Voljela bih da se ima malo više svijesti, da mi umjetnici budemo jednako uvaženi u Crnoj Gori, i kada joj se vratimo da budemo dočekani onako kako smo i vani... Umjetnici iz Crne Gore, ipak, imaju šta da pokažu i imaju energiju kakva se rijetko sreće, kaže u razgovoru za “Vijesti” akademska slikarka sa Cetinja, Jelena Vušurović za kojom je prilično ispunjen period pun brojnih angažmana.
Vrijedno, aktivno i radno ljeto, rezultiralo je brojnim uspjesima, a ni naredni period nije drugačiji, kaže ona “Vijestima”.
“Mogu reći da se do sada moja djela nalaze na svakom kontinentu, a posebno mi je drago što moja zemlja ima najviše slika”, rekla je Vušurović sumirajući utiske.
Iako su svaka izložba i učešće na raznim programima i manifestacijama bili realizovani njenim angažmanom i naporima, Vušurović smatra da gdje god da ode, pored sebe same, predstavlja i državu, ali i likovnu scenu.
“Svaka saradnja se završila uspješno i tvrdim da će i u budućnosti apsolutno biti tako. Otvaram vrata i za svoje kolege tako da, ukoliko prate dešavanja, imaju put na kojem će zasigurno ostvariti iste uspjehe kao i ja. Na svim dešavanjima prisutnost je u najvećem broju, od ministarstava kulture i svih diplomata. Mogu reći da se zaista prihvata umjetnost onako kako dolikuje nama umjetnicima. Svaki put kojim idem, a tako i moje kolege, od velike je važnosti jer jedino tako možemo prenijeti duh naše zemlje”, priča ona.
Uoči narednih događaja, ona za “Vijesti” nabraja dosadašnje na kojima je bila zapažena.
“Crna Gora je učestvovala na drugom simpozijumu akademskih slikara i ikonopisaca ‘Banja dvorovi’ u Bijeljini, prvi put na tom internacionalnom savezu naša zemlja pokazuje duh naših krajeva i ostaje zapažena. U okviru saveza sa još 20 eminentnih umjetnika naša zemlja uzima zahvalnicu i nagradu za ponovno učešće. Pored toga, u Albaniji sam imala čast biti sa nosiocem Ginisovog rekorda u mozaiku Saimirom Stratijem i samim tim su otvorena vrata za iduća učešća i saradnje, kako sa Albanijom i Kosovom, gdje me čeka samostalna izložba, tako i sa Turskom gdje su moja djela privukla pažnju i samim tim je stvorena želja da slike budu dio galerije u Adani. Organizovan je i ‘Spring art’ za one najmlađe gdje je nastalo preko 15 slika koje smo donirali centru ‘Razvitak’ za djecu s posebnim potrebama. Vrlo brzo sam otišla za Srbac gdje sam kao selektorka Umjetničkog saveza Srbac dočekala 40 slikara iz Makedonije, Albanije, Srbije, Egipta, Francuske, Italije i Engleske... Sve u svemu, želim reći da umjetnost nema granica i ne poznaje religiju i naciju, svi smo jedno”, priča ona i nastavlja:
“Tu je i Festival “Prijateljstva” koji Goraždu nosi jedan drugačiji duh. Čitav sastav stare Jugoslavije na jednom mjestu. Čast je bila otvoriti festival izložbom i još veća čast koju sam dobila je da lično zatvorim festival. Osim umjetničkog sastava, zajedničkim snagama sa grupom Sars, Lexinton bend, Dado Topić, Goražde je pjevalo i slikalo tih sedam dana. Osmijeh i gostoprimstvo je ono što puni dušu. Naravno, pozvana sam i iduće godine i biće mi zadovoljstvo opet predstavljati Crnu Goru i Cetinje”.
Vušurović “Vijestima” kaže da uskoro kreće za Rumuniju, gdje je u Temišvaru u toku priprema njene izložbe koja će biti otvorena u Domu kulture.
“Ta izložba ima za cilj podršku manjina u Rumuniji, omaž majkama i djeci. Poslije Rumunije učesnica sam festivala Euro Kosovo u Prištini, na kojem je oko 100 učesnika iz čitavog svijeta. Mislim da je od važnosti i za našu zemlju imati ovakvu saradnju u umjetnosti. Takođe, SKAMPA International Theater Festival se održava u Albaniji u Elbasanu i jedan je od najvećih festivala, a tu sam jedina učesnica i predstavljam se samostalnom izložbom pod nazivom ‘Metafizika osjećanja prošlosti’”, najavljuje Vušurović koja je i više nego zadovoljna svime što je postigla ovoga ljeta.
Vušurović vodi i likovnu školu za najmlađe pa kaže da tome daje poseban akcenat, ali i veliku zahvalnost. Njeni učenici su takođe vrijedno radili i iznova pokazuju šta je talenat, trud i posvećenost... Pored pređašnjih aktivnosti sa školicom, tu su i naredne...
“Planovi koji dolaze sada su izložba u Turskoj, gdje bih predstavila opet moje najmlađe jer ipak na njima sve ostaje, a tu je i projekat u Bagdadu, izložba i panel diskusija gdje bi se razgovaralo i o Crnoj Gori, konkretno o umjetnosti i važnosti koje naša zemlja nosi. Datume još nijesmo zvanično utvrdili, zbog velikih planova koji me čekaju”, kaže Vušurović.
Bonus video: