Književno veče posvećeno Vitomiru Vitu Nikoliću održano je u Šavniku na ambijentalnoj sceni – guvnu Rezidencijalnog haba Kuća Pekića.
Kultura sjećanja na velikana crnogorske i južnoslovenske poezije XX vijeka, upriličio je šavnički Centar za kulturu, sport i medije, uz podršku Turističke organizacije Opštine Šavnik, povodom obilježavanja 90 godina od pjesnikovog rođenja i 30 godina od njegove smrti.
U multimedijalnom programu pod naslovom - "U jedno doba kad se teško šta shvata", pored poznatih stihova Nikolića u interpretaciji Slobodana Marunovića,, uz pratnju flautistkinje Žane Lekić, otvorena je škrinja sjećanja na književnog fenomena koji je bio poznat i prije nego što je objavljena njegova prva zbirka. Na Vitova drumovanja, publiku su podsjetili Maksim Vujačić, koji je o ovom liriku objavio deset knjiga, Danica Nikolić, kćerka pjesnika i Draško Došljak.
Stihovi u formi poetskog teatra, u izvođenju glumca Marunovića i odabrane note flautistkinje Lekić na najljepši način, publiku su uveli u ljepotu Nikolićevog intenzivnog poetizovanja, čiji je stih bezvremen i univerzalan, a koji je uvijek umjetnički svjež.
Vitov biograf, Maksim Vujačić podsjetio je publiku na širinu pjesnikove ličnosti i značaj djela, koji je stvarao u svojim drumovanja, nenametljivim postojanjem, a upečatljivim umjetničkim izrazom. Vujačić je skrenuo pažnju na pjesnikov humor koji ga je, mimo stiha krasio i koji se i dan danas pamti i prepričava, kao što se naizust znaju, pamte i izgovaraju njegovi stihovi. Povlačeći paralelu sa današnjicom, Vujačić je aludirajući na kulturu sjećanja koja je, kako je ocijenio, očigledno na umoru, Vitovim riječima poručio: "Ne sjećaju se oni, ni mene živog ni tebe mrtvog".
Danica Nikolić nije krila zadovoljstvo što se Veče posvećeno njenom ocu održava baš u Šavniku.
"Srećna sam što sam večeras sa vama… Ja ovdje nijesam gost… Osjećam se kao domaćin", kazala je Nikolić, aludirajući na provedene dane kod ujčevine njenog oca, porodice Jegdić, u Bukovici.
Ona je podsjetila na slike iz djetinjstva i mladosti, na dane provedene sa ocem.
"Kada sam pošla u školu, svi su već znali za njega. Nijesam naslijedila njegov talenat za stihove ali mi je poklonio novinarstvo, koje je u međuvremenu postalo moj život, kazala je Nikolić. Ona se osvrnula na nebrigu institucija kada je stvaralaštvo njenog oca u pitanju. Začuđujuće je da je tako zanemaren neko ko je po sudu mnogih, ostavio takav trag", zapitala se Nikolić.
Ističući da se poezija Vita Nikolića često bavi temama ljubavi, prolaznosti vremena, smrti i patnje, ali i refleksijama o vlastitom životu i egzistencijalnim pitanjima, Došljak je naglasio da je njegov stih prepoznatljiv po svojoj jednostavnosti i ekonomičnosti izraza.
"On se koristi jasnim, neposrednim jezikom, izbjegavajući složene metafore i simbole, čime omogućava čitaocima da se lako povežu s njegovim stihovima i usvoje ih. Uprkos ovoj jednostavnosti, njegove pjesme su duboko emotivne i filozofski zrele. Nikolićev jezik je često obilježen lokalnim koloritom i narodnim govorom, što njegovoj poeziji daje autentičnost i specifičnu crnogorsku notu", kazao je Došljak.
Poezija Vita Nikolića imala je i ima značajan uticaj na crnogorsku književnost i šire, smatra Došljak.
"Lirska poezija Vita Nikolića predstavlja dragocjen dio crnogorske književnosti. Njegova sposobnost da kroz jednostavan i jasan jezik izrazi duboke emocije i refleksije o životu čini ga jednim od najznačajnijih pjesnika svog vremena. Njegove pjesme ostavljaju snažan utisak na čitaoce, podsjećajući ih na ljepotu i bol ljudskog postojanja. Njegove pjesme se izučavaju u školama, dio su lektire, a njegovo ime je sinonim za lirski izraz u crnogorskoj poeziji. Nikolić je uspio da kroz svoje stihove prikaže univerzalne ljudske osjećaje, čime je njegov pjesnički opus ostao relevantan i značajan i nakon njegove smrti", ocijenio je Došljak.
Najavljeno je da će šavnički Centar za kulturu, sport i medije, uskoro raditi na prikupljanju i objavljivanju Nikolićević reportaža, zapisa i crtica…
Bonus video: