U prostorijama Srpske kuće u Podgorici održan je sastanak osnivača i prijatelja, i priređen obilazak prostorija koje su u završene.
Kako je saopšteno iz Srpske kuće osnivači su iskazali zadovoljstvo sa kvalitetom radova i sa samim izgledom Srpske kuće, koju je uradilo preduzeće "Neksan", srpskog biznismena Miodraga Dake Davidovića.
"Konstatovano je da postoje opstrukcije od strane Vlade Crne Gore vezano za povraćaj PDV-a koji treba da posluži opremanju sadržaja u samom objektu", navodi se u saopštenju.
"Srpska kuća" D.O.O je preduzeće koje je u vlasništvu 27 srpskih intelektualaca i nacionalnih radnika iz Crne Gore - akademik prof. dr Zoran Lakić, prof. dr Božidar Bojović, prof. dr Novo Vujošević, Ranko Jovović, prof. dr Vladimir Božović, prof. dr Drago Perović, dr Strahinja Bulajić, dr Momčilo Vuksanović, dr Budimir Aleksić, dr Vukić Ilinčić, dr Vasilije Radulović, Slaven Radunović, Milutin Đukanović, Novica Đurić, Gojko Raičević, Vladislav Bojović, Blažo Papović, Veselin Rakčević, Bećir Vuković, Milorad Kadić, Pero Radonjić, Nebojša Strugar, Nataša Jevrić, Željko Komnenović, Goran Kiković, Dragica Perović i direktor Emilo Labudović.
"Danas su gosti osnivača bili predsjednici NSD i DNP Andrija Mandić i Milan Knežević, kao i funkcioner NSD Jovan Vučurović. Prisutnima su se obratili osnivači- akademik Zoran Lakić, dr Momčilo Vuksanović, dr Budimir Aleksić i direktor Emilo Labudović, i istaknuto je, između ostalog, da će Srpska kuća biti otvorena za sve srpske organizacije, kako postojeće tako i one novoosnovane i da su srpski intelektualci, umjetnici, književnici i drugi stvaraoci dobili prostor u kome mogu na kvalitetan način da predstave ostvarenja i dostignuća našeg naroda u Crnoj Gori", navodi se u saopštenju.
Direktor Srpske kuće Emilo Labudović se zahvalio predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, koji je odobrio sredstva za izgradnju, i lideru NSD Andriji Mandiću, koji je u ime srpske nacionalne zajednice iz Crne Gore kandidovao ideju osnivanja Srpske kuće i "postigao konkretan dogovor sa Vladom Srbije o njenoj realizaciji".
"Rezultati tih dogovora su danas veoma vidljivi, i mi raspolažemo jednim od najatraktivnijih i najljepših prostora u glavnom gradu Crne Gore. A prostor nije vlasništvo nikoga sa strane, nego baš nas koji životima i radom svjedočimo i dijelimo, kao i ostalih 200.000 Srba u Crnoj Gori, sudbinu srpskog naroda, jer pripadnost jednom narodu znači biti sa njim i u dobru i u zlu. Nažalost, današnji režim čine ljudi koji su nekada bili Srbi i koji su pripadali našem narodu samo dotle dok su nešto dobijali i grabili, ali čim je postalo teško promijenili su nacionalni identitet. Danas su postali nešto drugo, a nažalost dobar dio njih su sada okoreli antisrbi. Tim putem izdaje i sramote mi nikada nećemo ići", kazao je Labudović.
Mandić je je govorio o značaju uspostavljanja Srpske kuće u "ovom vremenu u Crnoj Gori".
"Na sastanku je otvorena rasprava vezana za tekst koji će srpski narod iz Crne Gore predstaviti prilikom usvajanja zajedničke deklaracije rukovodstava Srbije i Republike Srpske i on će dominantno govoriti o rešavanju problema srpskog naroda u Crnoj Gori, a istovremeno će obuhvatiti i predloge za rešavanje širih srpskih nacionalnih interesa na prostorima gdje živi naš narod. Politički, nacionalni i kulturni predstavnici srpskog naroda u Crnoj Gori do kraja septembra će u potpunosti zaokružiti cjeloviti tekst koji će, u ime srpskog naroda Crne Gore, biti dostavljen rukovodstvu Srbije i Republike Srpske", zaključuje se u saopštenju Srpske kuće.
Galerija
Bonus video: