Poslanici su završili raspravu o zakonu o lobiranju, izmjenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku i zakona o sudovima i o Sudskom savjetu i sudijama.
Sjutra će raspravljati o izmjenama i dopunama Zakona o Centru za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu, izmjenama i dopunama zakona o državnom tužilaštvu, o Specijalnom državnom tužilaštvu i o oduzimanju imovinske koristi stačene kriminalnom djelatnošću. Nakon rasprave uslijediće glasanje o razmotrenim predlozima akata.
Sonja Milatović (DPS) podsjetila je na slučaj prokopavanja tunela do depoa Višeg suda u Podgorici, navodeći da on još uvijek nije rasvijetljen.
Duško Stjepović (Demokrate) je pozvao da se ne ukida Sud u Danilovgradu, jer se u toj opštini povećava broj stanovnika.
Govoreći o rješenju da sudijama prestaje funkcija sa 67 godina, Milović je kazao da mu nije sporno da kroz "amandmansko djelovanje to ostane na 65 godina".
On je istakao da je, kad je u pitanju deblokada Vrhovnog suda, ponekad potrebno rješenja donijeti zbog dobijanja IBAR-a, pa će se naknadno mijenjati.
Ukidanje suda u Danilovgradu i nekim manjim opštinama Milović je nazvao privremenim rješenjem koje će se još mijenjati.
Milović je rekao da je IBAR pola puta i da ne bi došli na pola puta da neko ranije nije trasirao taj put.
"Moramo govoriti istinu, a istina je da ne bi došli na pola puta da neko ranije nije trasirao taj put. Ne smijemo zaboraviti ministarku evropskih integracija i profesoricu Gordanu Đurović i njen tim koji je počeo ovaj put. Možemo samo da se zahvalimo tim ljudima i da kažemo hvala vam na svemu što ste radili na putu evropskih integracija, jer zahvaljujući vama i vašem timu mi smo danas na pola puta do ulaska u EU i nadam se da ćemo svi zajedno to ostvariti glasanjem za ove izmjene i dopune predloženih zakona”, kazao je Milović.
On je upozorio da ako sada Crna Gora propusti IBAR, ide u drugi ciklus proširenja.
“To su proširenja poslije 2030, 2033, 2035. i 2037… Zbog toga mi moramo fazno da mijenjamo zakon, a to su samo one neophodne norme, jer ja sam govorio i kada sam bio u državama članicama EU - Crna Gora hoda po tankoj liniji. Iznad je evropska Crna Gora, ispod je možda neka nova Bosna ili neka neuspješna državna priča, gdje će se neko za 10-15 godina zapitati a što uopšte takva država da postoji, kad je neuspješna”, rekao je Milović.
Poslanica Građanskog pokreta (GP) URA Ana Novaković Đurović je istakla da je napravljeno ogromno i neosnovano očekivanje građana da će "nakon dobijanja IBAR-a poteći med i mlijeko".
"Tek ono što slijedi poslije govori da li smo kao društvo spremni za reforme i da li je ova Vlada prirpemila reformske zakone. Iz tog razlgoa mi je žao što Vlada nije iskoristila povoljan trenutak u EK da usljed najavljenog pozitivnog izvještaja zaista pripremi zakone koji će značiti suštinsku reformu, jasnu volju za nastavak borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, kao i kvalitetne medijske zakone", ocijenila je ona.
Poslanica GP URA je ove zakone okarakterisala kao "zakone za jednokratnu upotrebu" jer "oni koji ih predlažu anjavljuju da ećmo vrlo brzo mijenjati ova rješenja".
Ona je kritikovala i Milovićeve navode da su "svi koji kritikuju ove zakone protiv IBAR-a".
Novaković Đurović se takođe osvrnula na član 105 Zakona o sudskom savjetu, po kom se starosna granica za penzionsianje sudija penje na 67 godina.
"Uslovi za prestanak sudijske funkcije su definisani Ustavom, a zakonom o PIO definsiane starosne granice, pa se ove granncie ne mogu mijenjati drugim zakonima", ocijelila je ona i dodala da je njena partija uložila amandman na ovo rješenje.
Momčilo Leković (Demokrate) je ocijenio da je IBAR "jedna od stepenica koje moramo proći da bismo ušli u EU".
Nermin Abdić je ocijenio da su zakonska rješenja razrađivana godinama, a ne za kratak period.
Njegov partijski kolega Ivan Vuković je kazao da je rješenje po kom predsjednik Vrhovnog suda može biti neko ko nije bio dio sudijske organizacije loše.
Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević je podsjetio da je Vlada poslala zakone u četvrtak, odgovarajući na tvrdnje Milovića da je Skupština kriva što se danas raspravlja o IBAR zakonima.
Milović je odgovorio da su svi zakoni bili dostupni na sajtu Ministarstva od aprila, ali i da prethodne vlade nisu na vrijeme pripremile sve što je potrebno.
Knežević je istakao da je Milović prijavio šefa SPO-a Predraga Šukovića, a da je SDT odbacilo te optužbe dok je, sa druge strane, obećao da će saopštiti ko je vozio Do Kvona u Crnu Goru, ali i dopise o ovom slučaju koji su slati SAD i Južnoj Koreji nazvao "falsifikatima".
"Od svega smo saznali da postoji neko auto na Milovićevo ime, kojim se švercovala droga po BiH", rekao je Knežević i pitao Milovića "šta se desilo sa prijavom protiv Abazovića i Adžića uoči parlamentarnih izbora da su oni doveli do Kvona u Crnu Goru?".
Adžić je, odgovarajući na tvrdnje ministra pravde da prethodne vlade nisu dovoljno radile na dobijanju IBAR-a, kazao da ova vlada prepisuje rješenja od prošlih.
Milović je ove navode kao "dio agende da se spriječi dobijanje IBAR-a".
Mugoša je, kazao da, iako su zakoni bili na sajtu od aprila, konačna verzija do poslaniak stigla 30. maja.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Mihailo Anđušić je istakao da ga čudi da predstavnici vladajuće većine nemaju nikakav komentar, te da im je u redu da "u pet minuta usvojimo ove zakone".
On je kazao da će se "IBAR dobiti bez obzira na stavljanje rezolucije o Jasenovcu u proceduru ili ne", ali je pozvao vladajuću većinu da "bude odgovorna prema građanima".
"Kažite da ste spremni da povučete rezoluciju. Ukoliko je ne povučete, spasićete vladajuću većinu i Vladu, ali krenuti anti-evropskim putem", ocijenio je Anđušić.
Poslanica Demokratske narodne partije (DNP) Maja Vukićević kazala je da "većinu zakona ne bi podržala", ali da je Skupština zakone dobila u četvrtak, te da će njena partija glasati za zakone, jer ne žele da spriječe da Crna Gora dobije IBAR.
"Na Zakonodavnom odboru nam se potkrala jedna greška. U Zakonu o sudskom savjetu izmijenjen je član 105, i ako se rješenje usvoji, sudije će ići u penziu sa 67 godina, što nije u skladu sa našim pravnim sistemom", istakla je ona i pozvala poslanike ostalih partiaj da ovaj problem riješe amandmanima.
Ona je dodala da je problematično i to što se ukidaju i godine sudijskog iskustva kao uslov za izbor u Sudski savjet.
Ministar pravde Andrej Milović je odgovorio da je ovaj zakon u pripremi već četiri godine, te da je nekoliko puta slat u Venecijanski komisiju koja je davala sugestije.
On je dodao da rješenje mogu testirati tako što će ga "usvojiti odmah, a onda započeti izmjene Zakona o PIO".
Boris Mugoša, poslanik Socijaldemokrata (SD) je istakao da je izglasavanje zakona jedno, a da teži zadatak tek slijedi - njihova primjena.
"Mi ćemo podržati sve zakone koji će dovesti do IBAR-a, jer je to jedan od dva naša spoljnopolitička cilja - NATO i EU", rekao je on.
Mihailo Anđušić (DPS) rekao je da ima dosta kontroverznih članova u zakonima i kaaže da ga čudi da predstavnici bivše opozicije nemaju komentar na ovo.
Pozvao je na povlačenje rezolucije o Jasenovcu iz procedure.
"Ovdje se radi o evropskoj prespektivi Crne Gore", poručio je i dodao da bi zbog te rezolucije mogao da bude blokiran finalni proces pristupanja Crne Gore EU.
Počela je objedinjena rasprava o izmjenama Zakona o o sudovima i izmjenama Zakona o sudskom savjetu i sudijama.
Izmjene je obrazložio ministar pravde Andrej Milović, koji je kazao da su izmjene predložene kako bi se prevazišli problemi u praktičnoj primjeni, kao i u cilju usaglašavanja sa međunarodnim standardama i preporukama Venecijanske komisije kao i EK koje se odnose na jačanje nezavisnosti pravosuđa.
Ervin Ibrahimović (BS) rekao je da Crna Gora ima proevropsku opoziciju prvi put, koja je važna za evropski ritam, koliko i vlast.
On je kazao da je za kratko vrijeme urađen dobar posao i da se kroz ove zakone pokazuje spremnost da se demonstira vladavina prava.
Anđela Vojinović (Demokrate), govoreći o izmjenama zakona o Krivičnom postupku, rekla je da očekuje da će korišćenje materijala Haškog suda pomoći izvođenju dokaznih postupaka kada su u pitanju ratni zločini, o kojima građani malo znaju.
Nikola Rovčanin (Demokrate) rekao je da je SDT u dosadašnjem periodu imao veoma vidljive i mjerljive rezultate i nada se da će nakon usvajanja ovih zakona ti rezultati biti bolji.
On je kazao da se nada da će SDT, nakon usvajanja ovih zakona, doći da svih onih koji su u prethodnom periodu počinili krivična djela.
Sonja Milatović (DPS) kazala je da se IBAR-om želi zamaskirat sve što je loše u Crnoj Gori.
Ministar pravde Andrej Milović je, obrazlažući predlog, rekao da se njime uvodi dokaz koji je pribavljen ili izveden u skladu sa Statutom i Pravilima o postupku i dokazima Međunarodnog krivičnog suda i Međunarodnog rezidualnog mehanizma može koristiti u krivičnom postupku u Crnoj Gori, imajući u vidu realizaciju planiranih aktivnosti i efikasnost u vođenju postupka u navedenim predmetima, kao i činjenicu da je usljed protoka vremena nastupila smrt kod određenog broja očevidaca predmetnih događaja, »te da bi za svaki dalji, pa i kratak protok vremena mogao dovesti do neprocesuiranja učinilaca krivičnih djela«.
Predloženo je da se ovaj zakon donese po hitnom postupku s obzirom na to da je njegovo donošenje neophodno u cilju ispunjenja privremenih mjerila u Pregovaračkim poglavljima 23 - Pravosuđe i temeljna prava i 24 - Pravda, sloboda i bezbjednost, kao i za dobijanje Izvještaja o ispunjenosti privremenih mjerila (IBAR).
Poslanici su prešli na sljedeću tačku – izmjene i dopune Zakona o krivičnom postupku.
Branislav Nenezić (SD) podsjetio je da Crna Gora ima nešto više od dva dana za usvajanje 12 zakona za dobijanje IBAR-a, koji su zadnji čas dostavljeni poslanicima.
Najavio je da će njegova partija glasati za IBAR zakone, iako su mnogi od njih manjkavi.
Poslanik BS Amer Smailović je rekao da će ta stranka podržati Zakon o lobiranju, kao i sve one koji su neophodni za dobijanje IBAR-a.
"Ovo je jedan korak ka napretku Crne Gore u integraconom procesu, to je nešto što građani od nas očekuju, prije svega mladi ljudi", kazao je.
Poslanik koalicije "Za budućnost Crne Gore" Vladislav Bojović rekao je da Demokratska narodna partija (DNP) ima jasan stav prema IBAR zakonima – da ih ne treba tretirati niti zvati IBAR zakoni.
"Ne trebaju nam radi štrika EU, ni da bi zavarali EU već nam trebaju zbog Crne Gore da bi promijenili u praksi određene stvari, tj. da bi spriječili visoku korupciju u Crnoj Gori", rekao je Bojović.
On je istakao i da Zakon o lobiranju iz 2014. nije imao nikakvu funkciju ali kako je rekao, izražava rezerve i kako će ovaj zakon da zaživi u praksi.
"Služili su isključivo kao paravan da ključni nosioci funkcioja sve zakone prilagođavaju intersima pojhedinaca kako bi se realizovali pljačka i korupcija", kazao je Bojović.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Nikola Rakočević pozvao je da se iz procedure povuče sve što koči evoropski put Crne Gore, jer ne završava se sa IBAR-om integracija u EU.
"Ono što je kočnica našem evropskom putu, a to je rezolucija koju je dio ove većine uputio u proceduru, visi kao mač iznad evropske perspektive Crne Gore...To što nije na ovoj sjednici ali je i dalje u skupštinskoj proceduru nije zavaralo ni Hrvatsku ni Evropsku uniju", rekao je Rakočević.
Poslanik Socijaldemorkata (SD) Branislav Nenezić je kazao da će njegova partija glasati za IBAR zakone, ali je osudio što su dostavljeni poslanicima "u zadnji čas", tj. dva dana pred sastanak u Briselu, i pitao zašto to nije urađeno ranije.
On je dodao da je, na ovaj način, pred opozicijom težak zadatak jer bi "svako kritikovanje i amandmansko djelovanje bilo protumačeno kao sprečavanje evropskog puta Crne Gore".
"Ko će snositi odgovornost ukoliko zakoni ne budu dobri?", pitao je Nenezić.
Prva tačka o kojoj se danas raspravlja na plenarnoj sjedncii Skupštine Crne Gore je predlog Zakona o lobiranju koji predlaže Vlada.
Ministar pravde Andrej Milović je kao predlagač obajsnio da je razlog razmatranja ovog zakona potreba njegovog hitnog usvajanja zbog ispunjavanja obaveza iz poglavlja 23, kao i usaglašvanje sa međunarodnim iskustvima i praksama.
Poslanik Demokratske Crne Gore Nikola Rovčanin je istakao da se nada da će, nakon donošenja zakona o lobiranju i svih ostalih IBAR zakona, napraviti snažan iskorak, te da će sa jakim institucijama imati konkretne rezultate u borbi protiv korupcije.
Poslanik Demorkatske partije socijalista (DPS) Nikola Milović je kazao da smatra da će ovaj zakon u početku biti "mrtvo slovo na papiru", dok se ne izgrade institucije, ali da će poslanici DPS glasati za 12 IBAR zakona jer su neophodni za ulazak u Evropsku uniju (EU).
Poslanici crnogorskog parlamenta počeli su raspravu o zakonima potrebnim za dobijanje Izvještaja o procjeni ispunjenosti privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24 (IBAR), a glasanje je, shodno dogovoru na Kolegijumu predsjednika Skupštine, planirano za sjutra.
Na sjednici Skupštine u utorak usvojen je dnevni red, na kome je osim 12 zakona u vezi sa dobijanjem IBAR-a, i tačka izbori i imenovanja.
Poslanici će raspravljati o predlogu zakona o lobiranju, izmjeni i dopuni zakonika o krivičnom postupku, izmjenama i dopunama zakona o sudovima, izmjenama i dopunama zakona o Sudskom savjetu i sudijama, izmjenama i dopunama zakona o Centru za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu.
Poslanici će se izjasniti i o predlogu zakona o izmjenama i dopunama zakona o državnom tužilaštvu, izmjeni i dopuni zakona o specijalnom državnom tužilaštvu, sprečavanju korupcije, izmjenama i dopunama zakona o oduzimanju imovinske koristi stačene kriminalnom djelatnošću.
Skupština će raspravljati o predlogu zakona o medijima, nacionalnom javnom emiteru i javnom medijskom servisu Crne Gore, audio-vizualno-medijskim uslugama.
Bonus video: