Partije nove vladajuće većine, Demokratska Crna Gora, Građanski pokret URA i Nova srpska demokratija odlučile su da u ovoj godini ne naplaćuju članarinu, pokazuju odluke dostavljene Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK).
U odluci GP URA navodi se da je Glavni odbor 18. decembra prošle godine donio odluka da ne uvodi članarinu za 2021. imajući u vidu, kako su naveli, socio-ekonomsku situaciju u zemlji i ograničene materijalne mogućnosti većine članova.
Izvršni odbor Nove srpske demokratije je na na sjednici 21. januara ove godine donio odluku o neplaćanju članarine za 2021.
Demokrate su takvu odluku donijele 30. decembra prošle godine.
U odluci Demosa, članice koalicije “Mir je naša nacija”, navodi se da članovi te partije nijesu obavezni da uplaćuju članarinu, odnosno da je ona dobrovoljna.
Stranka pravde i pomirenja (SPP) članica jedne od vladajućih koalicija “Crno na bijelo” opredijelila se da naplaćuje članarinu od deset eura za članove Predsjedništva, dok je za ostale dobrovoljna.
“Funkcioneri, članovi i izabrani predstavnici stranke na neku državnu ili lokalnu funkciju mogu dobrovoljno plaćati članarinu od pet odsto primanja”, navodi se u odluci.
Većina opozicionih partija u ovoj godini naplaćuje članarinu.
Prema odluci Predsjedništva Socijaldemokrata (SD) od 29. decembra prošle godine, funkcioneri SD-a na državnom i lokalnom nivou imaju obavezu da plaćaju članarinu od tri odsto ličnih primanja, s tim da novčani iznos na mjesečnom nivou ne može preći deset odsto prosječne neto zarade u Crnoj Gori za prethodnu godinu.
Oni funkcioneri koji pored stalnog zaposlenja obavljaju neku drugu funkciju u javnom sektoru plaćaće članarinu od deset odsto ličnih primanja, takođe uz ograničenje da taj iznos ne može biti veći od deset odsto prosječne neto zarade u državi.
Prosječna zarada je, prema posljednjim podacima Monstata, u decembru iznosila 527 eura, što znači da je gornja granica postavljena na oko 52 eura mjesečno.
Član Socijaldemokrata koji se nalazi u radnom odnosu obavezan je plaćati članarinu u iznosu od najmanje jednog eura na mjesečnom nivou.
Obaveze plaćanja oslobođeni su penzioneri, studenti i nezaposleni.
Funkcioneri Socijaldemokratske partije (SDP) na državnom i lokalnom nivou imaju obavezu da plaćaju članarinu od tri odsto ukupnih primanja.
Član Kolegijuma predsjednika, Predsjedništva i Glavnog odbora koji nije zaposlen u Sekretarijatu partije u obavezi je plaćanja članarine od jedan odsto ukupnih primanja, a ostali članovi SDP-a 0,5 odsto.
“Novčani iznos uplaćene članarine ne može preći deset odsto prosječne neto zarade u CG za prethodnu godinu u skladu sa Zakonom o finansiraju političkih subjekata i izbornih kampanja”, navodi se u odluci.
Član Kolegijuma predsjednika, Predsjedništva i Glavnog odbora koji, kako se dodaje, nije izabrani funkcioner u ime partije na državnom i lokalnom nivou, nije u obavezi plaćanja članarine ako se odrekne prava na naknadu troškova putovanja nastalih u vezi sa obavezom prisustva sastancima organa SDP-a.
“Član partije koji pored stalnog zaposlenja obavlja neku drugu funkciju u javnom sektoru obavezna je plaćati članarinu od deset odsto ličnog primanja, s tim da taj iznos ne može preći deset odsto prosječne neto zarade u Crnoj Gori za prethodnu godinu.
Studenti koji nijesu u radnom odnosu i penzioneri ne podliježu plaćanju članarine”, piše u odluci.
Bošnjačka stranka (BS) je odlučila da članovi partije plaćaju u ovoj godini jedan euro, članovi Opštinskih odbora dva eura, članovi Glavnog odbora tri eura, a članovi Predsjedništva pet eura.
“Funkcioneri državnom i lokalnom nivou imaju obavezu da plaćaju članarinu u iznosu od tri odsto neto zarade/naknade, s tim da novčani iznos na mjesečnom nivou ne može preći iznos od deset odsto prosječne neto zarade u Crnoj Gori za prethodnu godinu”, navodi se u odluci BS.
Albanska alternativa i Forca u ovoj godini neće naplaćivati članarinu.
Bonus video: