Podaci Vlade Crne Gore o standardu građana, nezaposlenosti i socio-ekonomskom ambijentu koje često plasira u javnost, predstavljaju iskrivljenu sliku stvarnosti, saopšteno je iz Demokratske Crne Gore.
"Sve negativne posledice koje je DPS politika za poslednje tri decenije ostavila za sobom, pokušavaju se sanirati vještačkim brojkama, a često i lažiranim statistikama", navodi se u saopštenju.
Kako dalje saopštavaju, "nezaposlenost se u Crnoj Gori poslednjih godina statistički smanjuje više DPS gumicom za brisanje, nego novim radnim mjestima. Tako statistika vlasti pokazuje da je nezaposlenost u Crnoj Gori 15,43 procenta u novembru 2019. godine, ali kada se u ovu brojku uračunaju nezaposleni koji su uklonjeni sa evidencije, onda je taj procenat iznad 20 odsto".
Kako saopštavaju, za ovu vlast su nezaposleni oni građani koje Vlada Crne Gore evidentira kao nezaposlene.
"DPS vlast ne vidi nezaposlene van svoje statistike i to je katastrofalan problem. Ako uz to dodamo uvođenje sezonske radne snage u evidenciju zaposlenih, onda je nepreciznost evidencija još veća. Statistika vlasti nema ambiciju da prikaže stvarno, već iskrivljeno stanje crnogorske stvarnosti", navodi se u saopštenju.
Demokrate ističu da je Crnoj Gori imamo potpunu neuravnoteženost broja nezaposlenih po opštinama.
"Imamo izuzetno produbljenu regionalnu razliku u broju nezaposlenih, pri čemu se vidi potpuna zapostavljenost najvećeg broja opština u Crnoj Gori. Na osnovu zvaničnog Izvještaja Vlade Crne Gore o realizaciji akcionog plana strategije reginalnog razvoja od 2014-2020, za 2018. godinu može se utvrditi potpuna neuravnoteženost broja nezaposlenih po opštinama, pri čemu dio njih ima katastrofalne pokazatelje"navodi se u saopštenju.
"Tako je u Beranama broj nezaposlenih oko 50%, Andrijevici više od 60%, Petnjici oko 70%, Plavu 65%, Rožajama 47%. Takođe, po podacima o zavisnosti opština od pomoći iz Egalizacionog fonda, zaključujemo da politika Vlade Crne Gore ima potpune negativne efekte prema čak 16 opština u Crnoj Gori", navodi se u saopštenju.
"Kada je u pitanju statistika o zaposlenima, odnosno o njihovim zaradama, važno je konstatovati da je stanje daleko lošije kada se pored osnovne brojke o prosječnoj zaradi i njenom konstantnom rastu po riječima Vlade, analizira struktura tih zarada", navodi se u saopštenju Demokrata.
Demokrate dodaju da je "prema dostupnim podacima sa kraja prošle godine zaradu do 250 eura primalo oko 60 hiljada građana, a zaradu od 251 do 400 eura oko 34 hiljade građana. Ako uz ovo dodamo da oko 12 hiljada penzionera prima penziju od 128 eura, onda dolazimo do poražavajućih podataka. U državi od 620 hiljada stanovnika, najmanje 50 000 građana je stvarno nezaposleno, 60 hiljada zaposlenih prima platu manju od 250 eura, odnosno skoro 100 hiljada zaposlenih prima platu do 400 eura, oko 12 hiljada penzionera živi od 128 eura, dok je prosječna penzija oko 290 eura".
Prema zvaničnim podacima, kako dodaju u saopštenju "2018. godine materijalno obezbjeđenje koristilo je 9 319 porodica i 31 066 članova porodica; pravo na njegu i pomoć ostvarilo je 15 298 lica; dodatak za djecu koristilo je 7 622 nosioca prava na dodatak za djecu, odnosno 14 974 djece".
"Nakon ovakvih pokazatelja, zarobljenih institucija, kriminala i korupcije, nije ni čudo što 70% mladih želi da ode iz Crne Gore. Zato je promjena vlasti presudna, jer da ne bi građani odlazili iz države, DPS mora da ode sa vlasti", zaključuje se u saopštenju Demokrata.
Bonus video: