STAV

Pospi.me

Prvi i osnovni je što je voda osnovna potreba za normalan život, a drugi što smo vodovod na Cetinju imali i prije 123 godine
60 pregleda 0 komentar(a)
voda, ilustracija
voda, ilustracija
Ažurirano: 20.07.2015. 07:48h

Cetinje, jul '15. Kažu Cetinjani: “Nije loše, tranja se!”. Žičara radi punim kapacitetom, fabrika čokolade ne zaostaje za njom. Biznis zone Obod i Zagrablje očekivano dobro popunjavaju budžet Cetinja. Prijestonica ne duguje ništa, a 72% mladih se predomislilo i ostaće u rodnom gradu. Rusko poslanstvo je zasijalo u punom sjaju, a turista je više nego u istom periodu prošle godine. Nirvana!

No, Cetinjani ne bi bili Cetinjani, a da i tome ne pronađu neku manu. Smeta im to što ljeta 2015. nemaju vode nakon 22:00h. Šenluče po Fejsbuku i “plaše opštinare”, na taj način trošeći vrijeme još jednog toplog ljeta u Prijestonici.

Tako i ja odlučih, uz želju da budem “mnogo nekorektan”, da se bavim “političkim prepucavanjima” i da iskažem svoje stvarne namjere. Rukovodeći se time, kao korisnik usluga i redovni platiša DOO Vodovod i kanalizacija-Cetinje, pokušao sam da saznam zašto i ovog ljeta nemam vode tokom čitavog dana, uprkos (sad već starim) obećanjima, da će problem biti trajno riješen. Uz to, zanimalo me je kada ću na Cetinju biti u mogućnosti da se “luksuziram” i pijem “vodu sa česme” npr. u 23:48h. Kako sam po prirodi znatiželjan, interesovalo me je i zašto nije realizovano zaduženje Prijestonice od 2,93 miliona eura, odlukom njene Skupštine, a namijenjenih rješavanju (dijela) ove problematike. Pored moje radoznalosti da saznam kolika je mjesečna novčana nadoknada rukovodilaca pomenutog DOO, da bih bio do kraja neprincipijelan, svako pitanje (liše potonjega) sam završio sa: “Treba li da neko snosi odgovornost zbog toga?”. Istina, ne bih se ogriješio da sam i to pitanje završio na isti način. Sve to sam mail-om uputio na adersu direktora ovog preduzeća.

Odgovori su stigli odmah, (stvarno!) i to na 7 kucanih stranica A4 formata, na čemu se javno zahvaljujem. Nakon što mi se direktor zahvalio “na zabrinutosti” koju sam pokazao za probleme vodosnabdijevanja Prijestonice (ja, inače, živim u Ulan Batoru, pa je i pravo čudo kako me se uopšte i tiče ova problematika?!), redom je odgovarao na moja pitanja. Istina, malo me omalovažavajući, time što je moje namjere indirektno kvalifikovao kao loše, i to iz čisto politikantskih pobuda, aludirajući na moj politički angažman u Opštinskom odboru GP URA. Iako mi je udijelio “kompliment”, da sam u “političkom prepucavanju” vještiji od njega, a zarad sakupljanja političkih poena, ovom prilikom želim istaći da je sramotno i anticivilizacijski 2015. godine baviti se time na Cetinju, iz bezbroj razloga.

Prvi i osnovni je što je voda osnovna potreba za normalan život, a drugi što smo vodovod na Cetinju imali i prije 123 godine. E, da, i to što je ovo 2015. godina! S toga, o “ispunjenim političkim predizbornim obećanjima” neću dalje potrošiti ni jedno slovo u ovom tekstu. A imao bih o čemu pisati.

Na moje pitanje što je urađeno preventivno da bismo ovoga ljeta imali uredno vodosnabdijevanje, dobio sam odgovor da je još 2013. urađena studija vezana za pomenutu problematiku i da će se po njoj ući u “nabavku i ugradnju digitalnih vodomjera”, “nabavku građevinske mašine i kamiona za održavanje vodovodne mreže”, “izmještanje 3,2 km transportnog cjevovoda” i “nabavku i ugradnju integralnog informacionog sitema”. Iako sam apsolutni laik po pitanju problematike vodosnabdijevanja, čini mi se, i sve da su realizovane ove “hitne mjere”, Cetinjani ne bi to značajnije ośetili na svojim česmama.

Na pitanje kad će Cetinje konačno imati uredno vodosnabdijevanje, dobio sam jako zanimljiv odgovor. Naime, iako to nije konkretno napisano, dragi moji Cetinjani, punićemo mi još puno ljeta bidone, badanje, bokale, kantice, kaine, lame, lavore i mišćela da bismo imali zalihe vode, jer je potrebna rekonstrukcija cjelokupne sekundarne mreže, zbog ogromnih gubitaka. Za mene mučno saznanje, naročito kad sam u nastavku odgovora pročitao da je za to potrebno cijelih 12 miliona eura. Srećom, pa Prijestonica nije kreditno zadužena, pa možda i učinimo nešto po tom pitanju (šala!).

Zanimljiv je odgovor i u vezi pitanja o zaduživanju svih građana Prijestonice za 2,93 miliona eura, zarad sprovođenja u djelo “hitnih mjera”, o čemu je ugovor potpisan još 2014. Ugovor nije realizovan, ali za to niko nije kriv. “Prijestonica Cetinje i ViK Cetinje su sve svoje obaveze odradili na vrijeme”, napominje i podvlači direktor, a isto tako je siguran “da nije postojala loša namjera bilo koga iz Ministarstva finansija i Eib-a, već je samo razlog pooštrenih procedura uzrokovanih finansijskom krizom”. Dakle, ne postoji ničija odgovornost po ovom pitanju. A ni po bilo kom drugom. Ni to što odgovor na ovo pitanje, obesmišljava sve ono urađeno iz prvoga pitanja, ni što problem vode na Cetinju traje decenijama, ni zbog toga što će trajati ko zna još koliko. Ali, to je jedan od fenomena crnogorskoga društva, da niko nema nikakve odgovornosti, a sistem se raspada. Pa što bi bio izuzetak od tog crnogorskog usuda najcrnogorskiji grad na svijet'?!

Na kraju, potonje pitanje nije bilo posljedica moje indiskrecije i želje da zadirem u privatnost direktora i njegovih najbližih saradnika, već sam želio da saznam koliko se novca mjesečno izdvaja za nadoknade rukovodećem kadru preduzeća poput DOO ViK- Cetinje, s obzirom na njegovu rentabilnost. Kako je navedeno, direktoru mjesečno po ugovoru pripada 1.200, a njegovim saradnicima od 700 do 900 eura. Iako se u svojim pitanjima nijesam interesovao za to, direktor ističe “da se svoje zarade ne stidi, već naprotiv” jer smatra da je “svojim radom, zalaganjem i rezultatima opravdao svaki euro” koji mu pripada. To temelji na osnovu podužega spiska svojih postignuća, ot kada se nalazi na čelu cetinjskog vodovoda.

Želim da vjerujem da direktor cetinjskog vodovoda istinski daje sve od sebe, radeći svoj posao. I čestitam mu na tome. Međutim, mislim da je čak i van one kategorije dobroga ukusa, da njegova mjesečna nadoknada iznosi 1.200 eura, i to u preduzeću kakvo je DOO ViK-Cetinje. Naročito ako uzmemo u obzir standard prośśečnoga Cetinjanina. Ili to da npr. profesor cetinjske Gimanzije ima 2,5, ili hirurg bolnice Danilo I 1,76 puta manju platu od njega, a mišljenja sam da njihov rad nije ništa manje ,,vredniji'' u odnosu na rad prvog čovjeka vodovoda. P.S. Pitanja za cetinjski vodovod, kao i odgovori njegovog direktora su istaknuti na mom FB profilu, đe ih zainteresovani mogu čitati, svakoga dana u toku ovoga ljeta, nakon 22:00h.

P.P.S. Cetinjani, neka vam je srećno poskupljenje vode! I to ne malo!

Bonus video:

(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Kolumne" nisu nužno i stavovi redakcije "Vijesti")