Crnogorski parlamentarci moraće da raspravljaju o radu Državne izborne komisije (DIK), ukoliko počnu dijalog o uvođenju preporuka OEBS-a u izborne zakone.
Posmatračka misija OEBS-a je nakon oktobarskih izbora dala 18 preporuka, od koji su četiri označene kao prioritetne.
“Treba razmotriti preduzimanje sveukupne izborne reforme sa ciljem usklađivanja izbornog zakonodavstva sa drugim relevantnim zakonima. Proces treba da bude sveobuhvatan i završen mnogo prije sljedećih izbora”, stoji u preporukama misije.
Šef Delegacije Evropske unije Aivo Orav nedavno je upozorio da bi izbori naredne godine mogli biti osporeni ukoliko se ne poslušaju preporuke OEBS-a.
U prioritetnim preporukama, između ostalog, navodi se da DIK treba da donosi i garantuje primjenu propisa koji se tiču izbornih zakona, kao i da objavljuje sva dokumenata. Medijima DIK treba da omogući prisustvo na svim sjednicama. OEBS je tražio i da se uslov boravišta i zakonske nadležnosti za glasanje uskladi sa Ustavom, kao i da partije osiguraju veću zastupljenost žena.
OEBS preporučuje sprovođenje mjera za obezbjeđivanje nepristrasnosti organa za sprovođenje izbora.
“Mogao bi se razmotriti i uslov da članovi potpišu kodeks ponašanja kako bi se osigurala njihova profesionalnost i neutralnost,” upozorava se i preporučuje da se izbornim zakonom jasno definiše zvaničan početak i kraj kampanje.
Predloženo je i da partije donesu Etički kodeks za kampanju. U dijelu preporuka koji se tiče finansiranja kampanje, navodi se da bi političke partije trebalo da prijave troškove prije dana izbora. U tom slučaju, kako se navodi, Agenciji za sprečavanje korupcije bi trebalo osigurati resurse da bi efikasno ispunjavala svoje obaveze. OEBS smatra da bi se nadzor zakonske usklađenosti medija tokom kampanje mogao ojačati osnivanjem nezavisnog tijela.
Bonus video: