Izjava evropskog komesara za proširenje Olivera Varheljija da potpisivanje ugovora kojim se regulišu odnosi Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve (SPC) nije negativno uticalo na reforme i Izvještaj o napretku Crne Gore, u potpunosti se sukobljava sa ocjenom iz Izvještaja Evropske komisije, čiji je Varhelji član, kazao je poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) i zamjenik predsjednika skupštinskog Odbora za međunarodne odnose i iseljenike, Andrija Nikolić.
"Negiranjem, za Crnu Goru jedne od ključnih ocjena EK, u kojoj se eksplicitno navodi da je vladin potpis na ugovor sa SPC izazvao rast tenzija u crnogorskom društvu, Varhelji je nanio štetu ugledu EK, obesmislio rad njene administracije i javno doveo u pitanje integritet funkcije evropskog komesara koju pokriva", saopštio je Nikolić.
Kazao je da nije prvi put da se Varhelji tako odnosi prema Crnoj Gori.
"Ubrzo nakon stupanja na dužnost ukinuo je organizacionu jedinicu za Crnu Goru i pripojio je jedinici za Srbiju. Prema određenim diplomatskim izvorima iz Brisela, komesar Varhelji je nedavno obrisao Crnu Goru i sa spiska zemalja korisnica finansijske pomoći EU za zbrinjavanje izbjeglica, iako su sredstva za to navodno već bila opredijeljena. Isti izvori tvrde da se do posljednjeg trenutka svojski trudio da za Srbiju ublaži negativnu ocjenu iz Izvještaja, zbog neusklađenosti sa spoljnom i bezbjednosnom politikom EU, što mu ovoga puta, ipak, nije uspjelo", dodaje Nikolić.
Nije dakle, kako je naveo, slučajnost što se "u Briselu odavno priča" da je Srbija jedina zemlja koja nije članica EU, a koja ima svog evropskog komesara.
"Kad se tome doda, prema pouzdanim izvorima, nedavno Varheljijevo neumjesno ogovaranje predsjednika Crne Gore pred ambasadorima EU u stilu odlazećeg crnogorskog premijera i beogradskih tabloida, onda se čini da te priče imaju opravdano utemeljenje", zaključio je poslanik DPS-a.
Bonus video: