Vršioci dužnosti i pomoćnici šefuju u Budvi

Od ukupno osam sekretarijata, u polovini njih nema ni sekretara već njima upravljaju pomoćnici, od kojih su pojedini takođe vršioci dužnosti, a gradom i dalje upravlja krnja administracija uhapšenog Mila Božovića

20503 pregleda 13 komentar(a)
Novi problem sa platama: Zgrada Opštine Budva, Foto: Vuk Lajović
Novi problem sa platama: Zgrada Opštine Budva, Foto: Vuk Lajović

U iščekivanju da se nakon dva izborna procesa, prvog neuspješnog u maju, a sada novembarskog, konačno uspije formirati gradska uprava, po mogućnosti stabilna koja će imati mandat pune četiri godine, Budvom i dalje upravlja krnja administracija uhapšenog gradonačelnika Mila Božovića.

Božović koji se od polovine aprila prošle godine nalazi u spuškoj ćeliji Istražnog zatvora pod optužbom da je bio dio kriminalne grupe koja je švercovala tone kokaina, i dalje je na čelu grada. Božovićeva odbrana odbacuje optužbe koje mu Specijalno državno tužilaštvo stavlja na teret.

Fotelja čelnog čovjeka Budve mu je pripala nakon velike izborne pobjede u oktobru 2022. kada je predvodio jedinstveni Demokratski front. Nažalost, administracija kojom od tada šefuje i pored toga što već godinu i po nije na slobodi, uspjela je da Budvu dovede, što je mišljenje gotovo svih političkih igrača na minulim izbornim ciklusima, na samo dno.

Praktično kompletna administracija je u v. d. stanju, a što je još interesantnije od ukupno osam sekretarijata u polovini njih nema ni sekretara, već njima upravljaju pomoćnici, od kojih su pojedini takođe vršioci dužnosti. Tako je u Božovićevoj administraciji upražnjena je fotelja sekretara za finansije (oglas koji je bio raspisan, ali nikada nije sproveden do kraja i pored insistiranja Upravne inspekcije). Takođe nema ni čelne figure u Sekretarijatu za urbanizam i održivi razvoj, a na imenovanje sekretara čekaju i u Sekretarijatu za društvene djelatnosti, ali i u Sekretarijatu za privredu. U ostalim sekretarijatima su imenovani sekretari, od kojih su većina vršioci dužnosti.

V. d. stanje je i u Službi gradskog menadžera, u Komunalnoj policiji i inspekciji, kao i u većini ostalih službi, ali i opštinskim preduzećima, poput Komunalnog i vodovoda, o čemu su “Vijesti” pisale prije pola godine. Situacija se nije promijenila.

Da je stanje u Opštini alarmantno, te da je potrebno što prije formirati vlast, pošto svako odugovlačenje dovodi u pitanje još jednu turističku sezonu, jer je minula po svim parametrima bila jedna od najgorih u proteklih pet godina, upozorili su svi politički akteri.

Čak je i lider liste “Budva naš grad” Nikola Jovanović u pozivu koji je početkom prošle sedmice uputio svim političkim partijama, nevladinom sektoru i intelektualcima, naveo koji su to problemi sa kojima se suočava Budva, a koji su nesumnjivo rezultat rada aktuelne administracije.

On je naznačio pet ključnih tačaka oko kojih je potrebno da se nađu rješenja: racionalizacija lokalne samouprave, deblokada institucija grada, rješavanje komunalnog haosa, unapređenje infrastrukture grada i sanacija urbanističkog haosa.

Jovanovićevih pet tačaka su slika sadašnje Budve. “Vijesti” su objavile da je gradska administracija prebukirana, te da ima više od dvije hiljade zaposlenih, kako u Opštini tako u njenim ustanovama, službama, preduzećima. Umjesto da je broj radnika iz godinu u godinu bio manji, te da se izvrši racionalizacija, to se nije desilo, već suprotno.

Komunalni haos je bio ovoga ljeta vidan svuda, od smeća i nečistoće, do nelegalnih privremenih lokacija, što su bile glavne zamjerke na račun aktuelne administracije.

Kraj godine je i rok do kada gradske vlasti moraju da donesu i budžet za narednu godinu, kao i plan investicija, te program uređenja grada. Uprava grada već punu godinu kasni sa donošenjem petogodišnjeg Programa postavljanja privremenih objekata. Stari petogodišnji plan istekao je 31. decembra 2023. kada je trebalo da bude donesen novi sa periodom važenja od 2024. do 2028. godine, ali to se nije dogodilo. Epilog nefunkcionalne Božovićeve administracije su nelegalne privremene lokacije ovoga ljeta na šetalištu i nije posmatranje loklanih inspekcijskih službi da uvedu red. Time se bavi i Specijalno državno tužilaštvo.

Urbanistički haos je problem sa kojim se Budva godinama suočava, ali je kulminaciju doživjela za vrijeme aktulene vlasti, i to naročito od 2016. od pada sa vlasti Demokratske partije socijalista. Iako su tada iz opozicionih klupa DPS-u najviše zamjerali na betonizaciji Budve, od kada su preuzeli upravljanje gradom, umjesto da se uvede red, stanogradnja u Budvi je procvejetala, a građevinski lobi je jači nego ikada, te diktira političke tokove.

Bonus video: