Skupština Crne Gore je od početka epidemije koronavirusa održala sedam sjednica redovnog zasijedanja, uključujući četiri posebne posvećene premijerskom satu i poslaničkim pitanjima, kazala je zamjenica generalnog sekretara Skupštine Marija Mirjačić.
Ona je navela da je na tim sjednicama donijeto 37 zakona, dok je predsjedniku i članovima Vlade postavljeno 220 poslaničkih pitanja.
Mirjačić i pomoćnica generalnog sekretara Nataša Komnenić učestvovale su danas na onlajn sastanku generalnih sekretara parlamenata država Zapadnog Balkana, koji je organizovao Nacionalni demokratski institut (NDI).
„Sastanak je bio posvećen dobrim praksama i trenutnim izazovima u parlamentima Zapadnog Balkana za vrijeme kovid pandemije, uz osvrt na zakonodavni i administrativni aspekt parlamentarnog rada“, kaže se u saopštenju.
Na sastanku su, kako se navodi, predstavljene procedure i iskustva koja su se u pojedinim parlamentima pokazala kao korisna u suočavanju sa okolnostima koje je izazvala pandemija, a razgovaralo se i o izazovima koji, u tom kontekstu, još stoje pred parlamentima.
Mirjačić je istakla da je funkcionisanje Skupštine prilagođeno okolnostima koje su nastale kao posljedica novog koronavirusa.
Ona je napomenula da su sjednice Skupštine i radnih tijela održavane uz poštovanje mjera protiv širenja COVID-19 putem video-konferencijskog sistema, kako bi se obezbijedili uslovi za obavljanje redovnih parlamentarnih aktivnosti.
Mirjačić je kazala da su zakonodavni rad Skupštine i njene nadzorne aktivnosti nastavljene uprkos uslovima epidemije.
„Pa je u periodu od potvrđivanja prvih slučajeva obolijevanja u Crnoj Gori, u martu, Skupština održala sedam sjednica redovnog zasijedanja, uključujući četiri posebne sjednice posvećene premijerskom satu i poslaničkim pitanjima“, navela je Mirjačić.
U septembru je, kako je kazala, nakon održanih parlamentarnih izbora, održana i Prva – konstitutivna sjednica Skupštine novog saziva. Ona je pojasnila i da je rad Službe Skupštine prilagođen novonastalim okolnostima, pa su uvedena dežurstva i u mjeri mogućeg organizovan rad od kuće, uz stalnu rotaciju službenika.
„Takvom organizacijom posla nastoji se izbjeći situacija širenja virusa u samoj instituciji a, istovremeno, omogućava se nesmetan rad Službe u cjelini“, rekla je Mirjačić.
Na sastanku na kojem su učestvovali generalni sekretari parlamenata Albanije, Kosova i Sjeverne Makedonije, kao i predstavnici hrvatskog Sabora i Parlamenta Srbije, potvrđena je dobra saradnja između parlamenata Zapadnog Balkana.
Bonus video: