Promjene na geostrateškom planu uticale su da Zapadni Balkan ponovo postane zona jakog interesovanja određenih međunarodnih aktera, što uslovljava konkretne akcije, posebno hibridnog karaktera, koje predstavljaju bezbjednosni izazov za državu i region, ocijenjeno je danas na sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu.
Na sjednici Odbora je iza zatvorenih vrata razgovara o hibridnim prijetnjama državi i održano kotrolno saslušanje predstavnika Agencije za nacionalnu bezbjednost, Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave policije i Ministarstva odbrane.
"Članovi Odbora su upoznati sa dosadašnjim rezultatima u radu organa i institucija u sektoru odbrane i bezbjednosti po ovom pitanju, pri čemu je posebno naglašena saradnja sa partnerima u okviru sistema kolektivne bezbjednosti, te realizovane aktivnosti na datom planu. Saglasno iznijetom, tokom diskusije, akcenat je stavljen na preduzete mjere i radnje na planu jačanja informacionih mreža, kao i u pogledu zaštite kritične infrastrukture, uz ocjenu da navedeno predstavlja obavezu svih elemenata sistema", navedeno je u izvještaju o kontrolnom saslušanju.
Ukazano je na važnost saradnje na domaćem i međunarodnom planu.
Odbor je jednoglasno usvojio sljedece zaključke, između osatlog, da nadležne državne institucije dosljedno i kontinuirano preduzimaju mjere i radnje na prevenciji i zaštiti od potencijalnih hibridnih prijetnji koje predstavljaju koordinisane i sinhronizovane akcije različitim sredstvima protiv demokratskih država i njihovih institucija.
"Odbor ukazuje na značaj izrade strateških i zakonskih dokumenata u oblasti prepoznavanja i djelovanja protiv hibridnih prijetnji. Odbor ukazuje na značaj pravovremene razmjene podataka, praksi, znanja i iskustava, kao i zajedničkog rada organa i institucija u sektoru odbrane i bezbjednosti sa drugim segmentima drustva i međunarodnim akterima na planu daljeg snaženja otpornosti i civilne spremnosti na nacionalnom nivou", navedeno je u zaključcima.
Odbor ističe važnost nastavka aktivnosti na jačanju odbrambenih mehanizama u sektoru odbrane i bezbjednosti, sa fokusom na materijalne i kadrovske kapacitete, a u skladu sa standardima koji se primjenjuju u okviru kolektivnog sistema bezbjednosti.
Sjednici Odbora nije prisustvovala opozicija. Predstavnici DF-a napustili su sjednicu na početku jer nijesu došli ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić, direktor Uprave policije Veselin Veljović i ministar odbrane Predrag Bošković.
Bonus video: