Knjiga “Sela i domaćini” Gojka Kneževića od prethodne četiri koja je objavio razlikuje se po tome što je kao seljačko dijete o seoskom životu, koji nikada nije napustio, i uzornim domaćinima, pisao sa posebnim senzibilitetom i poštovanjem doživljavajući te ljude kao najstameniji i najvitalniji dio našeg društva. To je kazao na promociji knjige koja obuhvata izbore njegovih novinarskih tekstova, a predstavljena je u okviru tribine “Svobodijada”.
“Raduje me što istraživačima sela ova knjiga, kako su naglasili promoteri, može koristiti kao pouzdan izvor mnogih dragocjenih informacija i svjedočenja o crnogorskom selu koje sam pratio od mojih novinarskih početaka do odlaganja novinarskog pera”, kazao je Knežević.
Urednica tribine Milica Bakrač kazala je da je Kneževićeva knjiga po ocjeni recenzenata, prof. dr Rada Šarovića i prof. dr Miroslava Doderovića, svojevrsno svjedočanstvo o crnogorskom agraru od 1975. do 2016. godine, koliko je autor kao dopisnik i reporter “Pobjede” pratio tu oblast.
“Knjigu ‘Sela i domaćini’ čini izbor novinarskih tekstova o državnim pokušajima za unapređenje poljoprivrede i agro-preduzećima u periodima socijalističkog samoupravljanja i tranzicije, kao i zapisima i reportažama koje je Knežević, u dugoj novinarskoj karijeri objavio o 20 sela i oko stotinu uzornih domaćina iz svih regiona Crne Gore”, kazala je Bakrač i dodala da Knežević priprema novu knjigu reportaža “Pitomina divljih predjela”.
Doderović kaže da knjiga predstavlja “sjajan osvrt na crnogorsko selo” i da se Knežević na oko 350 stranica bavio selom kao jednim složenim fenomenom koji polako, nažalost, nestaje. Istakao je da je pisana na zanimljiv, kvalitetan i kreativan način i uvjeren je “da će zbirka zadovoljiti radoznalost i starih i novih čitalaca”, a da će tekstovi “početi novi život”. Dodao je i da knjiga ima edukativnu i istorijsko-informativnu vrijednost..
Publicista Tomaš Ćorović istakao je dugogodišnju uspješnu saradnju sa Kneževićem. Uvjeren je da će knjiga zainteresovati mlade, a posebno one koji budu proučavali stanje o crnogorskoj poljoprivredi, kao i da će se naći u vitrini svih junaka Gojkovih priča.
Odlomke iz tekstova kazivao je glumac Nikšićkog pozorišta Velizar Vejo Kasalica.
Izdavači knjige, koja je obogaćena crno-bijelim fotografijama iz Kneževićeve arhive i iz kolekcija fotoreportera Željka Šapurića i Luke Zekovića i porodičnih albuma sagovornika, su Geografsko društvo Crne Gore i Narodna biblioteka Velika.
Promocija je održana u okviru junskog repertoara Nikšićke kulturne scene, a u organizaciji JU “Zahumlje”.
Bonus video: