Bogdanović: Niko ne vjeruje da niste mogli donijeti presudu za ubistvo koje je Lalatović priznao

"Vaša nesposobnost ili nespremnost da postupite po zakonu ugrozila je živote drugih ljudi", kazao je šef poslaničkog kluba Demokrata u odgovoru Višem sudu

10093 pregleda 27 reakcija 27 komentar(a)
Bogdanović, Foto: Demorkate
Bogdanović, Foto: Demorkate

Niko, ni građani, ni stručna ni laička javnost, ne vjeruje da Viši sud u Podgorici nije mogao donijeti presudu za ubistvo koje je Vuk Lalatović priznao, kazao je šef poslaničkog kluba Demokrata Boris Bogdanović.

On je reagovao na današnje saopštenje tog suda.

"Hvala vam, gospodo iz Višeg suda, što ste svojim reagovanjem potvrdili nekoliko nespornih i poražavajućih činjenica o stanju pravosuđa u Crnoj Gori. Vaša izjava, iako zamišljena kao opravdanje, u stvari je priznanje propusta koji su ugrozili živote naših građana i urušili povjerenje u pravosudni sistem.

"Prvo, potvrdili ste da nema mjesta prebacivanju odgovornosti Upravi policije. Lice koje je bilo u pritvoru, koje je priznalo ubistvo, i za koje su svi dokazi bili nesporni, pušteno je na slobodu zbog nedonošenja presude u zakonom propisanom roku. Ovo je prosto nevjerovatno! Presuda je trebalo da bude donesena u roku koji zakon jasno propisuje – a nije. I zbog tog propusta, to lice je imalo priliku da počini još jedno teško krivično djelo protiv života i tijela.

"Drugo, podsjećam vas na član 32 Zakonika o krivičnom postupku, koji omogućava razdvajanje postupaka u složenim predmetima. Da je ovaj mehanizam primijenjen, mogli ste donijeti presudu protiv Lalatovića za krivično djelo ubistva na osnovu nespornih dokaza. Ali niste. Time ste ne samo pokazali nesavjestan rad, već ste i omogućili nastavak njegovog zločinačkog djelovanja.

"Treće, Član 105 Zakonika o krivičnom postupku jasno propisuje da organ koji vodi postupak može odlučiti da ne prikuplja dodatne dokaze kada je priznanje potpuno, jasno i istinito. U slučaju Vuka Lalatovića, sve relevantne činjenice su potvrđene, svi materijalni dokazi su postojali. Međutim, sud je odlučio da zanemari ovaj ključni član zakona i prolongira donošenje presude.

"Četvrto, u svom reagovanju, sud prejudicira ishod postupka, navodeći da bez SKY prepiske ne može donijeti zakonitu presudu. Ovo je pravni nonsens! Prema članu 19 Zakonika o krivičnom postupku, sud mora ocjenjivati dokaze pojedinačno i u njihovoj međusobnoj povezanosti. Ako su priznanje krivice, svjedočenja i materijalni dokazi dostupni, nije prihvatljivo da sud svoju nesposobnost pravda nedostatkom jednog specifičnog dokaza. Ovo šalje poruku da je pravosuđe nesposobno da funkcioniše bez pomoći vanjskih faktora, što je nedopustivo.

"Peto, Evropski sud za ljudska prava u više presuda istakao je da složenost slučaja ne može biti izgovor za nepoštovanje razumnog roka. Vaše isticanje da se radi o složenom predmetu zvuči kao priznanje nemoći. Zar to znači da u Crnoj Gori nikada nećemo imati presude u zakonskim rokovima za najteža krivična djela? Ova izjava je alarm za cijelo društvo – ako je ovo istina, naš pravosudni sistem je na ivici kolapsa.

"Šesto, oglasili ste se tek sada, tvrdeći da ste reagovali i odredili pritvor nakon kršenja mjere zabrane napuštanja stana. A gdje ste bili kada vas je Uprava policije više puta obavještavala o istim tim kršenjima? Sud tada nije ni odgovorio, niti preduzeo bilo kakve mjere. To ćutanje je omogućilo nastavak vršenja najtežih krivičnih djela.

"Sedmo, kako je moguće da ste u posljednje tri godine pustili na slobodu 70 izvršilaca najtežih krivičnih djela, od čega oko polovine samo u protekloj godini, zbog nedonošenja presuda u roku od tri godine? Svima je jasno – ti ljudi, nakon što ih vi pustite, postaju ili ubice ili mete.

"Osmo, ako su informacije na vašem sajtu tačne, specijalno odjeljenje Višeg suda nije donijelo niti jednu presudu protiv izvršilaca najtežih krivičnih djela iz oblasti organizovanog kriminala u 2024. godini. Šta to govori o vašoj efikasnosti? Kako to opravdavate pred građanima koji traže pravdu i sigurnost?

"Deveto, prema članu 6 Evropske konvencije o ljudskim pravima, svaki građanin ima pravo na pravično suđenje u razumnom roku. Ali šta je sa pravom žrtava i njihovih porodica na pravdu? Kada sud ne donese presudu u zakonom propisanom roku, to nije samo proceduralni propust – to je izdaja pravde i bezbjednosti društva.

"I na kraju, slučaj Lalatović vas razotkriva bez milosti. Niko, ni građani, ni stručna ni laička javnost, ne vjeruje da nijeste mogli donijeti presudu za ubistvo koje je Lalatović priznao. Vaša nesposobnost ili nespremnost da postupite po zakonu ugrozila je živote drugih ljudi.

"Gospodo, pravosuđe nije privilegija, već odgovornost. Ako niste u stanju da pružite pravdu, onda ste dio problema. Crna Gora zaslužuje pravosudni sistem koji štiti građane, a ne izvršioce krivičnih djela. Vrijeme je da preuzmete odgovornost za svoje propuste, jer narod to neće zaboraviti.

"Poštovani građani, pravosuđe je stub svake demokratske države. Kada taj stub pukne pod teretom nemara, neefikasnosti ili, što je još gore, sprega pojedinaca sa kriminalom, društvo postaje talac bezakonja. Mi nećemo ćutati pred ovim propustima. Pravda nije privilegija, već pravo svakog građanina. A od onih koji nose sudijske toge, tražimo samo jedno – da rade svoj posao u interesu pravde i naroda", piše u reagovanju Bogdanovića.

Bonus video: