnjih poslova.
„Odbor je razmatrao izvještaj rada Sektora za vanredne situacije, Ministarstva odbrane i Vojske Crne Gore, Agencije za nacionalnu bezbjednost, imao i kontrolno saslušanje vrhovne državne tužiteljice, pa nijesmo uspjeli raspravljati o Izvještaju Uprave policije“, naveo je on.
O Izvještaju će, najavio je Nuhodžić, Odbor raspravljati kada se steknu uslovi za njegovo održavanje, "najvjerovatnije u septembru".
Bonus video: