Vlada je saopštila da su, na telefonskoj sjednici 10. oktobra, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova, usvojili Informaciju o ispunjenju završnih mjerila u oblastima pravne tekovine Evropske unije koja se odnosi na pregovaračka poglavlja 7 – Pravo intelektualne svojine, 10 – Informatičko društvo i mediji, 20 – Industrijska politika i preduzetništvo i 31 – Vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika.
"Ova informacija predstavlja aktivnosti i mjere koje je preduzela Crna Gora u cilju potpunog ispunjenja obaveza koje proizilaze iz pregovaračkog procesa Crne Gore s Evropskom unijom u najzrelijim pregovaračkim poglavljima pravne tekovine EU: 7 – Pravo intelektualne svojine, 10 – Informatičko društvo i mediji, 20 – Industrijska politika i preduzetništvo i 31 – Vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika", navodi se u dokumentu objavljenom na sajtu Vlade.
Informacija, kako se dodaje, kroz četiri pojedinačna izvještaja o ispunjenju završnih mjerila pruža detaljan uvid u tok i rezultat sveukupnih aktivnosti koje se nadležne institucije sprovele uz "snažnu podršku pregovarčke strukture, a naročito članica i članova pregovaračkih radnih grupa po poglavljima".
"Cilj informacije je da predstavi status Crne Gore u odnosu na završna mjerila i da sumira rezultate i dalje preostale korake u kontekstu pristupnih pregovora u ovim pregovaračkim poglavljima. Izvještajni period obuhvata period od privremnog otvaranja pregovaračkog poglavlja do 10. X 2024, odnosno datuma kad će izvještaji biti predati Evropskoj komisiji", dodaje se.
Završni izvještaj za poglavlje 10 – Informatičko društvo imediji daje presjek aktivnosti i rezultata o ispunjavanju obaveza iz tog pregovaračkog poglavlja, od otvaranja poglavlja 31. marta 2014. do danas.
"U okviru tri oblasti koje ovo poglavlje obuhvata – elektronske komunikacije, usluge informatičkog društva i audiovizuelna politika, predstavljen je proces usklađivanja s pravnom tekovinom EU i jačanje administrativnih kapaciteta kroz prizmu ispunjavanja obaveza koje su proističu iz dva završna mjerila u ovom poglavlju. U odnosu na prvo završno mjerilo, fokus je dat usklađivanju Zakona o elektronskim komunikacijama s pravnom tekovinom EU i obezbjeđivanju nezavisnosti regulatora, te usklađivanju seta medijskih zakona sa pravnom tekovinom EU. U kontekstu drugog završnog mjerila, dat je pregled institucionalne strukture i kapaciteta crnogorske administracije i regulatora za sprovođenje pravne tekovine EU. Crna Gora, ovim izvještajem, još jednom potvrđuje da prihvata pravnu tekovinu EU koja je na snazi od 9. oktobra 2024, do dana pristupanja", navodi Vlada.
U završnom izvještaju za poglavlje 7 – Pravo intelektualne svojine dat je presjek realizovanih aktivnosti u tom pregovaračkom poglavlju od otvaranja poglavlja 31. marta 2014. do danas.
"U Izvještaju je dat prikaz realizovanih aktivnosti u odnosu na podoblasti koje obuhvata ovo poglavlje, i to: autorsko i srodna prava, prava industrijske svojine i odredbe za njihovu implementaciju, uz dodatni akcenat na administrativnim kapacitetima, odnosno kapacitetima za sprovođenje zakonodavstva u ovoj oblasti. U izvještaju je takođe dat prikaz realizovanih obaveza u odnosu na četiri zadata završna mjerila, od kojih ste tri završna mjerila odnose na zakonodavni okvir, uz poseban fokus na izmjene Zakona o autorskom i srodnim pravima, dok se četvrto završno mjerilo odnosi na administrativne kapacitete za registraciju prava intelektualne svojine i evidenciju o istragama od strane carine i djelotvorno sprovođenje prava putem građanskog i krivičnog pravosuđa. U Izvještaju je konstatovano da Crna Gora smatra da je ispunila završna mjerila i time ispunila uslove za privremeno zatvaranje pregovaračkog poglavlja 7 – Pravo intelektualne svojine, te da prihvata pravnu tekovinu koja je na snazi 10. oktobra 2024. i da se obavezuje da će pratiti promjene i razvoj na nivou EU i uskladiti se sa novim zakonodavstvom EU od 10. oktobra 2024. do datuma pristupanja", piše u dokumentu.
Završni izvještaj za poglavlje 20 – Preduzetništvo i industrijska politika daje presjek realizovanih aktivnosti u tom pregovaračkom poglavlju od otvaranja poglavlja 18. decembra 2013. do danas.
"U Izvještaju je konstatovano da je Crna Gora u prethodnom periodu realizovala niz aktivnosti u okviru pregovaračkog poglavlja 20 i da u kontinuitetu prati sugestije i smjernice EK u cilju usklađivanja sa ključnim dokumentima iz oblasti preduzetničke i industrijske politike i sprovođenja neophodnog usklađivanja sa principima i instrumentima EU industrijske politike. Pored toga, dat je i hronološki prikaz realizovanih aktivnosti u odnosu na ispunjenje jedinog završnog mjerila u ovom poglavlju, a koje se odnosi na donošenje i implementaciju sveobuhvatne strategije industrijske konkurentnosti, uz podršku sistema evaluacije indikatora i mjerila onako kako je to predloženo u industrijskoj politici EU. Izvještaj sadrži i segmente koji se odnose na realizaciju niza aktivnosti u odnosu na principe preduzetničke politike, politiku preduzetništva, politiku inovacija, instrumente preduzetničke i industrijske politike, kao i sektorske politike. U konačnom, na samom kraju Izvještaja se konstatuje da je Crna Gora donošenjem Industrijske politike Crne Gore 2024-2028 ispunila jedino završno mjerilo u ovom poglavlju, te da se obavezuje da će pratiti promjene i razvoj na nivou EU i uskladiti se sa novim zakonodavstvom EU od 10. oktobra 2024. do datuma pristupanja", dodaje se.
Završni izvještaj za poglavlje 31 – Vanjska, bezbjednosna i odbrambema politika obuhvata prikaz svih aktivnosti koje se odnose na politike EU obuhvaćene tim pregovaračkim poglavljem od 27. novembra 2014, kad je poglavlje privremeno otvoreno i to: sanckije i restriktivne mjere, saradnja s međunarodnim i regionalnim organizacijama, učešće u inicijativama, naoružanje i vojna oprema, roba dvostruke namjene, suprotstavljanje hibridnim prijatenjama, Uništavanje neeksplodiranih ubojnih sredstava, kapaciteti za doprinos.
"Izvještaj prikazuje na koji način je Crna Gora ispunila završno mjerila u ovom poglavlju, a koji se odnosi na bilateralni sporazum sa SAD u vezi s primjenom Rimskog statuta. Crna Gora se obavezuje da prihvata pravnu tekovinu EU koja je na snazi na dan 10. X 2024. i izjavljuje da ne traži izuzeća niti prelazne periode. Crna Gora kroz ovo poglavlje potvrđuje svoju stratešku poziciju u međunarodnoj zajednici, potvrđuje svoju posvećenost i učešće različitim inicijativama koje imaju za cilj promociju najvažnijih evropskih vrijednosti kao što su demokratija, mir, stabilnost. Crna Gora u kontinuitetu ostvaruje 100% usklađenost sa odlukama Savjeta EU koje iz oblasti zajedničke, vanjske i bezbjednosne politike", poručuju iz Vlade.
Bonus video: