Državna izborna komisija i dalje nije saopštila kako planira da riješi problem potencijalnog masovnog kršenja biračkog prava, odnosno načina glasanja za osobe u izolaciji i karantinu, a na sjednicama DIK se pominjala cifra i od sedam hiljada takvih osoba.
DIK još nije sprovela ni obuku biračkih odbora čiji će članovi biti raspoređeni na preko 1.2000 mjesta biračkih mjesta, a ni materijali za obuku nisu završeni iako je do izbora ostalo sedam dana.
Ta obuka se prvi put, zbog specifičnih epidemioloških razloga obavlja online.
Predsjednik DIK Aleksa Ivanović je prethodno rekao da su ispunili sve zakonske i druge obaveze i da je sve spremno za izbore.
Iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) navode da ne prepoznaju spremnost o kojoj priča Ivanović.
“Izbori su praktično sjutra, a DIK još nema rješenje kako da glasaju građani koji se na dan izbora budu nalazili u samoizolaciji i karantinu,” kaže za Vijesti Damir Suljević, saradnik na programima u CGO-u.
On je ukazao da je DIK na Tehničkim preporukama za održavanje izbora u cilju epidemiološke zaštite birača radio gotovo mjesec dana i rezultat je bio neustavan i nezakonit dokument čije je suštinske odredbe CGO osporio.
“Mi smo odmah ukazali da su Tehničke preporuke pravno nevaljane i podnijeli inicijativu Ustavnom sudu. Kad je 18. avgusta Ustavni sud pokrenuo postupak za ocjenu ustavnosti naglasili smo da je jasno da će ključni dio tog dokumenta, koji se odnosi na glasanje lica u samoizolaciji i karantinu, biti ukinut i da DIK odmah mora da radi na novom rješenju ove situacije” ističe Suljević.
U međuvremenu je stigla konačna odluku Ustavnog suda da su Tehničke preporuke neustavne, a DIK još nije ovaj dokument uskladio sa Ustavom.
“Situacija je krajnje ozbiljna i mi smo zabrinuti i za potencijalno kršenje ljudskih prava i za regularnost izbora. Ustavni sud je jasno naveo da građani u karantinu i samoizolaciji koji nijesu pozitivni na korona virus ne mogu glasati putem pisma shodno Zakonu o izboru poslanika i odbornika. S druge strane, ukoliko napuste samoizolaciju ili karantin da bi glasali prekršiće Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti” pojasnio je Suljević.
On je naveo i da je generalna sekretarka Vlade Nataša Pešić, kao član DIK-a ispred Demokratske partije socijalista, na sjednicama Komisije govorila o broju od oko 7.000 ljudi na koje se ovo odnosi.
Iz CGO kažu “da se u tom slučaju može raditi o masovnom kršenju biračkog prava kao ljudskog prava ali i da to može uticati na regularnost izbora, jer toliki broj birača može uticati na raspodjelu nekoliko mandata”.
Suljević je podsjetio i da je CGO još ranije pozvao DIK da bez odlaganja sa NKT-om nađe rješenje da se ova situacija riješi. “Predložili smo da se razmotri mogućnost da se svi građani koji su u samoizolaciji ili karantinu testiraju neposredno pred održavanje izbora i da im se, ukoliko budu negativni na virus, omogući dolazak na biračko mjesto, a da, ukoliko budu pozitivni glasaju putem pisma. Koliko je nama poznato, DIK o ovom pitanju nije ni obavijestio NKT,” kaže Suljević.
On je dodao i da se na sjednici DIK-a, bez konsultacija sa NKT-om komentarisalo da bi testiranje tolikog broja građana bilo skupo. “Mi smatramo da obezbjeđivanje uživanja osnovnih ljudskih prava nikada ne može biti skupo. Međutim, isto tako smatramo da je skupo to što DIK nepotrebno sjednice održava u hotelu “Hilton” i tako troši desetine hiljada eura novca poreskih obveznika”.
“Međunarodni standardi nalažu da građani blagovremeno budu upoznati kako će iskoristiti biračko pravo. Suprotno tome DIK do današnjeg dana nije riješio ovaj ogromni problem. Umjesto toga DIK je izgleda odlučio da se pravi da taj problem ne postoji i razglasio da je za izbore sve spremno,” zaključio je Suljević.
Državnu izbornu komisiju čini 11 članova, devet predstavnika političkih partija, jedan predstavnik nevladinih ogranizacija i predsjednik, a svi su pravnici.
Bonus video: