Joković: Barometar 26 je potpuno prihvatljiv za SNP, Crna Gora mora biti država u kojoj se neće sprovoditi revanšizam

"Ne smiju da nas opterećuju različite nacionalne, vjerske, političke, etničke i brojne druge podjele", poručio je Joković

5321 pregleda 21 reakcija 22 komentar(a)
Joković, Foto: Luka Zeković
Joković, Foto: Luka Zeković

Barometar 26 je potpuno prihvatljiv za Socijalističku narodnu partiju (SNP), pogotovo iz razloga što su lideri SNP, Građanskog pokreta URA, CIVIS-a i političkih partija manje brojnih naroda, prije tri godine potpisali Memorandum o saradnji, kojim se ovi subjekti obavezuju na saradnju na polju EU integracija i u cilju stabilizacije političkih prilika u Crnoj Gori, te deblokadi institucija, saopštio je danas Vladimir Joković, predsjednik SNP i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

"Socijalistička narodna partija Crne Gore će podržati dokument koji je predstavio premijer Milojko Spajić, a koji afirmiše zajedničku obavezu ključnih političkih aktera u državi da sarađuju u cilju uspješnog zaključivanja pregovora o pristupanju Evropskoj uniji do kraja 2026. godine", istakao je Joković u saopštenju koje je dostavio SNP.

On je dodao da smatra da je pomirenje u Crnoj Gori zaista potrebno.

"Ne smiju da nas opterećuju različite nacionalne, vjerske, političke, etničke i brojne druge podjele. Crna Gora mora biti država gdje će svi građani imati jednaka prava, država solidarnosti i jednakosti, ali i država u kojoj se neće sprovoditi bilo koji vid revanšizma. Ukoliko svi želimo da što prije postanemo dio porodice evropskih naroda, moramo zajednički raditi na jačanju Crne Gore kao socijalno odgovorne, ekonomski stabilne i države vladavine prava, na beskompromisnoj borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, snažnom ekonomskom razvoju, kvalitetnom obrazovnom i zdravstvenom sistemu i sveukupnom boljem životnom standardu građana", poručio je Joković.

Iz Vlade je ranije saopšteno da platforma Barometar 26 afirmiše zajedničku obavezu ključnih parlamentarnih političkih aktera u Crnoj Gori da sarađuju u cilju uspješnog zaključivanja pregovora o pristupanju EU do kraja 2026. godine.

"Ovo je javni izraz zrelosti crnogorskog društva, kao i odlučnosti političkih partija da daju prioritet državnom interesu u odnosu na partijski, pružajući podršku svim reformama potrebnim za završetak pregovora sa EU. Potpisnici prepoznaju jedinstvenu priliku za Crnu Goru koju pruža trenutni zamah politike proširenja EU. Osjetljiva, društveno-polarizujuća pitanja koja bi mogla predstavljati digresije i političke slijepe ulice odnosno pitanja koja bi odvukla fokus sa procesa pristupanja EU - neće se aktuelizovati u parlamentarnom diskursu bez širokog društvenog konsenzusa koji se može artikulisati kroz mehanizam razrješenja", piše u platformi.

Prvi princip je obaveza ispunjavanja evropske reformske agende.

"Svi potpisnici, bez obzira na političke ili ideološke razlike, obavezuju se da podrže ispunjavanje obaveza iz evropske agende neophodnih za privremeno zatvaranje svih pregovaračkih poglavlja do kraja 2026. godine, u skladu sa Mapom puta koju je izradila Vlada Crne Gore. Svi potpisnici se takođe obavezuju da podrže predložene reforme i zakonodavne inicijative pripremljene u skladu sa procedurom konsultacija sa Evropskom komisijom, kako bi se pristupni pregovori sa EU završili na vrijeme".

Drugi princip platforme je transparentnost i javna odgovornost.

"Svi potpisnici su saglasni da promovišu političku atmosferu dijaloga, saradnje i kompromisa na način što će razmjenjivati relevantne informacije o tekućim reformama iz evropske agende između izvršne i zakonodavne vlasti, uključujući i opoziciju. Političke partije se obavezuju na konstruktivne javne rasprave o reformama vezanim za EU, izbjegavajući retoriku koja bi mogla dovesti u zabludu ili izazvati podjele u vezi sa procesom pristupanja EU".

Treći princip je fokus na državno jedinstvo, poseban tretman polarizujućih pitanja.

"Potpisnici se obavezuju da će se fokusirati na državno jedinstvo i saradnju u oblasti EU integracija, ostavljajući polarizujuća pitanja koja bi mogla ugroziti proces pristupanja Crne Gore u Evropsku uniju posebnom mehanizmu razrješenja tih pitanja. Takva pitanja uključuju identitetske teme i druga pitanja koja mogu izazvati etničke ili vjerske tenzije ili destabilizovati nacionalnu bezbjednost Crne Gore. Posebni mehanizam uključuje radne grupe, kao i skupštinske odbore gdje će se date teme obrađivati uz ekspertsku podršku akademske zajednice, kao i političku potporu svih parlamentarnih stranaka, pri čemu će se tražiti kompromisi koji bi zadovoljili sve reprezentativne identitetske grupacije u Crnoj Gori i samim tim doprinijeli dodatnoj stabilizaciji i koheziji našeg društva. Mehanizam bi se detaljno opisao pravilnikom koji bi bio jednoglasno usvojen na prvom sastanku predsjednika parlamentarnih partija. Kvartalno bi se ponavljao sastanak u istom formatu oko praćenja dinamike sprovođenja neophodnih reformi".

Posljednji, četvrti princip se odnosi na dobrosusjedske odnose i odnose sa državama članicama EU.

"Svi potpisnici se obavezuju da će promovisati regionalnu saradnju i pozitivne bilateralne odnose sa državama članicama EU. Takođe, potpisnici su saglasni da će se uzdržati od bilo kakvih postupaka koji bi mogli narušiti dobrosusjedske odnose ili odnose sa državama članicama EU. Potpunim poštovanjem osnovnih principa ovog dokumenta, potpisnici prepoznaju jedinstvenu priliku koju pruža trenutni zamah politike proširenja EU i potvrđuju svoju posvećenost održavanju snažnog političkog fokusa na reforme vezane za EU, u najboljem interesu svih građana Crne Gore".

Bonus video: