Crnogorski predsjednik Jakov Milatović rekao je da nije dobio nijedan zvaničan dokument u vezi statusa načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore (VCG) Zorana Lazarevića.
Milatović je, odgovarajući na pitanja novinara u Muzičkom centru, podsjetio da Vojskom komanduje Savjet za odbranu i bezbjednost, a da njim predsjedava predajednik države.
"Ustavom je sve jasno definisano. Niti Savjet, niti ja nijesmo dobili zvaničnu informaciji, ni dokument u odnosu na ovo što sam mogao da pročitam iz medija. Kada dobijem to, ja ću se jasno odrediti", rekao je Milatović.
On je potvrdio da je na prethodnoj sjednici Savjeta pokrenuto pitanje razrješenja Lazarevića.
"Ali u diskusiji predsjednici Vlade i Skupštine su pohvalili čovjeka, pa sam pitao zašto se razrješava. Kada dobijem dobru argumentaciju, odrediću se u odnosu na to", naveo je Milatović.
On je ocijenio da se čestim izmjenama u Vojsci šalje loša poruka.
Milatović je kazao da ministar odbrane Dragan Krapović najavio da će da poništi rješenje prethodnog ministra i Lazarevića defakto penzioniše.
„Time bi Lazarević prestao da bude aktivan oficir, a Krapović preuzeo ulogu Savjeta“, dodao je Milatović.
Upitan da li ima informaciju da je Krapović obavijestio Lazarevića da mu se danas završava radni odnos u Vojsci, Milatović je kazao da nema ta saznanja.
„Mogu da imam saznanja u odnosu na formalni dokument koji dođe u kabinet predsjednika države ili u Savjet“, naveo je Milatović.
Kako je kazao, nije riječ o bilo kakvom oficiru, već načelniku Generalštaba VCG.
Milatović je, komentarišući izbor generalnog direktora Radio Televizije Crne Gore Borisa Raonića, pitao ima li iko u Crnoj Gori ko misli da izbor nije bio namješten.
„Zakon su promijenili prije mjesec, pa su nam pričali da je pet godina radnog iskustva bolje nego deset. Izmjene tog zakona je u zadnjem trenutku parlamentarna većina "prodala" kao dio IBAR zakona, što nije bilo tačno“, istakao je Milatović.
On je pitao i da li postoji iko u Crnoj Gori ko smatra da izbor direktora RTCG-a "nije bio namješten".
Time se, kako je rekao, Javni servis, dodatno stavlja pod klasičnu političku kontrolu trenutne Vlade i parlamentarne većine.
"I sad vas pitam, je li to normalno? Jesu li se građani u Crnoj Gori borili za to? Jesu li promjene nakon 30. avgusta trebale da vrate Javni servis opet u ruke partijskih činovnika? Mislim da nisu. Ako bih ja posmatrao sve to sa strane, slikao se s ambasadorima, putovao po svijetu, onda bih i ja, na kraju krajeva, ćutanjem aminovao sve što se trenutno dešava u zemlji. To ne želim da radim. Građani su ti koji svakodnevno od mene traže da se uključim, i oni će suditi o svima nama, na ovim i na svakim drugim izborima. Demokratija je proces koji se uči i brani svakodnevno. Neko mora da brani demokratiju od mnogih ljudi u parlamentarnoj većini koji, nažalost, ne znaju ni 'D' od demokratije. Kada ste već pomenuli izbor generalnog direktora Javnog servisa, da li mislite da je on na ovakav način održiv, s obzirom na to da se osam kandidata žalilo i da će se obratiti međunarodnim adresama? Očekujete li neku reakciju? Postoji li iko u Crnoj Gori ko smatra da izbor direktora RTCG-a nije bio namješten? Zakon su promijenili prije mjesec dana. Pričali su nam kako je pet godina radnog iskustva bolje nego deset. Da li razumijete kako se teze trenutno izvrću? Izmjene tog zakona u posljednjem trenutku parlamentarna većina je prodala javnosti kao dio IBAR zakona, što nije tačno" kazao je Milatović.
Bonus video: