Ima li malverzacija u VCG sa nabavkom hrane: Nova tema sporenja ministra odbrane i načelnika Generalštaba

Izvor “Vijesti” iz Ministarstva ukazuje da su dvije komisije utvrdile moguće zloupotrebe na popisu u glavnom magacinu, pominje i organizovani kriminal, o čemu Lazarević navodno nije na vrijeme obavijestio ministra, sagovornik iz VCG navodi da je Krapović za to saznao od načelnika Generalštaba

78624 pregleda 73 reakcija 50 komentar(a)
Lazarević i Krapović, Foto: SasaMatic/Vlada Crne Gore
Lazarević i Krapović, Foto: SasaMatic/Vlada Crne Gore

Vojna popisna komisija utvrdila je niz nepravilnosti i mogućih zloupotreba u knjigovodstvu i nabavci hrane za potrebe Vojske Crne Gore (VCG) u magacinu u Zeti, a ministar odbrane Dragan Krapović optužuje načelnika Generalštaba, brigadnog generala Zorana Lazarevića, da mjesecima nije reagovao tim povodom iako je to tražio od njega, saznaju “Vijesti”.

Izvor blizak Ministarstvu odbrane je kazao “Vijestima” da je početkom februara, usljed sumnjivog materijalno-knjigovodstvenog stanja artikala hrane za potrebe Vojske Crne Gore, “izvršen popis sredstava u Bataljonu za podršku VCG na ovoj oznaci knjigovodstva”, koji su sproveli pripadnici te jedinice, ali tek nakon odlaganja prvobitno zakazanog termina za desetak dana.

Centralna popisna komisija je utvrdila niz nepravilnosti i mogućih zloupotreba u pogledu raspolaganja ovim sredstvima i načelniku GŠ u aprilu dostavila izvještaj o tome, i predložila da se pokrene postupak o utvrđivanju odgovornosti za takvo stanje, navodi sagovornik. Navodno su među tim nepravilnostima to što se roba nije primala i izdavala komisijski, već je to radila jedna, ista osoba.

Lazarević, kako dalje navodi izvor, nije o ovome informisao Krapovića, već je ova tema otvorena tek četiri mjeseca nakon izvještaja popisne komisije, kao rezultat naknadnih saznanja do kojih je ministar došao.

Tako je, krajem jula, ministar pisanom naredbom od načelnika Generalštaba zahtijevao odgovore i pojašnjenja oko pitanja popisa u ovoj jedinici Vojske.

Lazarević je navodno obavijestio Krapovića da je zaključio da ne postoji namjerno učinjen manjak hrane, da su zaposleni postupali savjesno, te da zbog toga “neće sprovoditi mjere disciplinske, materijalne, ili krivične odgovornosti”, navodi sagovornik, tvrdeći da je taj izvještaj pripremio oficir tog bataljona u kome je navodno “neutemeljeno” pravdao nepravilnosti.

Lazarević i Krapović
Lazarević i Krapovićfoto: Ministarstvo odbrane

Izvor “Vijesti” iz Ministarstva odbrane navodi da su nakon interesovanja ministra za ovo pitanje, među pripadnicima Vojske počele kružiti glasine o ozbiljnim zloupotrebama i o postojanju krivične odgovornosti dijela zaposlenih u ovoj jedinici.

Sagovornik iz MO navodi da je krajem avgusta, načelnik Generalštaba, ne obavještavajući ministra, formirao novu komisiju koja treba da utvrdi istinitosti ministrovih sumnji, a da je ta komisija do sada potvrdila nalaze popisne komisije i iz saslušanja zaposlenih u toj jedinici došla do sumnji da su postojali pokušaji podmićivanja radi prikrivanja nepravilnosti, falsifikovanje dokumenata i fiktivnih ulazaka kamiona sa robom u magacin, odnosno da je moguće da je riječ o organizovanom kriminalu.

Navodno je provjeravano poslovanje magacina najmanje od 2021. godine, a sumnja se da u jednom tromjesečju postoji manjak od 30.000 eura. Sagovornik tvrdi da se šteta “za duži period” pretpostavlja u iznosu od nekoliko stotina hiljada eura.

Kada je saznao da postoji nova komisija, Krapović je Lazareviću u oktobru uputio naredbu kojom zahtijeva da mu se dostave dodatna pojašnjenja u pogledu kontradiktornosti koje postoje između izvještaja popisne komisije i zauzetog stava načelnika Generalštaba, navodi sagovornik.

Prema saznanjima “Vijesti”, ministar je ovom naredbom uputio načelnika Generalštaba na angažovanje vojne policije, kao i na konsultacije sa tužilaštvom, radi rješavanja ovog pitanja.

Sagovornik iz VCG navodi da je postojanje neslaganja u procesu nabavke uočio načelnik GŠ, “koji je u skladu sa svojim nadležnostima preduzeo mjere na njihovom procesuiranju, prije svega, na otkrivanju osnovanosti tih sumnji”, te da je formirana komisija “koja predano radi da ustanovi zbog čega je došlo do tih neslaganja”.

Izvor lista iz Vojske Crne Gore rekao je da je objašnjava da kada komisija završi rad, “dalje će postupiti prema Ministarstvu odbrane kako bi se sravnjenje računa izvršilo sa dobavljačima/firmama, jer bez toga nije moguće ustanoviti stvarno stanje”.

“Tek nakon toga je moguće ustanoviti postoji li problem ili ne, i ako postoji, kako je moguće da ministar odbrane o tome nije saznao od toliko svojih organa koji su godinama kontrolisali na razne načine poslovanje, već je to saznao od načelnika Generalštaba pokušavajući sada da okrene situaciju i da jedinog čovjeka koji je uočio mogućnost postojanja nepravilnosti predstavi kao jedino odgovornog”, navodi izvor iz Vojske.

Nesuglasice između ministra odbrane i načelnika Generalštaba datiraju duže vrijeme.

Krapović je 28. avgusta Savjetu za bezbjednost i odbranu dostavio predlog o smjeni Lazarevića - zbog “procjene da je potrebna smjena generacija i podmlađivanje oficirskog kadra u VCG” - ali je vrhovna komanda to odbila jer nije bilo konsenzusa njenih članova o tome.

Sa sjednice savjeta
Sa sjednice savjetafoto: Screenshot

Tročlani Savjet, kog čine šefovi države, Skupštine i Vlade, odlučuje jednoglasno, a Krapovićevom predlogu usprotivio se predsjednik države Jakov Milatović, poručivši da će podržati razrješenje Lazarevića kad mu se kaže šta general nije radio kako treba ili šta je loše uradio.

Preostala dvojica članova, predsjednik parlamenta Andrija Mandić i premijer Milojko Spajić podržali su Krapovićev predlog.

Krapović je nakon toga, 3. septembra, poništio rješenje kojim je Lazareviću prošle godine produženo vrijeme trajanja službe do juna sljedeće, konstatujući da ispunjava uslove za prestanak službe. To rješenje je ukinula Vladina Komisija za žalbe.

Lazarević je, sredinom septembra uputio Milatoviću zahtjev da “prihvati i potpiše” odluku o njegovom razrješenju sa čela VCG, koje je predložio Krapović.

Kasnije se saznalo da je u martu organizovao da se službenim vojnim vozilom, kojim je prethodno u Sloveniju prevezeno osam crnogorskih vojnika, vrati i motocikl marke “Yamaha”, o čemu je Krapović potom obavijestio Savjet. Načelnik GŠ je rekao da nije učinio ništa nezakonito i da je Krapović bio obaviješten o transportu motora, kao i da se i on raspitivao da kupi motocikl u Sloveniji zbog razlike u cijeni..

Krapović je 10.oktobra na konferenciji za medije saopštio da je obavijestio vrhovnog državnog tužioca Milorada Markovića da je prvi čovjek Vojske prekršio naredbu kada je uputio pismo članovima Savjeta za bezbjednost i odbranu pojedinačno, da na pismo nije stavljena oznaka tajnosti i da ono sadrži djelove koji se ne smiju iznositi javno.

Lazarević je u prethodno u pismu članovima Savjeta optužio Krapovića da urušava borbenu gotovost Vojske Crne Gore.

Milatović je optužio Krapovića da izlazi iz svoje nadležnosti i preuzima ulogu Savjeta, i sprečava načelnika GŠ da obavlja svoju funkciju, njegov savjetnik Dejan Vukšić da krši poslovnik Savjeta jer bez dozvole iznosi u javnost podatke sa sjednica vrhovne komande, a Lazarević je podnio i tužbu za diskriminaciju.

Krapović je VDT-u u oktobru dostavio i dodatne informacije koje se odnose na neizvršenje naredbe o dostavljanju dokumentacije u vezi sa prevozom privatnog motora “jamaha” vozilom Vojske Crne Gore iz Slovenije.

Izvor iz VCG: Ministar nadležan za ugovore, isplate, inspekciju, reviziju...

Izvor “Vijesti” iz Vojske Crne Gore objašnjava da je ishrana u Vojsci regulisana tako što se sa firmama sa teritorije Crne Gore sklapaju jednogodišnji ugovori o nabavkama roba/proizvoda, koji se troše kroz pripremu hrane u kasarnama ili za potrebe Ministarstva odbrane, tvrdeći da i ministar ima nadležnosti i odgovornosti u tom procesu.

“To je proces koji u kontinuitetu traje. Sve te ugovore pokreće i sklapa sa firmama ministar odbrane, kao što je nadležan i za isplatu računa za isporučenu robu, za kontrolu isplate, za inspekciju pravilnosti poslovanja i reviziju takođe koju vrši Ministarstvo odbrane, kao i postojanje eventualnih nezakonitih radnji na dnevnom nivou kroz angažovanje zaposlenih u Direktoratu za obavještajno-bezbjednosne poslove, koji su pod direktnom kontrolom ministra odbrane”, objasnio je sagovornik iz VCG.

Bonus video: