Crna Gora je posvećena ispunjavanju obaveza koje proističu iz članstva u NATO, a u kontekstu finskog zahtjeva za članstvo očekujem da će taj proces biti uspješno sproveden i završen, poručila je predsjednica Skupštine Crne Gore Danijela Đurović.
To je rekla, kako se navodi u saopštenju iz crnogorskog Parlamenta, tokom sastanka sa predsjednicom Vlade Finske Sanom Marin, koja boravi u prvoj zvaničnoj posjeti Crnoj Gori.
"Jasno je da je Finska i do sada bila jedan od najbližih partnera NATO, zrela demokratija i članica EU koja značajno doprinosi evroatlantskoj bezbjednosti", dodala je Đurović.
Ona je ocijenila, kako piše u saopšenju, da bi bilo važno u narednom periodu dodatno intenzivirati politički dijalog na visokom i najvišem nivou, te unaprijediti saradnju u mnogim oblastima, za šta postoji prostor i zajednički interes. Na tom putu, kako je navela Đurović, potrebno je snažnije razviti parlamentarnu saradnju, čemu su pretpostavka frekventniji susreti i međusobne posjete.
"Đurović je ponovila da proces evropske integracije Crne Gore nema alternativu, te da je čvrsto opredjeljenje da se istraje u reformskim aktivnostima, kako bi bio završen proces pristupnih pregovora, što bi i uvelo našu zemlju, kao prvu narednu članicu, u Evropsku uniju. Crna Gora, kako je naglasila, prepoznaje jedinstvenu Evropu, kao uspješnu priču, čiji smo i mi dio. Ona je poručila da Crna Gora vrednuje dosadašnju pomoć Finske u integracionim procesima, kako političku, tako i ekspertsku, te izrazivši očekivanje da će takva praksa karakterisati i naredni period, informisala je Marin, da građani Crne Gore daju široku podršku EU aspiracijama", navodi se u saopštenju.
Đurović je konstatovala, kako kažu, da je do kraja jasno da vladavina prava zauzima ključnu ulogu u reformskom napretku, te da je cilj da se u što kraćem roku ispune mjerila koja predviđaju poglavlja 23 i 24.
"Osvrnuvši se na opseg, moguće reperkusije i sveukupnu ozbiljnost ukrajinske krize, Đurović je podijelila uvjerenje da će se zvanična Crna Gora stoprocentno usaglašavati sa svim relevantnim izjavama visokog predstavnika EU, kao i sa restriktivnim mjerama, u skladu sa Zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom EU. Takođe, podsjetila je da je Crna Gora odlučna da u ovim teškim trenucima za Ukrajinu iskaže solidarnost sa ovom prijateljskom zemljom, upućujući finansijsku i humanitarnu pomoć u mogućnostima kojima raspolaže", poručuju iz Skupštine.
Govoreći o potrebi uspostavljanja snažnije ekonomske saradnje Crne Gore i Finske, Đurović je ocijenila da postoji veliki potencijal za saradnju u oblasti energetike, te u tom kontekstu, izrazila zadovoljstvo što je finska kompanija Fortum Corporation u konzorcijumu sa EPCG pobijedila na tenderu za izgradnju solarne elektrane na Briskoj Gori u Ulcinju, oktobra 2018, uz očekivanje da će realizacija navedenog projekta u narednom periodu biti intenzivirana, dodaje se u saopštenju.
S druge strane, kako se navodi, Marin je istakla da su odnosi dvije države prijateljski i poručila da je današnja posjeta prilika da bilateralna saradnja bude uzdignuta na još viši nivo.
"Ona je, komentarišući dinamiku pristupnih procesa zemalja regiona, naglasila da Finska čvrsto podržava integracione procese Crne Gore, ali i država regiona, te izrazila očekivanje da će proces ići naprijed i da će biti napravljen i potreban iskorak u reformskim procesima, kao neophodnom uslovu koji je pretpostavka budućeg članstva. Upravo u tom pravcu, naglasila je, Finska vidi produbljivanje integracija kao prioritet, budući da su snažne evroatlanske veze, potreba koju nameće aktuelan društveno – politički kontekst i najnovija globalna dešavanja", piše u saopštenju.
Marin je konstatovala, kako se navodi, da Finska, "vidjeći u Crnoj Gori kao članici NATO partnera, vrednuje stav Crne Gore u pitanjima od značaja za ukrajinsku krizu, te ocijenila da je veoma važno što se naša zemlja pridružila sankcijama EU protiv Rusije zbog agresije na Ukrajinu".
"Naglasila je da Finska pridaje veliki značaj odbrambenoj i bezbjednosnoj politici zemlje, što ima i snažnu podršku stanovništva, pa izrazila očekivanje da će, u vezi sa najavama Turske da neće podržati ulazak Finske i Švedske u NATO, u vezi sa čim postoji zabrinutost, ipak situacija biti riješena, kroz pregovore", zaključuje se u saopštenju.
Bonus video: